Her şeye haciz yok

22 Temmuz 2017, Cumartesi 15:47
AA
Milyonlarca kişi bankaya borçlu. Bankaların dışında birçok kamu kurumu, firmalar da alacaklı durumda. Ödenmeyen faturalar, kredi kartı, kredi...

Belli bir süre sonra alacaklı borcun tahsili için yasal yollara başvuruyor. En kolayı da İcra Daireleri aracılığıyla haciz işlemi. Arabaya, gayrimenkule, arsaya yani haciz gelebiliyor.
 
Önce tebligat geliyor
 
Haciz nedeniyle bankalardaki paraya bloke koyulduğu da sıkça duyuluyor. Kişinin parası ve malvarlığı yoksa eve haciz geliyor. Hacizden önce eve tebligat geliyor.

Tebligat geldikten sonra itiraz edilmez veya borç ödenmezse haciz işlemi başlatılıyor. Ancak borç ne kadar olursa olsun evdeki eşyaların hacziyle ilgili bir sınır var.
 
İki taneyse biri
 
Eskiden kişilerin tüm eşyaları alınır ve kişiler zor dönemler yaşarlardı. Son çıkan yasa; para ve kıymetli şeya dışında kişinin hayatını sürdürmesi için gerekli olan ev eşyalarına (buzdolabı, televizyon gibi) ve aynı evde yaşayan diğer kişilerin kullandığı eşyaların haczini engelliyor. Ancak bunlardan 2'şer tane varsa icra memuru birini haczedebiliyor.

İtiraz hakkınız var süresini kaçırmayın!

Adrese dikkat edin
 
Başlatılan hacze veya hacizle ilgili tutara itiraz hakkınız var. Avukat Hakan Tokbaş, icra ile tebligatların adreslere yapıldığına dikkat çekiyor.

"İcra takibi Mernis adresine (yasal ikametgah adresine) gelir" diyen Tokbaş, kişinin adreste olmaması halinde tebligatın muhtara bırakıldığını söylüyor.
 
Menfi tespit davası
 
İlamsız icra takibi için 7 gün içinde İcra Daireleri'ne, senet verilmişse bu nedenle gelen icraya da 5 gün içinde İcra Mahkemesi'ne itiraz edilebildiğini belirten Tokbaş, şöyle dedi:

"İtiraz için süre tebligatla başlar. Bu süre geçtiyse yine de menfi tespit davası (borçlu olunmadığıyla ilgili dava) açılıp, işlem icra dairesinde durdurulabilir."

Neler haczedilemez?
 
* Yasaya göre; aile için lüzumlu eşyalar.

* Borçlu çiftçi ise geçimi için gerekli olan arazi ve hayvanları ve nakil vasıtaları ve ziraat aletleri.

* Borçlunun sanat ve mesleği için lüzumlu alet, edevat ve kitapları.

* Arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları.

* Borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği; üç keçi veya koyunu ile bunların üç aylık yem ve
yataklıkları.

* Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları.

* Gazilere bağlanan emekli maaşları ile ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen tazminat ve ikramiyeleri.

* Bedeni zarar nedeniyle kişinin kendisine ve ailesine ödenen tazminatlar.

* Borçlunun evi. Ancak evin kıymeti fazla ise yeni bir ev alabilecek miktar borçluya bırakılmak üzere haczedilerek
satılabilir.

* Öğrenci bursları.

* SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşı.

* Çalışanın maaşının dörtte birinden fazlası.


 
 

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.