Can KantarBES 'Bütünleşik' olacak
HABERİ PAYLAŞ

BES 'Bütünleşik' olacak

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), birikim yapmak isteyenler için gerçekten cazibesini koruyor. Devletin yüzde 25 katkısının yanında enflasyonun üzerinde getiri ile yatırım yapmak isteyenler için oldukça güvenli bir liman. Bütün bunların yanında Türkiye ekonomisinin ihtiyacı olan fon için de zemin oluşturuyor. Sistem devreye girmesinin ardından büyük ilgi görmüştü.

Sonrasında bireylerin fonları küçük olduğu için ekonomik çalkantılarda ilk başvurulacak maddi kaynak olarak görülüyordu. Zaman ilerledikçe katılımcıların birikimleri arttı, OKS devreye girdi ve katılımcı sayısı da yükseldi. Ve tabii ki her yatırılan 100 TL’nin katılımcılara yüzde 25 kazandırıyor olmasının tek şartı uzun vadeli bir tasarruf aracı olduğu için sistemde kalabilmekti. Emeklilik sistemlerinde katılımcıların fonları arttıkça sistemden çıkma da azaldı.

Pandemide sistemden çıkışların artacağı düşülürken tam tersi oldu. Çünkü sistemden çıkıldığında oranlar doğrultusunda Devlet Katkısından feragat etmek gerekecekti. Hiç bir katılımcı bu paraya kıyamadı. Bunun üzerine sistemi daha da genişletmek için 18 yaş altı gençler sisteme kazandırılmak istendi. SEDDK bunu hayata geçirdi. Gençler için süre uzun olduğundan yaratılan fonlardan borç almalar da sisteme eklendi. Tüm bu gelişmelerin toplumda karşılık bulduğu söylenebilir.

3’Ü BİR ARADA

Geriye sistemden süreleri bitince toplu parasını alıp çıkanlar için bir formül bulmaya geldi. Çünkü 56 yaş ve 10 yıl sistemde kalanlar toplu parasını alıp çıktılar. Şimdi sektör Bütünleşik Emeklilik Planlarını konuşmaya başladı. Yani Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Sağlık Sigortası...

Üçü bir arada bir yapıya kavuşacak. Ayrıntıları çok daha konuşacağız elbet ama benim düşüncem şu; Evet bir birikim hedefi ve yaşlılıkta bu birikimin katılımcıya desteği hedefleniyorsa bunun bir emekli maaşına denk gelmesi ve tabii ki bunun sağlık sigortası ile desteklenmesi konuyu çok cazip kılabilir. Böyle olunca sistemden emekli olununca çıkış azalır, sistemde kalanlar da yaşlılıkta ihtiyacı olan ek bir gelire ve sağlık hizmetine kavuşmuş olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder