Görme engelli öğretmenin hukuk savaşı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya’da yasalara göre, tam görme engelli biri lise mezunu olması ve daha sonra üniversitede ilgili bölümü bitirmesi kaydıyla normal liselerde öğretmenlik yapabilir. Buradaki zorluklar sınıftaki düzeni sağlama, sınav kağıtlarının kontrolü olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla yüzde 100 görme engelli öğretmenlere bir asistan tayin edilir ve onun yardımı ile derslere girerler.

Bettina Koletnig

Bettina Koletnig, yüzde 100 görme engelli. Buna rağmen görme engelli olmayan çocukların gittiği bir lisede öğretmenlik yapmak istiyor. Doğduğundan beri görme engelli olan 31 yaşındaki Bettina, bir avukat vasıtasıyla Bavyera Eyalet Devleti’ne idari mahkemede dava açıyor. Eyalet Kültür Bakanlığı Germanistik (Alman Dili ve Edebiyatı) tahsili yapan Bettina’yı bir sınıfın önünde öğretmenlik yapacak durumda görmüyor. Bakanlıktan kendisine gönderilen ret yazısında “Okuldaki öğrencilerin ve ebeveynlerin bu şekilde bir öğretmen ile karşı karşıya kalmaları mümkün değildir” deniliyor.

Davayı kazanıyor

İdari mahkeme, Bettina’nın lehinde karar veriyor ve normal lisede öğretmenlik yapmasında bir sakınca görmediğini karara bağlıyor.

Eğitim süreci

Bettina, Münih’te liseyi bitirdikten sonra Ludwig-MaximiliansÜniversitesi’nde başladığı eğitimini Passau’da bitiriyor. Passau Üniversitesi’nin daha küçük bir üniversite olması, büyük sınıflarda kaybolma tehlikesini ortadan kaldırıyor.

Nasıl olacak?

Görme engelli bir öğretmen nasıl derslere girecek? Sınavları nasıl kontrol edecek? Kopya çekmeyi nasıl önleyecek? Tahtaya nasıl yazı yazacak? Huzur bozan öğrencileri nasıl tanıyacak? Bunların cevabı ise hazır! Görme engelli öğretmene bir asistan yardımcı olacak. Örneğin; sınavların cevaplarını aynı şekilde bilgisayara aktaracak. Bettina bilgisayardan bu sınavları kontrol edip notlarını verebilecek. Bu arada Braille alfabesini kullanacak. Sınıfta huzursuzluk çıkaran öğrencileri ise asistanı kendisine bildirecek, o da gerekli önlemleri alacak. Pedagojik bölümü ise tamamıyla Bettina’nın kontrolünde. Sohbet sırasında Bettina şöyle diyor: “Havada bir kağıt uçtuğu zaman onu göremem ama duyarım. Öğrencilerin bir öğretmene karşı nasıl davrandığı, onun görüp görmemesine değil, öğretmenin sınıfta onların karşısındaki duruşuna bağlıdır. Ben bunu kendi okul dönemimden de biliyorum.”

Masraflar

Bettina gibi görme engelli öğretmenlere yardımcı olan asistanların ücret ve giderlerini ise Entegrasyon Dairesi ödüyor. Bizde ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın engelli öğretmenlerle ilgili yeni çıkaracağı yönetmelik tartışılıyor. Bekleyelim ve görelim, uygulama nasıl olacak? İnancımız yıllarını eğitime veren görme engellilerimizin Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından mağdur edilmeyeceği bir çözüm bulunacağı yönünde. Temyize giderse Bettina’ya, eğer kazandığı dava temyize gider de orada aleyhine bir karar çıkarsa ne yapacağı sorulduğunda cevabı net: “O zaman en yüksek mahkemeye kadar giderim.” Bettina sözlerini şöyle bitiriyor: “Bu konulardaki kararımı kendim vermek istiyorum. Belki öğretmenliğe başladıktan 1-2 yıl sonra zorlanıp kendim vazgeçebilirim ama kararımı kendim vermeliyim. Eğer körler hep kendilerine söyleneni yaparlarsa, ilerleme şansları çok azalır. Öyle yapsaydım bugün herhalde bir santral memuru olarak kalırdım.”

TESYEV

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz haftalarda yapıldı. Yönetim Kurulu’na A. Yavuz Kocaömer, Hayati Babaoğlu, Ali Kiremitcioğlu, Aslı Çini, Siren Ertan Çarmıklı, İbrahim Gümüşdal, Ümit Deniz Kurt, Ali Özbudak, Mümtaz Karakay seçildi. Ayrıca yedek yönetim kurulu üyesi olarak da sizlerin ‘Var Mısın Yok Musun?’ programından tanıdığı Kemal Özcanlı ve Ali Evren Doğru girdi. TESYEV’in yeni yönetim kurulunda özellikle Ali Özbudak ile Mümtaz Karakaya bu kurumumuzun dışarıya daha çok açılması konusunda önemli görevler üstlenecekler. Sonunda amaç belli. Düzgün, dürüst ve sistemli bir şekilde engellilere verilecek destek daha da artacak. Özellikle engelliler konusunda çalışan kurumlarımızın TESYEV’le yapacağı işbirlikleri daha güzel günlere bizleri hep birlikte götürecek.

TK 1593

4 Nisan Pazar günü İstanbul- Frankfurt seferini yapan TK 1593 sefer sayılı uçağındayım. Uçağımızın kaptanı A. Tufan Uluçeçen anons yapıyor: “Saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler, SEVGİLİ ÇOCUKLAR”. Yanlış duyduğumu düşünüyorum bir an, birazdan İngilizce anonsta da yine “Sevgili çocuklar” diyor kaptanımız. Yıllardır binlerce defa uçtum ve uçuyorum, uçakta bulunan çocuklara hitap eden bir kaptana ilk defa rastladım.

Geleceğin yolcuları

Ve bir an düşündüm, acaba Türk Havayolları kaptanlarımızın böyle bir anons yapmasını kural haline getirebilir mi? Kendilerine “Sevgili çocuklar” diye hitap edilen küçük yolcular da bir gün büyüyüp o havayollarının uçaklarına yalnız binecekler ve eminim anılarında “Ben küçükken de kaptan amca uçakta bizi selamlardı” diye anımsayacaklar.

Buradan kaptanımız A. Tufan Uluçeçen’e bu güzel jesti için tekrar teşekkür ediyor ve bu davranışın yalnız milli havayollarımıza değil tüm havayollarına örnek olmasını diliyorum.

ÇENGELLİ PANO

Biz, Silifke ve çevresinde yaşayan engellilere sahip çıkarak onların sosyal yaşamda daha aktif olması için çaba harcıyoruz. ‘Herkes için spor’ sloganıyla Silifke Belediye Spor Kulübü Başkanı Sayın Mehmet Taşer ile birlikte Silifke Belediye Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı’nı kurduk. Silifke Belediye Başkanımız Sayın Bayram Ali Öngel’in girişimleri sonucu Türkiye Birleşik Sakatlar Federasyonu’nun katkılarıyla getirilen 50 adet tekerlekli sandalye Silifke ve çevresinde yaşayan engellilere teslim edildi. Silifke Belediye Başkanımız Sayın Bayram Ali Öngel’e engelli ve engelli yakınlarına vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkürler... Silifke Belediye Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı Adına Takım Kaptanı Engin ÇİM engin_cim@hotmail.com

Engelli okuyucuların dikkatine!

Her çeşit yardım talebinde bulunan engelli okurlarımız, mektuplarınızı yayınlayabilmemiz için mutlaka muhtarlıktan alacağınız fakirlik kağıdı ile devlet hastanesinden alınmış engelli raporlarınızı bizlere fakslamanız gerekmektedir. Ayrıca yazdığınız mektubun ve göndereceğiniz e-mail’in altına isminizi, telefonunuzu, adresinizi ve gazetede yayınlanmasını istediğinizi belirtmeniz şarttır. Aksi halde eksik evrak ve bilgi nedeniyle mektuplarınızı yayınlamamız mümkün değildir. Tüm okurlarımıza duyurulur. Saygılarımla Yavuz Kocaömer

ENGELLER

Engelleri aşmak yürek ister yürek

Ben engel tanımam

Korkular engelleri getirir

Engelleri

Yürüyemeyebilirim

Yüreğimle aşamayacağım

Engel yok, yok be arkadaş

Görmeyebilirim

Yüreğimle gökkuşağını görürüm

Konuşamayabilirim

Gözlerimle konuşurum

 

Yürek isterse aşamayacağı engel yok, yok be arkadaş

Sağlıklı bacaklar var koşmak değil yürüyemez

Sağlıklı gözler var gökkuşağını göremez

Sağlıklı diller var ‘Seni seviyorum’ demesini bilemez be arkadaş

 

Bacaklarım olmayabilir

Gözlerim görmeyebilir

Yüreğim var, sevmesini bilirim be arkadaşım

Konuşamayabilirim, taş gibi yüreğim var, yüreğim

Aşamayacağım engel yok, yok be arkadaş

‘Seni seviyorum’ demeye engel yok, yok be arkadaşım

Şükrüye Karabaş

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder