Arzu Çekirge Paksoy Genç sporculara olimpiyatlarda destek
HABERİ PAYLAŞ

Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Paris 2024 Olimpiyatları’na neredeyse 100 gün kaldı. Tüm Türkiye 26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Paris Olimpiyatları’nda Team Türkiye’yi oluşturan sporcuların müsabakalarını heyecanla beklerken, sporcuların kota yarışları için mücadelesi sürüyor.

 Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Evin Demirhan Yavuz (Güreş)

Milli sporcularımızın olimpiyatlara hazırlanma sürecini desteklemek amacıyla Türkiye Olimpiyat Komitesi’yle (TMOK) 3 yıllık bir işbirliğine imza atan İş Bankası, gençleri sporla buluşturmayı ve ülkemizin spor alanında temsiliyetinin artırılmasını hedefliyor. Banka, Team Türkiye desteğinin yanı sıra farklı branşlardan sporculara bireysel destek de sağlıyor. Bu sporcular arasında teakwandoda Emre Kutalmış Ateşli, güreşte Evin Demirhan Yavuz, boksta Gizem Özer, artistik cimnastikte İbrahim Çolak ve Adem Asil, judoda Mert Şişmanlar, yüzmede Merve Tuncel, atletizmde Necati Er ve eskrimde Nisanur Erbil gibi farklı dallardan sporcular yer alıyor.

Haberin Devamı

Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Hülya Şenyurt (Judo)

KADIN SPORCU SAYISI ARTIYOR

İş Bankası, ilk kez eşit sayıda kadın ve erkek sporcunun yarışacağı Paris 2024’ün cinsiyet eşitliğiyle ilgili yaklaşımını da çok önemsiyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 1991 yılından bu yana kadınlar branşı barındırmayan hiçbir yeni sporu oyunlara dahil etmiyor. Londra 2012’de ilk kez tüm branşlarda kadın sporcular yer aldı. Paris 2024’te ise yeni bir adım atılarak kadın ve erkek sporcuların sayısı eşitlenecek. Dev organizasyonda 5 bin 250 kadın sporcu ile 5 bin 250 erkek sporcu madalyalara ulaşabilmek için ter dökecek. Türkiye’yi ilk kez kadın sporcularımız Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni, eskrim dalında Berlin 1936 Olimpiyat Oyunları’nda temsil etti. Madalya alan ilk kadın sporcumuz ise Hülya Şenyurt oldu. Milli judocu, Barcelona 1992 Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı bronz madalya ile bizi gururlandırdı.

Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Merve Tuncel (Yüzme)

TOKYO’DAN 5 MADALYA İLE DÖNDÜLER

Toplamda 11 madalyayı ülkemize getiren kadın sporcularımız, son olarak Tokyo 2020’de 5 madalya ile bayrağımızı dalgalandırdı. Tokyo 2020’de boksta Busenaz Sürmeneli altın, Busenaz Çakıroğlu gümüş, güreşte Yasemin Adar, taekwandoda Hatice Kübra İlgün, karatede ise Merve Çoban bronz madalyayı Türkiye’ye getirdi.

Haberin Devamı

TEAM TÜRKIYE’NİN BAŞARILARI GURURLANDIRIYOR

İş Bankası’nın Team Türkiye kapsamında desteklediği Nisanur Erbil, Tunus’ta Ocak 2024’te düzenlenen Eskrim Kılıç Grand Prix’de gümüş madalya alarak Türk eskrim tarihindeki ilk büyük kadın Kılıç Grand Prix madalyasını ülkemize kazandırırken, Gizem Özer de Büyük Kadınlar Türkiye Boks Şampiyonası’nda 8’inci Türkiye şampiyonluğunu elde etti. Romanya’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 50 kg’da Evin Demirhan Yavuz, gümüş madalya kazanmayı başardı. Merve Tuncel, Temmuz 2023’te Sırbistan’da düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda 1500 metrede üst üste 3. kez Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya, 800 metrede Avrupa Şampiyonu olarak yine altın madalya ve 400 metrede Avrupa 2.’si olarak gümüş madalya kazanmayı başardı.

Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Nisanur Erbil (Eskrim)

52 SPORCU GARANTİLEDİ

Haberin Devamı

Olimpiyat kotası için müsabakalar sürerken, şimdiye kadar 52 sporcumuz, Paris 2024’te olmayı garantiledi. Bu sporcularımızın 12’sini Kadın Voleybol Milli Takımımız oluşturuyor. Dünya sıralamasında ilk kez 1’inci sıraya yükselen Filenin Sultanları, FIVB Milletler Ligi, CEV Avrupa Şampiyonası ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları Elemeleri’nde şampiyon olmayı başardı.

 Genç sporculara olimpiyatlarda destek

Suat Fetgeri - Halet Çambel

Paris 2024’ün İş Bankası için ayrı bir anlamı da var… Bankanın kurulduğu 1924 yılında, ülkemiz de ilk kez olimpiyat oyunlarına (Paris 1924) katıldı. Yani, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin olimpiyat yolculuğu ve İş Bankası bir asrı geride bırakacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder