Ekrem Sarısu Başlangıçta bir gün bile emeklilik şartlarını değiştirebiliyor
HABERİ PAYLAŞ

Başlangıçta bir gün bile emeklilik şartlarını değiştirebiliyor

Soru: 1974 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1988. Ne zaman emekli olabilirim? Yavuz KÖSE

Cevap: Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde, sadece yıl olarak bildirmişsiniz. Oysa başlangıçta bir gün bile emekli olma şartlarını değiştirebiliyor. İlk girişte adınıza prim ödemesi varsa başlangıcınız 23 Mayıs’tan önceki bir tarih ise 5375 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 50 yaşınızı dolduracağınız tarihte, sonraki bir tarih ise 5450 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EMEKLİLİK İÇİN 58 YAŞ DOLACAK

Soru: 1971 doğumluyum. SSK giriş tarihim 10 Mart 1993 olup 1650 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum?  Serpil MOĞULKOÇ

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 1950 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

MEMURİYETİNE SON VERİLEN EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLİR Mİ?

Soru: 27 Aralık 1993’te polis memuru olarak göreve başladım. Ancak hakkımda açılan bir ceza davası nedeniyle 1 yıl 8 ay ceza aldım. Bu ceza ertendi. Emniyet, beni Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk etti. Mayıs 2022 tarihi itibarıyla emekli olmak istiyorum. Yüksek Disiplin kurulu’na sözlü ifade vermeyi bekliyorum. 28 yıl 4 ay çalışma sürem ve 5 yıl yıpranma payım var.  Saffet BAKAR

Cevap: Sorunuzda doğum tarihinizi belirtmemişsiniz. Emekli Sandığı’nda emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazandığınız yıpranma süreniz emeklilik yaşınızdan düşülecektir. 4 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla 43 yıl 11 ay yaşınızı doldurmuşsanız hemen, doldurmamışsanız da bu yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Hizmet birleştirerek emekli olmayacağınızdan, görevinize son verilse dahi emekli aylığınız bağlandığında emekli ikramiyeniz de ödenecektir. Şayet hizmet birleştirmesi ile emekli olsaydınız, görevden çıkarılacağınız için emekli ikramiyesi ödenmezdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder