Zamanın Öz'ü

08 Ocak 2014, Çarşamba 20:56
AA

"Memlekette yeni bir dizayn peşine düşünenlerin her geçen gün daha da iştah kabartan bir hale gelen futbol pastasından daha fazla pay alıp, dağıtıp ve iktidarlarını daha da sağlamlaştırma adına hamle yapmalarından daha doğal ne olabilir?" diye sorduğumuz vakit bir hayli ilginç yanıtlar almıştık vaktiyle. "İktidar ve çevresindeki güç odaklarının başka işi gücü yok muydu da Fenerbahçe ile uğraşacaklardı?" Hikaye yalnızca Fenerbahçe değildi, aynı üç beş ağaç olmadığı gibi!

Şimdi yazmak çok kolay
"Yalnızca amacı kramponları temizlemek olan bir operasyon hele ki böyle bir hassas dönemde bu kadar itiraza uğrar mıydı acaba?" dediğimizde fanatiklikle suçlandık. Gözümüzün Fenerbahçe'den başka bir şey görmediğini söyleyenler ne görüyordu acaba? Bugünleri mi, hiç sanmam! Başından bu yana yalnızca telefon dinlemeleri ve iddialar üzerinden hareket edip bütün tezini savcıların iddianameleri üzerine kuranların sayısı gün geçtikçe azalırken yazmak ne kadar kolay değil mi?

Her yer bembeyaz olacaktı
"Evet Türkiye'de futbol hiçbir zaman pirüpak olmadı. Bunu iddia etmek safdillikten daha öte bir sıfatla tanımlanabilir. 3 Temmuz sürecini, memlekette yaşananlardan uzak yalnızca bir temizlik operasyonu olarak değerlendirmek de aynı sıfatla adlandırılmaya neden olabilir" dediğimizde karanlık dönemlerin savunucusu olmakla suçlandık.

Saçılanlara bak anlarsın!
Soruşturma sürecinden, mahkeme safhasına kadar tel tel dökülen bir hikaye bu. Daha önce de birçok kez ifade etmeye çalıştığımız gibi mevzu gayet net aslında: " Hükümet olmaktan iktidarını ilan etme yolunda hızla gidenler yeşil sahalarda hakimiyetini artırmak için operasyonun düğmesine epey evvel basmışlardı. Zamanla daha da güçlenip mağdurluktan muktedirliğe geçiş yapanlar için yeşil sahalarda da tam hakimiyet büyük önem arz ediyordu. 

Futbol pastasından daha fazla pay almak ve iktidarlarını daha da sağlamlaştırmak için yeşil saha ve çevresinde de ne kadar güçlü olduklarını kanıtlamak ve seslendikleri kitleye "yıkılmaz armada" mesajını bir kez daha göstermek için her şart uygundu... Siyaseten geldikleri noktada "Ne kadar da güçlüyüz. İstediğimizi yaparız" söylemiyle tüm kaleleri bir bir fethederken yeşil sahaları dizaynda sürpriz bir hamle ile karşılaştılar. En az onlar kadar futbola yön vermek ve o alanda da var olmak isteyen "hareket"le yaşanan operasyonel ve taktiksel çekişmeleri hiç hesaba katmamışlardı..." İşin 'Öz'ü tamamen buydu. Şimdi yaşananlar bu 'öz'den ortaya saçılanlar aslında!
 

Sıradaki haber yükleniyor...