A. Yavuz Kocaömer Engelliler sporla dünyayı değiştiriyor
HABERİ PAYLAŞ

Engelliler sporla dünyayı değiştiriyor

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda’da düzenlenen Invictus Games’de yani ülkelerine hizmet ederken yaralanan kadın ve erkek gaziler için düzenlenen spor oyunlarında Prens Harry’nin bir atleti hastane yatağında karşılamasının arkasındaki hikaye İngiliz Kraliyet Fotoğrafçısı Chris Jackson’ın kadrajından şahane fotoğraflar ile bizlere yansıdı. O anın oyunların ruhunu özetlediğini söyleyen Chris Jackson, “Hiçbir şey gerçek bir sporcunun Invictus Oyunları’na katılmasını ve Prens Harry’nin elini sıkmasını engelleyemezdi” dedi.

HASTA YATAĞIYLA GETİRİLDİ

Geçtiğimiz perşembe günü yapılan tekerlekli sandalye basketbol müsabakasında, Hollandalı eski atlet Marine Jelle van Der Steen’in takım arkadaşlarını desteklemesi için özel düzenlemeler yapıldı. Van der Steen yeni ameliyat olmasına rağmen etkinliğe bir hastane yatağında katıldı. 37 yaşındaki Prens Harry, Van Der Steen’in elini tutarak sohbet ederken gülümsemesinden ve gösterdiği çabadan etkilendi.

‘ARKADAŞLARINA DESTEK VERDİ’

Kraliyet fotoğrafçısı Chris Jackson, Instagram’da o anın fotoğraflarını paylaştı ve şunları yazdı: “Son zamanlarda pek paylaşım yapmadığım için üzgünüm ama bu süreç çok yoğun geçti. Bu anı sevdim. Çünkü oyunların ruhunu özetliyor. Hollanda Takımı’ndan Jelle van Der Steen geçen hafta ameliyat oldu ama çıkıp takım arkadaşlarına desteğini göstermek istedi.”

Engelliler sporla dünyayı değiştiriyor

Prens Harry oyunlara destek vermek için gelen atlet Marine Jelle van Der Steen ile.

GEÇEN AY TANIŞTILAR

Atlet Van der Steen, Prens Harry ile geçen ay, bu yılki Invictus Oyunları’na kendi ülkelerinde ev sahipliği yapmaya hazırlanmak için atletlerle antrenman yaptığı sırada görüntülü görüşme yaparak tanışmıştı. Prens Harry, People dergisi ile yaptığı özel röportajda bu oyunların dönüştürücü gücünü ve başlangıçtan bu yana yaptığı yolculuğu anlattı. Harry, “Hayat, birçoğu ders olarak görülebilecek olağanüstü hediyeler ve zorluklarla dolu. Zamanla, iniş ve çıkışlara -bu hediyeler ve zorluklarazihinsel olarak nasıl yaklaştığımızı ve tepki verdiğimizi öğrendim” diyor. Prens Harry 2014’te Invictus Games’e yani ülkelerine hizmet ederken yaralanan kadın ve erkek gaziler için düzenlenen spor oyunlarına katılmaya başladığından beri evlendi ve iki çocuk babası oldu (6 Mayıs’ta 3 yaşına girecek olan oğlu Archie ve 10 aylık olan kızı Lilibet).

‘ALDIĞIM ÇOK DERS VAR’

Harry, People’daki röportajında şöyle konuştu: “Invictus topluluğu, büyümemin ve öğrenmemin önemli bir parçası oldu. Oyunları oluşturmak, askeri ve gazi aileleri dinlememi ve onların yaşamları hakkında bilgilenmemi sağladı ve bu bana çok farklı bir bakış açısı sundu. Kendimizden daha büyük bir amaca hizmet etmek için bir ders oldu. Bundan gelen fayda hem bireye hem topluma uzanıyor. Başkalarına hizmet ederken elimizden gelenin en iyisini yaptığımıza gerçekten inanıyorum ve bu topluluk tamamen bu değeri korumakla ilgili. Birçok sporcu, yarışma olmasaydı artık burada olmayacaklarını söyledi. Oyunculara veya aile üyelerine her sarıldığımda bunu hissediyorum. Kocasını, babasını, karısını veya annesini tekrar gülümserken görmenin ne demek olduğunu benimle paylaşıyorlar. Mekanizma spordur. Amaç iksirdir. Zihniyet ilaçtır. Bu ailelerin çoğu hayal edilebilecek en karanlık yerlere gittiler. Her hikaye farklı ve benzersiz olsa da dersler göründüğünden daha fazla. İyileşmelerini izlemekten gurur duyuyorum ama daha da gurur duyduğum şey başkalarına hizmet etmek. Onların varlığının ve dayanıklılığının, kelimenin tam anlamıyla bizim bildiğimizden çok daha fazla hayat kurtardığına inanıyorum.”

‘ENGELLİLERİN HAYATI DAHA İYİ HALE GELİYOR’

Diğer yandan Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Başkanı Andrew Parsons da, Invictus Games The Hague 2020’ye katıldıktan sonra sporun engelli kişilerin hayatlarını daha iyi hale getirmede oynayabileceği rolden çok etkilendiğini ve daha da güçlendiğini söyledi. Parsons, Covid-19 salgını nedeniyle iki yıl ertelenen Hollanda’daki oyunlara yaptığı üç günlük ziyarette cumartesi günkü açılış törenine katıldı, çeşitli spor dallarını izledi ve rakiplerle etkileşime girdi. Ayrıca etkinlik organizatörleri, Prens Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan da dahil olmak üzere vakıf üyeleriyle bir araya geldi. IPC Başkanı ayrıca 300 yarışmacının, aile üyelerinin ve arkadaşların katıldığı sohbette sporun sosyal entegrasyonu teşvik etmede oynayabileceği rol hakkında konuştu.

Engelliler sporla dünyayı değiştiriyor

Prens Harry, tekerlekli sandalye basketbol takımına moral verdi.

‘İLHAM KAYNAĞI OLMALILAR’

IPC Başkanı Andrew Parsons yaptığı konuşmasından şu önemli mesajları verdi: “Bu oyunlara katılmak, sporun sadece rakiplerin değil, aynı zamanda arkadaşların ve ailelerin hayatta oynadığı dönüştürücü role ilk elden tanık olmak gerçekten harika bir deneyimdi. Etkinlikteki aile atmosferi olağanüstüydü ve daha önce bir spor etkinliğinde yaşadığım şeye benzemiyordu. Dünyadaki 1.2 milyar engelli için daha kapsayıcı bir dünya yaratmak adına sporu bir katalizör olarak kullanma konusunda ortak arzumuz var. Birlikte çalışıp öğrenip fikir paylaşacağız. Lahey’de hem spora hem de aileye verilen önemi gördüm. Spor dünyayı değiştirme gücüne sahiptir, ancak bunu tek başına yapamaz. 2014’teki başlangıcından bu yana, bu oyunlar, birkaç yaralı savaş gazisinin Paralimpik Oyunlara katılması, rekabet etmesi ve bazı durumlarda madalya kazanması için bir başlangıç noktasıydı. Ellie Marks, Brad Snyder ve Curtis McGrath gibi Paralimpik şampiyonların başarıları, geleceklerini sporda görenler için ilham kaynağı olmalı.” Lahey’de düzenlenen oyunlarda 10 farklı spor dalında 500 yarışmacı yer aldı. 16 Nisan’da başlayan organizasyon 1 hafta sürdü.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder