Arzu Çekirge Paksoy

22 Mayıs 2022, Pazar 07:00

Gençler eşitlik fırsat ve destek bekliyor

Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103’üncü yılını kutladığımız bugünlerde gençler mutsuz ve geleceğinden umutsuz. TÜİK’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilere göre, genç işsizlik oranı yüzde 20’yi geçti. 15-24 yaş grubunu kapsayan nüfusta işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 17.7, kadınlarda ise yüzde 26.5 olarak tahmin edildi. Her dört gençten biri ne eğitimde ne istihdamda yer alıyor. Oysa gençler kendini geliştirmek, üretmek, iş hayatına katılmak, topluma faydalı olmak istiyor. Ancak bu aşamada önlerine ekonomik sıkıntılar, deneyimsizlik, referans eksikliği, cinsiyet eşitsizliği gibi konular çıkıyor. Gençlerin ülkemizin geleceği olduğuna inanan kurumlar, onların daha iyi yetişmesi, eşit fırsatlara sahip olması için sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri ve sosyal etkisi yüksek toplumsal fayda programları gerçekleştiriyor.

STAJ PROGRAMI

İstihdamda kadın oranını artırmayı hedefleyen Arçelik, Türkiye’nin 81 iline yayılan bayi ve yetkili servislerinde kadın işgücü kaynak havuzunu desteklemek üzere ‘İş’te Liderlik, Stajda Eşitlik Programı’nı başlattı. 25 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak ve sadece kadın adayların başvurabileceği 100 kişilik staj programı ile öğrenciler kariyerlerinin başında bayi ve servislerde teknik eğitimle birlikte müşteri ilişkileri, kampanya yönetimi, satış ve pazarlama alanlarında çalışarak deneyim kazanabilecek. Üniversitelerin son sınıf öğrencilerine açık olan program için başvurular ‘adecco.com.tr’ adresinden yapılacak. Kadınların ekonomik güçlenmesi için sürdürülebilir projeler hayata geçiren Arçelik, ‘BEKO 100 Kadın Bayi Projesi’ ile kadın bayi oranını 2026’ya kadar yüzde 25’e çıkarmayı taahhüt ederken, 2026’ya kadar yetkili servislerinde çalışan teknisyen kadın oranını yüzde 6.7’den yüzde 14’e çıkartmayı hedefliyor.

GELECEĞİNİ KURANLARA MENTORLUK

Sabancı Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülen ‘Geleceğini Kuran Genç Kadınlar’ projesi Türkiye’de ne eğitimde ne istihdamda yer alan yaklaşık 3.5 milyon genç kadının karşılaştığı zorlukları anlamaya ve çözüm geliştirmeye odaklanıyor. Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Trabzon ve Van olmak üzere 11 pilot ilde uygulanacak proje kapsamında genç kadınların güçlenmesi, becerilerinin ve istihdam olanaklarının iyileştirilmesi için farkındalık ve mesleki eğitimlerin yanı sıra danışmanlık ve mentorluk verilecek. Ayrıca eğitim, staj ve istihdam fırsatlarına ulaşılabilecek ‘Fırsatlar Haritası’ ile eğitim modüllerini içeren dijital bir portal da açılacak.

OKULA DEVAM

23 Nisan 2022, Cumartesi 07:00

'Hayatlara mutluluk katmak için çalışıyoruz'

Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı... Bu anlamlı günde yıllardır çocuklar için çok önemli projeler gerçekleştiren Eti’nin Icra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu ile Eti Çocuk Tiyatrosu’nu ve kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımlarını konuştuk.

Eti olarak toplumsal fayda ve kurumsal vatandaşlık konusundaki görüşünüz nedir?

Eti’de kurucumuz merhum Firuz Kanatlı’nın bize en önemli mirası olan “İnsanların mutluluğundan daha yüce bir amaç yoktur” sözleri ile ortaya koyduğu kurumsal gayemize büyük bir bağlılıkla, 60 yıldır insanların hayatına mutluluk katmak için çalışıyoruz.

Mutluluğu sadece ürünlerimizin yaşattığı keyif anları ile sınırlı tutmuyor, yıllardır süregelen sosyal sorumluluk projelerimiz ile gelişime ihtiyaç duyulan toplumsal ve çevresel konulara hizmet etmek ve insanlara kendilerini gerçekleştirebilecekleri deneyim fırsatları sunarak mutlu olmalarını sağlamak için çalışıyoruz.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Hangi alanlarda sosyal projeler gerçekleştiriyorsunuz?

Halihazırda dört farklı alanda sosyal projelerimizi devam ettiriyoruz. Sağlıklı bir yaşam için hareket etmenin çok önemli olduğu tespitinden yola çıkarak 2014 yılında ‘Eti Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi’ni hayata geçirdik. 22 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Eti Çocuk Tiyatrosu ile bugüne kadar yaklaşık 3 milyon çocuğu ücretsiz olarak tiyatroyla buluşturduk.

22 Nisan 2022, Cuma 07:00

Başka dünya yok

Bugün Dünya Günü... Gezegenimizin her zamankinden daha çok duyarlılığa, sorumlu davranışa, kolektif bilince ve sürdürülebilirliğe ihtiyacı var.

DEVAMLILIK HEDEFLENİYOR

Günümüzde sürdürülebilirlik, çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi birlikte alan, hem doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayan ve çevresel kaliteye önem veren hem de gelecek kuşakların ihtiyaçlarını tehlikeye sokmaksızın bugünkü ihtiyaçları karşılayabilen bir model olarak tanımlanıyor. Yani sürdürülebilirlik bugün ve yarınla ilgileniyor, gezegenimizdeki tüm ekosistemlerin devamlılığını hedefliyor.

ESG KRİTERLERİ

Dünyanın hepimizin ortak evi olduğu bilinciyle hayata geçirilen sürdürülebilirlik çalışmalarının temelinde paylaşmak yatıyor. Birleşmiş Milletler, 2015’te yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak, eşitsizlik ve adaletsizlikle mücadele etmek için 2030’da tamamlanması hedeflenen bir yol haritası ve 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını açıkladı. Kurumların bu hedeflere hizmet edip, etmediğini ölçmek için de ESG yani çevre, sosyal, yönetişim kriterlerini oluşturdu.

BEKLENTİLER ARTIYOR

Bu gelişmeler paralelinde kurumsal marka vaatleri de değişiyor. Daha çevreci, daha toplumsal, daha fazla değer yaratan markalar ve kurumlar ön plana çıkıyor. Tüketiciler markalardan daha fazla sorumluluk almasını, duyarlı davranmasını bekliyor.

08 Mart 2022, Salı 07:00

Her alanda eşitlik

Türkiye genelinde üretken ve girişimci kadınların sayıları hızla artıyor. Ancak nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar, iş hayatında erkeklerle aynı oranda temsil edilmiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2020’de kadın istihdam oranı yüzde 26.3, erkek istihdamı yüzde 59.8 olmuş. Yani kadınlar erkeklerin yarısından bile az istihdam edilmiş. Bununla birlikte kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe işgücüne daha fazla katıldıkları görülüyor. Yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 65.6 olurken, kadın büyükelçi, milletvekili, profesör, üst düzey yönetici oranının yükseldiği belirtiliyor.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Ülkemizdeki kadın girişimcilerin de sayıları artıyor. Ancak daha gidilecek çok yol var. Dünya Ekonomik Forumu’nun Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’na göre kadınların ekonomiye ve işgücüne katılımında Türkiye 156 ülke arasında 140’ıncı sırada yer alıyor. Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme ancak ve ancak kadınları güçlendirmekle, ekonomiye eşit ve aktif katılımları ile mümkün olabilir. Türkiye’nin gelişmesi için kadın gücüne inanan kurumlar cinsiyet eşitliğini sağlayacak, kadın girişimcileri destekleyecek, yetkinliklerini artıracak ve kadınları iş hayatına katacak sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor.

500 BİN KİŞİYE ERİŞECEK

Koç Topluluğu şirketleri teknoloji ve inovasyon alanında eşitlik seferberliği başlattı. Aygaz, Arçelik, Ford Otosan, Koçfinans, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör ve Yapı Kredi, Koç Holding’in öncülüğünde, önümüzdeki 5 yıl boyunca teknoloji ve inovasyonda kadın ve kız çocuklarına yönelik fırsat eşitliğinin sağlanması için çalışacağını taahhüt etti. Öncelikle şirket içinde teknoloji ve inovasyon alanında kadın çalışan oranlarını artırmayı hedefleyen kurumlar, ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilerin teknoloji ve inovasyon alanına yönelmeleri ve bu alanda güçlenmeleri için de çalışacak. Koç Topluluğu şirketleri tarafından hayata geçirilecek 30’a yakın proje ile gençlere, çalışanların ve bayilerin ailelerine, kadın girişimcilere ulaşacak toplumsal programlar ile beş yılda toplam 500 bin kişiye erişilmesi hedefleniyor.

EŞİTSİZLİK KOLEKSİYONU

12 Şubat 2022, Cumartesi 07:01

Ekonominin yeni itici gücü kadın kooperatifleri

Kadınlara hem ekonomik hayata katılma hem de dünyayı yeni bakış açılarıyla algılama fırsatları sunan kadın kooperatifleri; ortak sorunlara yerel çözümler üretiyor, sosyal ve ekonomik değerler yaratarak kalkınmada önemli bir rol oynuyor. Ne yazık ki ülkemizdeki kadın kooperatiflerinin sayısı çok az. Oysa ki yoksullukla mücadele ve kadınların güçlendirilmesinin önemli araçlarından biri olan kooperatifler, çevrelerindeki hayatı dönüştürebiliyor. Kadın kooperatiflerinin çağı yakalamaları ve verimliliklerini artırmaları için dijitalleşme, finans, işletme, pazarlama, ürün geliştirme, hijyen, tasarım ve paketleme gibi konularda eğitilmeleri gerekiyor.

Aksi halde kurulan kooperatiflerin sürdürülebilir olması, üretimlerin satışa dönüşmesi mümkün olmuyor. Tüketicilerin kadın kooperatiflerini tercih etmesi için kaliteli üretimin sürdürülebilirliği ve standardizasyonu büyük önem taşıyor. Türkiye genelinde kadınların ekonomiye katılımını desteklemek, girişimci ve üretken kadınların sayılarını artırmak, var olan kooperatifleri güçlendirmek, iyi örnekleri paylaşmak için önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriliyor.

KIZ KARDEŞİM PROJESİ

Kadınların toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlenmesi ve kalkınmada aktif rol almaları için desteklenmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği ve Coca-Cola Türkiye ortaklığıyla yürütülen Kız Kardeşim Projesi, 81 ilde gerçekleştirdiği finans, bilişim, iletişim ve girişimcilik eğitimleriyle 5 yılda yüz yüze ve online olarak 165 binden fazla kadına ulaştı.

Gıda girişimciliği üzerine girişimci kadınların iş geliştirme süreçlerine destek olmak amacıyla başlatılan ‘Kız Kardeşim Hibe Programı’ kapsamında 2021 yılında 30 girişimci kadına toplam 765 bin liralık iş geliştirme hibe desteği sunuldu.

FİNANSMANA KOLAY ERİŞİM

05 Aralık 2021, Pazar 07:00

Gönüllüm olur musun?

Bugün Dünya Gönüllüler Günü... Birleşmiş Milletler, gönüllülüğü, ‘herhangi bir finansal karşılık veya çıkar beklemeden kamu yararı sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları, toplumsal girişimler ya da gönüllü katılıma olanak sağlayan kurumlarda emek ve zaman ayırarak destek olmak’ olarak tanımlıyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanıyor.

109 MİLYON İŞÇİYE EŞDEĞER

Her yıl, hayata anlam katmak isteyen 1 milyardan fazla insan dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için bireysel katkı veriyor, gönüllü oluyor. 2018 Dünyada Gönüllülüğün Durumu Raporu’na göre bu katkı, 109 milyon tam zamanlı çalışan işçinin emeğine eşdeğer kabul ediliyor. Gelişmiş ülkelerde sivil girişimlere toplumsal katılım oranları yüzde 25-56 arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu oran ne yazık ki çok daha düşük.

TÜRKİYE 78’İNCİ SIRADA

114 ülkeye ilişkin değerlendirmelerin bulunduğu Dünya Bağışçılık Endeksi 2021 verilerine göre, Türkiye’nin genel bağışçılık skoru yüzde 31 ve sıralaması 78 olarak belirlendi. Endeks sonuçlarına göre, Türkiye tanımadığı bir kimseye yardım etmede yüzde 59 oranla 48’inci sırada, sivil toplum kuruluşlarına yapılan bağışlarda yüzde 25 oranla 75’inci sırada ve gönüllülük için harcanan zamanda yüzde 10 ile 99’uncu sırada yer alıyor.

GENÇ KUŞAK DAHA DUYARLI

Yani yardımseverlik kültürümüzde var, elimizden geldiğince ihtiyacı olanlara destek oluyoruz ama gönüllülük yapmıyoruz. Ancak genç kuşak bu konuda çok duyarlı, toplumsal sorunlara çözüm üretmek için daha aktif rol oynamak, sürdürülebilir projelerde yer almak istiyorlar. Gençlerin kurduğu, fayda ve fark yaratan bazı gönüllülük projelerini sizlerle paylaşmak istiyorum..

27 Kasım 2021, Cumartesi 07:01

Yarışmalar başarıyı ödüllendiriyor

Son yıllarda kurumların gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk amaçlı yarışmalar artıyor. Çocuklara, gençlere, girişimcilere hitap eden, onların yeteneklerini geliştirmeyi, başarılı çalışmaları ödüllendirmeyi hedefleyen pek çok fırsat var. Kurumlar, bu yarışmalarla ülkemizin geleceği olan gençleri düşünmeye ve harekete geçmeye yönlendirirken, bir taraftan da onların gelişimlerini desteklemeyi, eğitimlerine katkıda bulunmayı, staj ve iş imkanı sunmayı hedefliyor. Bazı yarışmalar ise sürdürülebilirlik, sosyal etki ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarındaki başarılı kurumları seçiyor ve ödüllendiriyor. Çoğu gelenekselleşen bu yarışmalar, toplumsal fayda ve değer yaratma bilinci ile sosyal yatırımlar yapan kurumları yüreklendiriyor, bilinirlik ve itibar kazandırıyor. Başvuruları devam eden bazı yarışmaları sizin için derledik...

ÇEVRECİ FİKİRLER

Brisa, Türkiye genelinde tüm üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan ve yeni mezun mühendis adaylarına yönelik İsterSEN Ideathon yarışması düzenliyor. Ekolojik sürdürülebilirliği sağlamayı, bu alanda farkındalığı artırmayı ve şirketin çevreci yönünü gösterecek fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamayı amaçlayan fikir yarışmasına başvurular 5 Aralık 2021’e kadar devam ediyor. (tasarlamakistersen.com)

SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ

Türkiye’deki toplumsal sorunlara karşı duyarlılık oluşturmayı hedefleyen Kredi Kayıt Bürosu, gençlerin sosyal sorumluluk bilincini artırmak adına 9 yıldır ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ sosyal inovasyon proje fikirleri yarışmasını düzenliyor.

Yurtiçinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrencilerin yanı sıra yurtdışında üniversite öğrenimi gören TC vatandaşı öğrencilerin proje fikirleriyle katılabileceği yarışmaya başvurular, 17 Ocak 2022 tarihine kadar sürüyor. (hayaledingerceklestirelim.com)

AYAKKABI TASARIM YARIŞMASI BAŞLIYOR

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) tarafından düzenlenen 4’üncü Ayakkabı Tasarım Yarışması Türkiye’de ayakkabı ve deri sektörünün geleceğinin belirlenmesinde rol oynayacak, yetenekli genç tasarımcıların keşfedilmesini ve sektöre kazandırılmasını amaçlıyor.