A. Yavuz Kocaömer Paralimpik sporcu Jessica Long'un inanılmaz yolculuğu
HABERİ PAYLAŞ

Paralimpik sporcu Jessica Long'un inanılmaz yolculuğu

Super Bowl, her yıl Amerika’da düzenlenen Amerikan Futbol Ligi şampiyonluk maçıdır. Toyota’nın Amerika’daki Paralimpik sporcusu Jessica Long, Super Bowl’da gösterilen 1 dakikalık reklamı esnasında gözyaşlarına boğuldu. Birçok televizyonda yayınlanan Amerikan Futbolu Şampiyonası maçında gösterilen duygusal reklam, yüzücünün inanılmaz yolculuğunu anlatıyor. Amerikalı Para yüzme yıldızı Jessica Long, normal koşullarda duygusallaşmasının nadir olduğunu söyledi. Paralimpiklerde madalya kürsüsünün tepesinde durup ülkesinin milli marşını dinlerken bile gözü yaşlı olmadı.

Haberin Devamı

‘Unuttuklarım ortaya çıktı’

İnanılmaz hikayesini anlatan 60 saniyelik duygusal bir Super Bowl reklamını izledikten sonra Long gözyaşları durmadı. 7 Şubat’ta Kansas City Chiefs ve Tampa Bay Buccaneers’ı karşı karşıya getiren Ulusal Futbol Ligi (NFL) Şampiyonası, dünya çapında en çok izlenen spor etkinliklerinden biri ve reklam verenleri de rekabetçi hale getiriyor. Uzun süredir Uluslararası Paralimpik Komite ortağı Toyota’nın reklamı Jessica’nın yolculuğunu ve başarılarını vurguluyor.

Jessica Long, Sibirya’da, bacaklarının kesilmesi gereken nadir bir hastalıkla dünyaya geldi. Bir yaşındayken, Rus yetimhanesinden Amerikalı bir aile tarafından evlat edinildi. Jessica Long bu anı, “Çok duygusal bir nokta, Toyota’nın tüm bunları yakalayabilme şekli, unuttuğum tüm bu duyguları ortaya çıkarıyor” diye anlattı. Jessica Long, reklamın hayatının hikayesini 1 dakika içinde mükemmel şekilde yakaladığını söyledi. Bacaklarının olmamasından rahatsızlık duyuyordu.

Evlat edinilmesinden itibaren erken yaşta onun hakkında konuşamamak içinde iyice derinleşmiş bir duyguydu ve yüzmek her zaman onun vahası olmuştu. Long, suya karşı olan duygusal bağını şu cümlelerle açıklıyor: “Spora altın madalya kazanacağımı veya bir Super Bowl reklamında oynayacağımı düşünerek başlamadım. Bu spora, suyu gerçekten sevdiğim için başladım. Gerçekten özgür hissettiğim bir yerdi.”

Paralimpik sporcu Jessica Longun inanılmaz yolculuğu

‘Kararlıydım’

Reklam, koltuk değnekleriyle küçük bir kızın soyunma odasında kendini yapayalnız hissettiğini gösteriyor ve Jessica “Yüzme takımında bacakları olmayan tek kız olduğum için gergindim ve korkuyordum. Bazen size benzeyen birini görmediğinizde bu gerçekten korkutucu oluyor. Savaşmaya devam etmek için büyük bir kararlılığım ve ruhum vardı” diyerek o günleri anlatıyor.

Haberin Devamı

‘İnanmakta zorlanıyor’

Tokyo’daki Paralimpik Oyunları için beşinci kez kota alan ve şu anda 28 yaşında olan Long, 13 altın dahil 23 Paralimpik madalya kazanarak, yüzücü arkadaşı Trischa Zorn’un (46 madalya, 32 altın) ardından Amerika tarihinde en çok ödül alan ikinci Paralimpik sporcu oldu. Yine de, hikayesinin en çok izlenen spor gösterilerinden biri olan Super Bowl sırasında sergilediğine inanmakta zorlanıyor, tıpkı şirketin geçmişte büyük oyunun ortasında diğer iki Paralimpik yıldız Amy Purdy ve Lauren Woolstencroft ile yaptığı gibi.

Jessica Long, “En iyi üç anımdan biri. Altın madalya kazanmanın olağanüstü olduğunu söyleyebilirim çünkü kimse onu senden alamaz. Bana J.Lo diyen tüm zamanların en büyük olimpiyatçısı Michael (Phelps) ile antrenman yaptığım anlar çok özeldi ve ardından Super Bowl’da bulunmak da öyle. Gerçekten çok havalıydı” diyor. Long, Rio 2016 Paralimpik Oyunları’ndan önce Phelps ve koçu Bob Bowman ile antrenman yaptı.

Haberin Devamı

Çünkü bazılarının paralimpik sporcuların olimpiyat sporcuları kadar iyi olmadığını düşündüğü bir yerde, bu tuhaf inanışla savaşmak istedi. Jessica Long, “En büyük ümidim, bir gün Paralimpiklerin ne olduğunu asla açıklamamız gerekmemesi” diyerek hissetiklerini aktardı.

‘Umarım benden ilham alırlar’

Sporcu Long, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) platformunu ‘Değişim Sporla Başlar’ sloganı altında sosyal değişimi yönlendirmek için kullanma misyonunun kendisine ve hikayesine gerçekten hitap ettiğini söyledi ve “Spora başlamak bana hikayemi dünyanın geri kalanıyla paylaşma ve dünyanın engellilik konusuna bakış açısını değiştirme güveni verdi. Hikayemi paylaşmam için bana bu şansın verildiğini gerçekten hissediyorum” dedi.

Fenomen sporcu, dinleyen herkesin özellikle şu mesajı alacağını umuyor: “Hepimizin içinde umut ve güç var ve bu yıl (salgın yılı) her zamankinden daha fazla umuda ihtiyacımız var. Umarım insanlar hikayemi görürler ve korktukları şeyi yapmak için ilham alırlar. Bu, hiç şüphesiz biraz korkutucu ama sonra başından beri güce sahip olduklarını anlarlar.”

Paralimpik sporcu Jessica Longun inanılmaz yolculuğu

Engellilerin anlaşılması önemli

Super Bowl, Jessica Long’un ilham verici hikayesinin tanıtılması ve onun dünyaya engellilik konusunda vermek istediği mesajlar için hiç kuşkusuz çok önemli bir fırsat. Dünyanın en çok tanınan ve en çok izlenen bir spor organizasyonunda bir paralimpik sporcusunun reklamına yer verilmesi de çok anlamlı bir davranış.

Temennimiz, böylesine büyük diğer spor organizasyonlarının da paralimpik sporcularına ve paralimpik değerlere gerekli ilgiyi göstermesi ve tanıtım konusunda üzerlerine düşeni yerine getirmesi. Buna sadece engelli dünyasının değil, tüm insanlığın gerçekten ihtiyacı var. Çünkü engelli bireylerin anlaşılması, engellilerden çok engelsiz olarak kabul ettiğimiz diğer insanların dünyasına zenginlik, hayatına anlam katar.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder