A. Yavuz Kocaömer Dünya liderlerinden Çin'e 2022 Kış Oyunları için dilek mesajları
HABERİ PAYLAŞ

Dünya liderlerinden Çin'e 2022 Kış Oyunları için dilek mesajları

Devlet liderleri ve uluslararası örgütlerin başkanları yakın zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi genel sekreteri olan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e Pekin 2022 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için iyi dilek dileyen mesajlar ve mektuplar gönderdiler.

Vietnam Devlet Başkanı Nguyen Xuan Phuc, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın bu yılın en büyük uluslararası spor etkinliği olduğuna dikkati çekerek, Pekin’in hem yaz hem de kış oyunlarına başarıyla ev sahipliği yapan dünyada ilk şehir olacağını söyledi. Pekin’deki Ulusal Stadyum’da yakılan Olimpiyat Meşalesi’nin, insanlığın güçlü iradesini ve birliğini temsil eden, barışçıl ve müreffeh bir dünya inşa etmede güven uyandıran, ulusal sınırları aşan spor ruhunun bir sembolü olacağını söyledi. Phuc, Vietnam ve halkının Çin’in Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı başarıyla düzenleyeceğine tam olarak destek verdiğini ve buna kesinlikle inandığını söyledi.

Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na tam bir başarı dileyen Malezya Kralı Sultan Abdullah Sultan Ahmed Şah, etkinliğin ülkeler arasında dostluk ve kardeşliği teşvik edeceğinden emin olduğunu söyledi.

Çin Yeni Ay Yılı’nın insanlar için yeni hayallerin ve yeni umutların sembolü olduğuna dikkat çeken Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Zhaparov, etkinliğin açılış törenine katılmayı ve Devlet Başkanı Xi ile görüşmeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Nepal Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari, Covid 19’un yol açtığı benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya kalan Çin Hükümeti’nin Pekin Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahipliği yapma konusundaki kararlılığını ve güvenini tam olarak gösterdiğini söyledi. Bhandari, uluslararası galanın dünya çapındaki sporculara ve ülkelere dostluk, uyum ve birlik getireceğine inanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın tarihi başarıya ulaşacağına ve oyunların barış, dostluk ve dayanışma ruhunu ileriye taşıyacağına kesinlikle inandığını söyledi.

Türkmen Devlet Başkanı Gurbanguly Berdymukhamedov, Çin’in Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na başarılı bir şekilde ev sahipliği yapacağına ve dünyadaki ‘Olimpik Hareket’in gelişimine büyük katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın barış, dostluk, azim ve girişimci ruhu içinde barındırdığını, bunun bize büyük güç verecek ve etkileyici bir etkinlik haline geleceğini söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın ‘Birlikte Ortak Bir Gelecek için’ resmi sloganının, insanlığın barışçıl kalkınma ve ortak refah arayışındaki aralıksız çabalarını tamamen yansıttığını söyledi. Çin’in bu uluslararası spor etkinliğine en üst düzeyde ev sahipliği yapacağına olan güvenini dile getirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın uluslararası sporlar için büyük bir festival olacağından emin olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, etkinliğin açılış törenine katılmaktan onur duyduğunu belirterek, galanın insanlığın dayanışmasına, barışına ve refahına katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın dünyanın odak noktası haline geleceğini ve etkinliğin insanlara pandeminin getirdiği zorlukları unutturmasını umduğunu söyledi.

Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, Kaplan Yılı’nın insanları daha kapsayıcı ve birleşik bir geleceğe götürmesini, farklı ülkelerden ve farklı medeniyetlerden insanları birbirine yakınlaştırmasını dilediğini söyledi. Ayrıca dost Çin halkına refah, mutluluk ve sağlık diledi.

Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz Al Saud, Çin Yeni Ay Yılı vesilesiyle, Çin halkına en içten tebriklerini ve en iyi dileklerini ileterek, Çin’in sürekli gelişmesini ve ilerlemesini dilediğini söyledi.

Zimbabwe Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, Çin’in birinci sınıf mekanlara ve tesislere sahip olduğunu ve dünyanın her yerinden sporcuların Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na katılmasını beklediğini kaydetti. Mnangagwa, Çin Hükümeti’yle halkının dünyaya tekrar harika bir etkinlik sunmasını diledi ve bu Kış Oyunları’nın 2008 Pekin Yaz Oyunları kadar başarılı olacağına inandığını dile getirdi.

Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın düzenlenmesinden dolayı Çin halkına takdirini ifade ederek, bunun Çin’in insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir topluluk inşa etmedeki gerçek eylemi olduğunu söyledi. Castillo, etkinliğin dünyaya Çin’in olağanüstü organizasyon yeteneğini göstereceğine kesinlikle inandığının da altını çizdi.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, büyük Çin halkına Kaplan Yılı’nda daha fazla başarı ve ilerleme dilediğini belirterek, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın tam bir başarı olacağına olan inancını dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Çin’in şüphesiz bir kez daha mükemmel bir Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na ev sahibi olacağını ve Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın tam bir başarı olacağını söyledi. Mitsotakis, Oyunların barışı ve insan refahını teşvik etmek için ideal bir fırsat olduğunu belirterek, etkinliğe başarılı bir şekilde ev sahipliği yapmanın Yunanistan-Çin ilişkilerinin gelişimini daha da ilerleteceğine olan güvenini ifade etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, Pekin’in tarih yazmak üzere olduğunu belirterek, Başkan Xi’nin 300 milyon insanı kış sporlarına dahil etme vizyonunun başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Bach, Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın tarihte hatırlanacağını ve küresel kış sporlarında yeni bir çağ açacağını da sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Genel Direktörü Audrey Azoulay, hırs ve cesaretin sembolü olan Kaplan Yılı’nın iki yıldır Covid 19 ile mücadele eden dünyaya yeni bir umut getireceğini söyledi. Pekin Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın tam bir başarı olmasını diledi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder