Anne sütünü saklamanın kurallarını biliyor muyuz?

08 Temmuz 2017, Cumartesi 05:00
AA
Sağılan anne sütünü saklama poşetine aktardıktan sonra, havası boşaltılan süt poşetinin ağzını kapatıp tarih ve saat yazarak saklayabiliriz.

Saklarken:

■ 25 Derecenin altındaki oda sıcaklığında üç saat

■ Buzdolabında -4 dereceden sıcak olmamak şartı ile 3 gün

■ Derin dondurucuda -18 derecede 3 ay tutabilirsiniz. Kullanırken:

■ Anne sütü ısıtılamaz, mikrodalgaya konulamaz. Bain-Marie (Ben Mari) usulü, ılık suyun içinde bebeğin içebileceği sıcaklığa getirilir.

■ Dondurulan anne sütü ideal olarak buzdolabında, 4 derecede yavaş yavaş çözülmelidir. Çözülen anne sütü buzdolabında 24 saat bekleyebilir.

■ Çözdürülen veya ılıtılan anne sütü, tüketilmediğinde yeniden kullanmak için saklanamaz ve dondurulamaz.

■ Buzdolabı veya derin dondurucuya ilk giren süt, önce kullanılmalıdır.

■ Sütün sağılma saati ile yeniden kullanılma saati birbirine yakın olmalıdır. Gece sağılan sütün daha fazla uyutucu olduğunu unutmamak gerekir.

■ Çözünmüş anne sütünün katmanlara ayrılmış gibi görünmesi normaldir. Hafifçe çalkalayarak karışması sağlanabilir.

MEYVE SUYU MEYVE DEĞİLDİR!

Tamamlayıcı beslenmenin içinde önemli bir yeri olan meyve, bebeğe cam rendeden geçirilmiş meyve püresi olarak verilmeli. Meyve seçiminde ülkede yetişen meyvelerle, alerji riskine karşı azdan çoğa ve tek meyve çeşidi olarak başlanmalıdır. Alerjiye neden olmadığından emin olduktan sonra meyve çeşitleri birlikte verilmeye başlanabilir. Tropikal meyvelere 1 yaşından önce başlamak ise doğru değildir.

Unutulmaması gerekenler:

■ 6 aydan sonra da anne sütü çok değerlidir ve bebeğin mide kapasitesi yaklaşık 150 mililitre kabul edildiğinde, yüzde 20’den fazla tamamlayıcı gıda verilmemelidir.

■ Meyve suyu liflerden arınmış olacağından tercih nedeni değildir.

■ Meyve suyu yüksek kalorisi ile iştahın kapanmasına ve anne sütüne ilginin yok olmasına neden olacaktır.

■ Meyve suyunun besleyici değeri, meyve püresinden daha azdır.

■ Meyve suları yeni oluşmaya başlayan dişlerin çürümesine yol açabilir. Yani politikamız, her yaşa, her çocuğa, her güne, meyve suyu değil, meyve olmalıdır.


SORULARINIZI BEKLİYORUZ
cocukdoktoru@posta.com.tr

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.