Erzurum Hatırası

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Erzurum’u ziyaret edenler, gıda babında çarşıdan genellikle civil peyniri ile Kars’tan gelen kaşar ve gravyer peyniri alırlar. Ama bu tarihi kentin ayrıca iki vazgeçilmez keyfi daha vardır.

GELGÖR CAĞ KEBAP: Tortum usulü kuzu cağ kebabını, etin sinir ve yağlarından arındırılıp terbiye edildikten sonra odun ateşinde pişen bir yatık dönere benzetebiliriz. Nar gibi pişmiş kebap bıçakla kesilirken ince şişlere saplanır ve öylece gelir masaya; 3-5 veya daha fazlası, gerisi iştihanıza kalmış yani. (İstasyon Cad. No: 4 Gürcükapı-Erzurum Tel: 0442 213 32 53. Kongre Caddesi Nazik Çarşısı’nda da bir şubesi var.)

KADAYIFÇI MUAMMER USTA: Muammer Tanhaş ustanın kadayıf dolmasının meraklısı çoktur. Taze kadayıf parçalarının içine dövülmüş ceviz katılarak yuvarlanır, ‘dolmalar’ yumurta sarısına batırılıp kızgın ateşte pişirilir. Sonra şerbete bulanıp ılık ılık önünüze gelir. Bir deneyin. (Numune Hastanesi Acil Girişi Karşısı-Erzurum Tel: 0442 233 62 82. Gürcükapı Polis Karakolu altında da bir şubesi var.)

İnegöl Kurtuluş
İstanbul’un renkli semtlerinden Kurtuluş’un orta yerinde, cadde üzerindeki Carrefour’a komşu İnegöl Köfte Salonu, otuzbeş yıldır hizmetinizde. Aynı muhitte oturan dostlarımın tavsiyesi üzerine, sizler namına bir uğrayayım dedim, hiç de pişman olmadım: Gerçek bir mahalle lokantası, hem lezzetli hem de cep yakmayanından. Turgay Sandıkçı’nın bu yeri haftanın yedi günü açık.

Önce ‘az’ ezogelin çorbası, tadı hoş ve ‘kuvvetlice’; kemik suyuna pişiriyorlarmış. Et faslına parmak kalınlığında İnegöl köfteleriyle başlıyorum, kendini bir güzel yediriyor. Aslında, İnegöl köftesini yassı severim ama burada sadece kaşar peynirlisini öyle yapıyorlar. Gelgelelim, kaşar peynirli köfteye, etin tadını değiştirdiği için öteden beri mesafeliyimdir ben.

Sırada Bursa usulü İskender kebap var, kömür ateşinde pişip önüme geldi. Pideleri kararında, eti fena değil, domates sosu ve tereyağı güzel. Yılların emektarı Aydın ustaya sordum; yaprak döneri değil, İskender usulü olduğu için dana eti dilimleri arasına ‘tutsun, uzun kesilsin’ diye yarı yarıya kıyma et koyuyormuş.

Dileyen, kuzu şiş veya biftek söyler. Ayrıca tavuk şiş ve pirzola da var. Tatlı olarak, elbette kaymak eşliğinde Kemalpaşa tatlısı. Güler yüzlü ve becerikli genç garsonumuz Aytekin’den kusursuz servis. Fiyatlara gelince: Çorba, pilav 3; salata, piyaz ve tatlı 4; köfte, döner 8; İskender 10; pirzola, şiş, biftek 12 TL. Kısacası, iddiasız ama işini iyi yapan bir mekan. (Kurtuluş Cad. No: 266-A,, Kurtuluş, Şişli-İstanbul Tel: 0212 246 79 53)

Siirtli Kardeşler sokak manavı
Yılların sokak manavı Siirtli Kardeşler’in mekanı Pangaltı Ergenekon Caddesi’nin Türkbeyi Sokağı ile kesiştiği köşededir. Kaldırımı rengarenk bir çiçek bahçesine dönüştüren çeşit çeşit sebzesi, hele hele meyveleri, oldum olası albenilidir. Geçenlerde önünden geçiyordum, elma, armut, nar, üzüm gibi tanıdık simaların yanı sıra, hem yemesi güzel hem de şifalı kimi meyveler sonbaharın olanca tadıyla karşıma çıkmaz mı?

İşte, turuncu Trabzon hurması (kg 3 TL), işte muşmula, al al koca yemişler, minyatür elmaları andıran turuncu sarı alıçlar (kg 8 TL), olgunlaşınca rengi koyulaşan sarı üveyizler (kg 10 TL). Taze zencefil yumruları bulunuyor (kg 20 TL). Ve yeşil, turuncu kudret narları da (adedi 3 TL), kabuğunu aralayınca ortaya çıkan kıpkırmızı çekirdekleriyle, bildiğimiz narla yarışıyorlar adeta. Kudret narını tazeyken çekirdeklerini çıkartıp ezdikten sonra balla yerler ya da kış için zeytinyağı dolu kavanozda saklarlar, bir kaşık alıp yine balla tüketirler.

Mide, bağırsak hastalıklarına iyi gelir derler. Oysa, tropik ülkelerde kudret narının baharatlı yemeklerini bile yaparlar, ekşili tatlılı salatalara koyarlar. ‘Kudret narının yemeği olmaz, ilaç gibi yerim, burkulmuş ayağımın üzerine sürerim’ derseniz o başka. Peki can eriğine ne buyurulur? Bizim sokak manavında var, dondurulmuş satıyorlar. Pek ucuz değil ama: 250 gramının hediyesi 20 TL. Ne var ki, aşeren hamile hanımlarının canı yeşil erik isteyince ne yapacağını şaşıran müstakbel babaların derdine çare olacağı da kesin.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder