Aydan Durak Erkeklerde yeni trend: Karın kası estetiği
HABERİ PAYLAŞ

Erkeklerde yeni trend: Karın kası estetiği

Tatil sezonunun başlamasıyla birlikte hem kadınlar hem de erkekler plaj vücudu görünümüne sahip olmak istiyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Eskalen, karın kası estetiği ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil sezonu başlar ve tatil sezonunda güzel bir plaj vücudu görünümüne sahip olmayı herkes ister. Plaj vücudu, genellikle yağ oranı düşük, kas hatları keskin bir biçimde belirgin olan bir görünümü temsil eder. Bu durum, son yıllarda popülaritesi gittikçe artan karın kası estetiğini bir kez daha gündeme getirmiştir

Haberin Devamı

KARIN KASI ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Karın kası estetiği liposuction (yağ emilimi) ameliyatının ileri teknik ve bu tekniğe uygun özel cihazların kullanımı ile gerçekleştirilir. Liposuction ile cilt ve kasların arasında kalan yağ dokusuna aynı heykel sanatı icra eder gibi gölgeler ve çıkıntı bölgeler oluşturularak alttaki kas anatomisinin cilt üzerine yansıması sağlanır. Çoğunlukla ultrasonik liposuction gibi enerji bazlı cihazlardan faydalanılarak sonucun daha keskin ve güzel olması sağlanır.

KARIN KASI ESTETİĞİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Ne yazık ki her hasta bu operasyon için uygun değildir. Bu işlemin bir kilo verme operasyonundan ziyade bir vücut şekillendirme operasyonu olduğunun bilinmesi gerekir. Bu operasyon için ideal hasta grubu fit görünüme yakın ancak kas hatlarında belirginliğe sahip olmayan kişilerdir. Yağ oranı yüksek kişilere uygulanıldığında doğallıktan ve estetikten uzak bir görünüme( ninja kaplumbağa görüntüsüne ) neden olabilir.

KARIN KASI ESTETİĞİNİN RİSKLERİ

Karın kası estetiği sonrası liposuction yapılan bölgelerdeki yağ hücreleri emildiği için bölgesel olarak sonuç kalıcıdır, ancak operasyonu geçiren hastaların hayatlarını spor ve diyetle destekleyerek devam ettirmesi sonucun kalıcılığını asıl sağlayan etkendir. Diyete dikkat edilmediğinde, vücudumuz alınan kalorileri bir şekilde yağa çevirerek depolayacaktır. Operasyon öncesi karın bölgesinde yağlanma olan bir kişide liposuction yapılan bölgelerdeki yağ hücreleri azaldığı için, liposuction yapılmayan bölgelerde operasyon öncesine göre daha fazla yağ birikmesine sebep olur. Bu nedenle diyet oldukça önemlidir.Sporla birlikte kasların belirginliğini arttıracak egzersizlerin hayata adapte edilmesi ise liposuction yapılan bölgelerde hem doğal görünümü destekleyecek hem de hastaya fitlik sağlayacaktır. Eğer kişi ‘ameliyat oldum, istediğim kadar yemek yiyebilirim!’ gibi bir düşünceye sahipse, vücudu ne yazık ki çok süre geçmeden ona yanıldığını kanıtlayacaktır.

Haberin Devamı

Karın estetiğinde yapılan yanlışlardan bir diğeri ise sadece karın bölgesine odaklanmaktır. Oysaki bu estetikte, tüm vücuda komple bir estetik ünite olarak bakmak gerekmektedir. Karnı baklava şeklinde olup göğüs, bel, sırt ve kol bölgesinde yağlanma sebebiyle hatların belli olmadığı bir görünüm ne yazık ki operasyon yapıldığını belli eder. Bu nedenle bu estetik uygulanacaksa sadece karın bölgesine gerekli olan tüm bölgelere uygulanmalıdır. Yine gerekli olan bölgelerde kas belirginliği arttırmak amacıyla diğer bölgelerden alınan yağlar enjekte edilebilir. Hastanın fiziksel özellikleri iyi değerlendirilir ve güzel bir planlama ile gerçekleştirilirse operasyon geçirildiğini profesyonel gözler dışında kimse anlamaz.

Haberin Devamı

KARIN KASI ESTETİĞİ İYİLEŞME SÜRECİ

Karın kası estetiği sonrası iyileşme süreci sonuca etki olarak en az operasyon kadar önemlidir. Genellikle hastanede 1 ya da 2 gece yatış olur , 1 ay civarında kullanılacak operasyona özel korse giyilir.Erken dönemde operasyona bağlı ödemler oluşur , bu ödemler operasyondan sonraki ilk birkaç ay içinde kaybolur, cilt adaptasyonunun sağlanıp nihai sonuca ulaşıldığını söylemek için en az 1 sene beklemek gerekir. Operasyondan birkaç gün sonra başlanan drenaj masajları iyileşmeyi ve cilt adaptasyonunu hızlandırır. Korse kullanımında veya drenaj masajı yapılmasında eksikler varsa bu durum kesinlikle uzun dönem sonuca yansır.

Sonuç olarak karın kası estetiği sıklığı giderek artan işlemlerden biridir, güzel sonuca ulaşmada operasyona uygun hasta seçimi ve hekim-hasta uyumu her estetik işlemde olduğu gibi bu işlemde de oldukça önemlidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder