Banu Şen Kadının sorunlarını kadına sorun
HABERİ PAYLAŞ

Kadının sorunlarını kadına sorun

 ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’, 8 Mart’ta tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Hatta artık bir haftaya yayılıyor.

Elbette vurgulanan; kadının, kadın sorunlarının tek bir güne sıkıştırılması, hatırlanması değil…

Kadınlar, maalesef ki hayatın her yerinde her gün hala çözülemeyen onlarca sorunla mücadele ediyor. Kadınlar sesini, bazen sessiz çığlığını duyurmaya çalışıyor.

Hayatın her alanında ne kadar çok kadın olursa, kadına yönelik şiddet başta olmak üzere, kadın sorunlarının daha çok çözüleceğine inananlardanım. Siyasette, iş hayatında, sivil toplum kuruluşlarında…

Haberin Devamı

Eşit temsil hakkına sahip olmak, birinci öncelik. Hepimizin kadın erkek mücadelesi bu olmalı!

KADIN VE AİLE ÇALIŞTAYI

Elbette 8 Mart’ta etkinlikler, kutlamalar olmalı ama bu günün anlam ve önemini doğru vurgulamamız gerekiyor. Malum seçim dönemindeyiz… Bu nedenle bu hafta “kadın”, seçim çalışmalarında da
öne çıktı. Adaylar ziyaretler yaptı, çiçek dağıttı, kutlamalarda bulundu. Kadınlarla ilgili projelerini anlattı.

Bu hafta ben de birçok etkinliğe davet edildim… İçlerinden birine şaşırarak ve heyecanlanarak gittim. Gazetecilik hayatımda İzmir’de ilk defa bir belediye başkan adayı; kadınları, kendisinin bulunmadığı bir ortamda, sadece bizler olarak çalıştaya davet ediyordu. ‘Kadın ve Aile Çalıştayı’nı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ ve ekibi düzenliyordu.

Bizler ise siyasetçilerin olmadığı bir ortamda kadın kadına sorunlarımızı dile getirecek ve bir rapor yayınlayacaktık.

HER KESİMDEN FARKLI KADIN, 6 MASADA 6 BAŞLIK

Toplumun her kesiminden farklı kadınlar, 6 karma masada bir araya geldik. Gazeteci, ev kadını, öğretim görevlisi, öğrenci, sanatçı, sivil toplum destekçisi… İnanın ki masada; ne işle uğraştığımızı, siyasi düşüncelerimizi hiç konuşmadık. Toplantıda siyasetçiler yoktu. Sadece belirli başlıklar altındaki sorunlarımızı konuşup, isteklerimizi belirttik. Toplantının sonunda bir sonuç raporu yayınlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ’a daha sonra iletildi.

Sonuç raporundan önemli, güzel, çözüm odaklı fikirler çıktı… Umarım kadın ve aile sorunlarını kendilerine sorup projelendirmek, bundan sonra tüm siyasetçilere ışık olur.

Haberin Devamı

SONUÇ RAPORUNDA ÖNE ÇIKANLAR

Her masanın öne çıkan sorun ve çözüm önerilerinden birkaçını söylemek gerekirse….

KADIN SOSYAL ÇALIŞMALARI

* Belediyenin tüm sosyal etkinliklerinin çocuklara ücretsiz, kadınlara indirimli olmasını talep ediyoruz.

* Sosyal tesislerin artırılmasını istiyoruz. Toplu taşıma saatlerinin, araçların özellikle geç saatlerde kadınların istediği yerde durması yönünde yenilenmesini talep ediyoruz.

KADIN İSTİHDAMI VE EĞİTİM

* “İzmir Kadınları’’ aplikasyonunun geliştirilmesini istiyoruz. Çeşitli duyurular ve bilgilendirmelerin bu aplikasyonlar üzerinden gönderilmesini talep ediyoruz.

* Şehirde bulunan tüm kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının staj programlarının tek bir platformda toplanmasını, özellikle kadınlara özel kotalarla bu programların desteklenmesini istiyoruz.

* Kişisel hijyenik ürünlerin üretiminde büyükşehir tarafından tesisler
oluşturularak, ücretsiz dağıtımının sağlanmasını tavsiye ediyoruz.

Haberin Devamı

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER

* Özel gereksinimli bireylere teknolojik eğitim destekleri verilmesini ve
özellikle el yeteneklerinin
geliştirilmesi amacıyla çeşitli alanlarda eğitmen istihdamlarının gerçekleştirilmesini talep ediyoruz.

* Özel gereksinimli bireylere yönelik sinema ve tiyatro programlarının
hayata geçirilmesinin ihtiyaç
olduğunu düşünüyoruz.

ÇOCUK SOSYAL ÇALIŞMALARI

* Anne çocuk, baba çocuk kampları düzenlenmesini talep ediyoruz.

* Okullarda belediye iş birliği ile kültür gezileri düzenlenebilir. Çocuklara
ilkokul bitene kadar ulaşımın ücretsiz olmasını talep ediyoruz.

YAŞLI VE EMEKLİLER

* Huzurevleri bir binadan ibaret olmasın, bir kampüs formatıyla inşa edilsin. Bu kampüslerde; bahçeler, sosyalleşme alanları, çeşitli kurslar bulunsun.

* Her huzurevinin içerisine mutlaka bir kreş açılmasını talep ediyoruz. Yaşlılarımızın torun sevgisinden mahrum kalmamasının güzel olacağını düşünüyoruz.

* Çocuklar için uygulanan ‘Süt Kuzusu’ desteğinin yaşlılarımız için de hayata geçirilmesinin, vitamin desteklerinin sağlanmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

ÇOCUK VE EĞİTİM

* Çocukların dil yeteneklerinin geliştirilmesinin sağlanması amacıyla dil okulları ve dil köylerinin hayata geçirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

* Küçük yaş grupları için, farklı kültürlerin öğrenilmesine yönelik atölyeler hayata geçirilmeli.

* Sosyo ekonomik dezavantajlılığı bulunan ailelere, çocuklarının özellikle zekâ seviyelerinin geliştirilmesinde gıda desteği sağlanmasını talep ediyoruz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder