Onun da fazlası zarar! Fazla suyun vücudumuz üzerindeki etkileri

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücudumuzun yaklaşık % 60’ı, akciğerlerimizin % 90’ı, beynin ise % 95’i sudan oluşmaktadır. İnsan gıda almadan ortalama 8-9 gün yaşarken, su içmeden maksimum 7 gün yaşayabileceğini hep duyuyorsunuzdur. Bu durumda suyun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Peki miktar ne olmalı? Hiç durmadan su mu içeceğiz? Elbette hayır. Her besin maddesinde olduğu gibi suyunda fazlası zarar. Hep söylediğim gibi; toksik olan dozdur.  Dünya su günü kapsamında bir çok sağlıkçı çeşitli mecralarda suyun faydalarını anlatacaktır. Ben suyun diğer yüzünü size göstereceğim. Fazla suyun vücudumuz üzerindeki etkileri:

Hiperhidroza (Aşırı Terleme) Sebep Olur

Hiperhidroz bir diğer adıyla aşırı terleme; vücudun normal terlemeye oranla daha fazla su atması durumuna denir. Aşırı terleme diyabet, kalp krizi, menopoz belirtisi, bazı kanser türleri, aşırı çalışan tiroid bezi gibi birçok hastalığın seyrinde gözlenir. Ancak ihtiyaçtan fazla su tüketimi de aşırı terleme sebepleri arasında yer almaktadır. Hiperhidroza mineral kaybına buna bağlı olarak diğer hastalıkları da tetikler.

Hipotansiyonu Tetikler

Boşaltım sistemimizin sağlıklı çalışması ve böbreklerimizin görevlerini yerine getirebilmesi için su tüketimi oldukça önemlidir. Yeterli su tüketimi ile vücudumuzdaki sistemlerin çoğunu düzenleyebiliriz. Fakat böbreklerimizin belirli bir oranda su atma kapasitesi vardır. Fazla su tüketimi, suyun kanda birikerek elektrolit dengesinin bozulmasına, sodyum kabına bağlı olarak hipotansiyonun tetiklenmesine, halsizlik ve bulantı gibi birçok duruma neden olabilir.

İnsomniaya Neden Olur


İnsomnia yani uyuyamama hastalığı, ciddi bir sağlık sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır. Uyku moduna geçtiğimiz süreçte antidiüretik hormon salgılanır ve böbreklerde hazırlanan idrar miktarında bir düşme olur, bu durumda gece boyu sürekli uyuyamama sorunları ortadan kalkar. Ancak aşırı su tüketimi antidiüretik hormona rağmen böbreklerin aktivitesinin arttırır ve derin uykuya geçmenizi engeller.

Su Zehirlenmesi

Halk arasında su zehirlenmesi olarak da bilinen Hiponakremi, aşırı miktarda su veya sodyum miktarı az olan sıvı tüketiminden kaynaklanır. Aşırı su içilmesine bağlı olarak vücudun böbrekler ve deri yoluyla su atma kapasitesinin aşılması sonucu yine vücuttaki sodyum miktarı düşüyor. Bununla beraber hücrelerde şişme meydana gelir. Vücut sıvı-elektrolit dengesi ciddi şekilde bozulur.
Belirtiler 24 saate kadar gelişebilir. Çay, kahve, bira ve hatta sporcu içecekleri sodyum yönünden zayıf sıvılardır; aşırı tüketimleri su zehirlenmesine yol açabilir.


Su zehirlenmesinin ilk ortaya çıkan belirtiler;

 • Baş ağrısı
 • Bulantı, kusma, ishal
 • Baş dönmesi
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Yorgunluk, kaslarda kuvvetsizlik
 • Denge kaybı

Şiddetli vakalarda ise;

 • Kas krampları
 • Titremeler
 • Görüş bulanıklığı, halüsinasyon görme
 • Zihin bulanıklığı, davranış değişimi, aşırı heyecan ve huzursuzluk
 • Akciğer ödemi nedeni ile kan kusma
 • Beklenenden daha az idrara çıkma
 • Böbrek fonksiyon bozukluğu
 • Nöbet geçirme
 • Koma
 • Müdahale edilmediği takdirde ÖLÜM!
 

Kilonuza Göre Su İçin                   

 
Su ihtiyacımız kilomuza göre farklılık gösterir. Hesaplaması çok kolay kilo başına 30ml su içilmeli. Yani bu demek oluyor ki 50 kg birey 1,5 lt su içmesi yeterliyken, 80 kg olan kişinin su ihtiyacı 2,5 litreyi buluyor. Su yerine tüketilen diğer sıvı kaynaklar hariç.
 

Yaz Yaklaşıyor


Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber kilo vermek için türlü yöntemler denenmeye başladı. Bunlardan biri de fazla su içiminin yağ yakacağına dair söylemler. Kişinin ihtiyacından fazla su tüketimi kardan fazla zarar verir. Kilo vereceğim diye böbreklerinizden olmak istemiyorsanız, en yakın diyetisyene başvurun...  
 
 
 

Yazarlarımızdan

10 Ağustos 2020, Pazartesi 14:27
10 Ağustos 2020, Pazartesi 07:00
10 Ağustos 2020, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder