Rekora koşan özel öğrenciler

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bu hafta sizlere Silivri’de faaliyet gösteren Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan bahsetmek istiyorum. Bu okulumuz, İstanbul’un Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ilçelerinden 240 hafif zihinsel engelli özel öğrencinin 8 dalda mesleki eğitim gördüğü özel bir okul. Covid 19 salgınının başlangıcından itibaren örnek bir davranışa imza atarak okullarını tıbbi maske üretim tesisine döndürmüşler ve bölgenin bütün ihtiyacını karşılayacak düzeye getirmişler.

Şimdi sözü fazla uzatmadan, köşemizi sevgili Bünyamin Kurt’un bize ulaştırdığı ve neler yaptıklarını anlatan iki bilgi notuna bırakıyorum: Bünyamin Kurt kardeşim yukarıda adı geçen okulun müdürü. Aynı zamanda Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi. Kendisi özel çocuklarımıza destek olmak için yıllardır çalışır, teşekkürler Bünyamin kardeşim.

'Topluma katkı sağlamaktan mutlular'

“Covid 19 salgınının başlaması ve okulların tatil olmasıyla birlikte İstanbul Silivri’de bulunan Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nun öğretmen, veli ve öğrencileri, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın sağlık malzemeleri üretim hamlesine katkı sunmak amacıyla gerekli girişimlerde bulunarak ‘Özel Eğitim Okulları’nı bir üretim tesisine dönüştürdüler. Üreten okullar içerisinde yer alarak özel öğrencilerin de fırsat verildiğinde üreterek topluma katkı sunabileceklerini uygulamada göstermenin gururunu yaşıyorlar.

Marttan beri üretiyorlar

İstanbul’un Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri ilçelerinden 240 hafif zihinsel engelli özel öğrencinin eğitim gördüğü meslek okulunda 8 dalda mesleki eğitim veriliyor. Ülkemizin seferberlik ilan ettiği bu zor zamanlarda, okulun idareci ve giyim bölümü öğretmen ve öğrencileri Mart 2020’den beri tıbbi cerrahi maske üreterek salgınla mücadeleye karşı ‘BİZ DE VARIZ’ dediler.

Silivri Devlet Hastanesi'ne hibe ettiler

Özel öğrencilerimiz, ürettikleri maskeler ile dünyada ve ülkemizde üretim kapasitesi noktasında en büyük okullar arasına girmeyi başardı ve diğer üretim merkezleriyle rekabet edebilecek noktaya geldi.

Öğrencilerimizin, Mart 2020’de başlattığı üretimin 40 bin adeti Silivri Devlet Hastanesi’ne hibe edildi, 50 bin adeti de sağlık çalışanlarına dağıtılmak üzere Sağlık-Sen’e hazırlanmış olup döner sermaye işletmesi üzerinden verildi. Hâlâ okul döner sermaye işletmesi olarak maske üretimine devam eden özel öğrenciler, yaptıkları üretimle Silivri bölgesinin ihtiyacını karşıladığı gibi, çalışmada yer alan öğrencilerin özgüvenleri pekiştirilip maddi bir gelir elde etmeleri de sağlandı.

Herkese cesaret verdiler

Özel Eğitim Genel Müdürü Nezir Gül, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Silivri Kaymakamı Ali Partal ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Artar, özel öğrencilere verdikleri fırsat ve destekle bu güzel ve özlediğimiz tablonun ortaya çıkmasını sağladılar, herkese örnek olabilecek bir davranışa imza attılar.

Özel eğitim okullarının ve Silivri sanayi bölgesinin maske ihtiyacına katkı sunan özel öğrencilerimizin bu girişimine büyük sanayi kuruluşlarımız ve market zincirlerimizin de destek sunmaları, farkındalığı artırmakla beraber diğer özel öğrencilerimize ve bireylerimize de bu yolda cesaret vererek iş ve istihdamlarına olanak sağlayacaktır. Okulumuzu ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Bizler hayatın içinde varız ve BİRBİRİMİZİ TAMAMLIYORUZ...”

'Maske üretimi hem öğrencilerimize hem de camiamıza umut oldu'

240 öğrenciye eğitim veriyor

Abdullah Bilgingülllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Özel Eğitim Meslek Okulu olup, bölge okulu olarak Esenyurt, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca ve Silivri’den gelen 240 özel öğrenciye meslek eğitimi verip iş hayatına girmelerini sağlamaktadır. Okulda bilişim, matbaa, seramik, konaklama seyahat hizmetleri, yiyecek, içecek, metal, tekstil ve giyim teknolojileri bölümleri ve atölyeleri bulunmaktadır. Sekiz otizm şubesi ve 21 mental eğitim veren şube olmak üzere 29 şube mevcuttur. Yılda 60 öğrenciyi mezun etmekte olup bu yıl ikinci mezunlarını vermiştir.

Satıp ham madde alıyorlar

Okulumuzda, döner sermaye işletmesi kapsamında, dünyayı kasıp kavuran Covid 19 sürecinde 26 Mart 2020’den itibaren Bakanlığımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla alınan maske katlama kesim makinesi ve dikiş makineleri ile tıbbi maske üretimi yapılmaktadır. Günlük üretimimiz 40 bin adet olup bugüne kadar 1 milyon adete yakın maske üretilmiştir. Üretimimizin ilk aşamasında Silivri Devlet Hastanesi’ne günlük bin 200 adet toplamda 40 bin adet hibe edilerek, ücretsiz olarak sağlık çalışanlarına sunulmuştur.

Şu anda Silivri sanayici ve iş adamlarının katkısıyla Silivri bölgesindeki sanayi kuruluşlarının ihtiyacı karşılanmaktadır. Maske üretiminde öğrencilerimiz de aktif olarak çalışmaktadır. Maske fiyatlarının düşmesiyle beraber piyasa ile rekabet zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Üretim sürecinde temrinlik ve hammadde ödeneğimiz olmadığı halde ürettiğimizi satıp gerekli ham maddeleri alarak üretim bandını döndürmeye çalışmaktayız.

Vergi indirimi bekleniyor

Özel öğrencilerin yaptıkları üretim, toplumsal bir farkındalık oluşturduğu gibi öğrencilerimizde de ve camiamızda da bir umut olmuştur. Katkılarınızdan ve desteklerinizden dolayı şükranlarımızı sunarız. NOT: Türkiye’deki tüm Meslek Lisesi Döner Sermayelerinin Peşin Gelir Vergisi oranı yüzde 1’e düşürülmüşken sadece Özel Eğitim Meslek Okullarının vergi oranı hâlâ yüzde 15 olup bu da haksız rekabete yol açmakta ve özel öğrencilerin üretimine darbe vurmaktadır. Basit bir değişiklikle bu okullarımız da diğer okullar gibi desteklenebilir.

Bengü Türk

Tekin Toklucu Bengütürk TV’de ‘Hayata Dair’ adlı bir program yapıyor. 29 Kasım 2020 Pazar günü saat 11.00’de canlı olarak yayınlanan ‘Hayata Dair’ programına konuk olacağım. Tekin Toklucu ile birlikte engelli bireylerimizin sportif hayatlarını, şampiyona ve turnuvalarda elde ettiğimiz başarıları, engelli sorunlarını konuşacağız. Bu keyifli sohbeti kaçırmayın.

Yazarlarımızdan

20 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
20 Ocak 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder