Aydan Durak Yaz aylarında cilt sağlığını korumanın 9 etkili yolu
HABERİ PAYLAŞ

Yaz aylarında cilt sağlığını korumanın 9 etkili yolu

Yaz aylarında cilt sağlığınızı koruyabilmek için günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolu sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli bir cilt bakım rutininden geçiyor. Cildinizi korumak, erken yaşlanmasını önlemek ve cilde aydınlık bir görünüm kazandırmak için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Cilt sağlığını korumanın 9 etkili yoluna mutlaka bir göz atın.

1- BOL SU İÇİN

Yeterli miktarda su içmek cildin elastkiyetini korumaya ve cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur. Günde en az 8-10 bardak su içerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Haberin Devamı

2- DENGELİ BESLENME

Meyveler, sebzeler, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar açısından zengin besleyici bir diyer programı cilt sağlığınız için önemlidir. Cildi onaran ve cildi besleyen besinleri tüketmek büyük önem taşır. Bu sebeple cilt sağlığınızı korumak için A, C, E vitaminler ve antioksidan açısından zengin gıdaları tüketin.

3- DÜZENLİ MASAJ

Cilt masajları kan dolaşımını iyileştirebilir ve kolajen üretimini uyarabilir. Hindistan cevizi yağı ve tatlı badem yağı gibi doğal yağlarla yukarı doğru hareketlerle cildinize hafifçe masaj yapın.

4- EGZERSİZ

Düzenli fiziksel aktivitede bulunmak kan dolaşımını iyileştirir. Genel cilt sağlığını destekler. Yoga ve pilates gibi esneme hareketlerini egzersize dahil edin. Böylece cildinize iyilik yapmış olursunuz.

5- YÜZ EGZERSİZLERİ

Bazı yüz egzersizleri potansiyel olarak cildin elastikiyetini artırarak derinin altındaki kaslarını sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Örneğin alın ve yanak egzersizleri gibi belirli bölgeleri hedefleyen yüz yogalarını deneyebilirsiniz.

6- PEELİNG

Düzenli olarak peeling yapmak ölü cilt hücrelerini temizler ve hücre yenilenmesini uyarır. Nemlendiricilerin ve diğer cilt bakım ürünlerinin emilimini artırır. Bu sebeple hafta 1 ya da 2 kez cildinize uygun hafif formüllü bir peeling yapın.

7- CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Günlük olarak kaliteli bir nemlendirici uygulamak cildin her zaman nemli kalmasına yardımcı olur. Bu durum cildin elastikiyetini artırır. Hyaluronik asit, seramidler ve karite yağı gibi bileşenleri içeren ürünlerle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Haberin Devamı

8- GÜNEŞ KORUMASI

Yüksek SPF'li güneş kremi sürerek, koruyucu giysiler kullanarak ve güneşin yoğun açı ile geldiği saatlerde gölgede kalarak cildinizi zararlı UV ışınlarından koruyun. Cildinizi güneşten korumadığınızda cilt erken yaşlanır. Elastikiyet kaybı başlar.

9- YETERLİ UYKU

Kaliteli ve yeterli uyku vücudunuzun gençleşmesini sağlar. Gece uyku sırasında hücreler daha hızlı bir şekilde yenilenir. Bu da cildinizin daha kolay onarılmasına yardımcı olur. Genel cilt sağlığınız için her gece 7-8 saat uyumayı hedefleyin.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder