Emekli olma koşullarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor

26 Mayıs 2013, Pazar 05:00
AA

Soru: 4460 gün primim var. Şubat 2010’da doğum yaptım. Doğum borçlanmasıyla kaç gün kazanırım? Doğum borçlanması yaparak emekli olabilir miyim? AYSEL Cevap: Doğum yaptığınız Şubat 2010 ile Şubat 2012 ayları arasındaki 720 günlük sürede sigortalı çalışmadığınız (prim ödemediğiniz) günleri borçlanabilirsiniz. Bu sürede prim ödemeniz yoksa borçlanarak 720 gün kazanırsınız. Emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. Sigorta başlangıç ve doğum tarihinizi bildirirseniz emekli olacağınız tarihi hesaplayabiliriz.

[[HAFTAYA]]

ÜCRETİ GELİR VERGİSİ’NDEN İSTİSNA EDİLEN, ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ALAMAZ

Soru: Serbest bölgede çalışmaktayız. Asgari geçim indirimi alamıyoruz. Almak için ne yapmalıyız? Şenol TUNÇ/İZMİR Cevap: Serbest bölgelerde çalışanların ücretleri belli şartlarda Gelir Vergisi’nden istisna edilmiştir. Gelir Vergisi’nden istisna edilen ücretlerde üst sınır bulunmadığından, ücret üzerinden hesaplanan vergi tutarının tamamı Gelir Vergisi’nden istisna edilir. Ancak, istisna uygulamasında, önce hesaplanan Gelir Vergisi’nden asgari geçim indirimi mahsup edilecek, kalan tutar tecile konu edilecektir. Şartların sağlanması halinde tecil edilen vergi terkin edilecek. Bu nedenle, şayet ücretinizi bordro üstünden alıyorsanız zaten ücretiniz vergilendirilmediğinden bir kaybınız yok. Çünkü aldığınız ücretin içinde asgari geçim indiriminiz de var. Ancak, işverenle anlaşmanız net ücret üstünde ise yani aylık belli bir tutar üstünden anlaşmışsanız işveren bu ücreti brütleştirecek ve prim ve vergileri kendisi ödeyeceğinden, asgari geçim indiriminizi de ayrıca ödemesi gerekir. Çünkü her ne kadar serbest bölgede çalışanların ücretleri Gelir Vergisi’nden istisna edilmişse de işverenle net ücret üstünden anlaştığından asgari geçim indiriminizin ödenmesi gerekiyor. İşverenden talep edin. Ödemezlerse şikayet hakkınızı kullanacağınızı belirttiğinizde, asgari geçim indiriminiz ödenecektir. Şayet ödenmezse, çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine yazılı başvuru yaptığınızda, vergi dairesi gerekli incelemeyi yaptırır ve asgari geçim indiriminizin ödenmesini sağlar. Ancak, bu durumda işverenin başı ağrır.

Eşinizin faaliyeti 1 Ekim 2008’den önce ise Bağ-Kur’a prim ödeyemezsiniz

Soru: Kayınpederim eşimin üstüne dükkan açıp, 6 yıl çalıştırıp kapattı. Eşimin adına vergi levhası var. Oda kaydı var. Fakat Bağ-Kur kaydı yok. Prim yatırılmamış. Eşimin emekliliğine 3 yıl var. 6 yıllık Bağ-Kur parasını taksitle yatırabilir miyim?  Yaşar TOSUNLAR Cevap: Bağ-Kur’a süresi içinde kayıt ve tescilini yaptırmayanların, sigorta hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Bu nedenle eşinizin 1 Ekim 2008’den sonra faaliyeti varsa bu tarih itibarıyla sigortasını başlatıp, kapattığı tarihe kadar Bağ-Kur primlerini ödeyebilirsiniz. (Zaten bu primi ödemek zorundasınız). Faaliyetini 1 Ekim 2008’den önce sonlandırmışsa, maalesef Bağ-Kur’a prim ödeyemezsiniz.

İlk aldığınız emekli aylığı iki aylık değil 80 günlük

Soru: 8 Şubat 1963 doğumluyum. 1 Aralık 1989’da SSK’lı oldum. 1996-2004 arası şirket ortağı olarak Bağ-Kur’luydum. 2004’ten 30 Ocak 2013’e kadar SSK’lı olarak çalıştım. 5393 gün primim var. 30 Ocak 2013’te SSK’ya emeklilik dilekçemi verdim. Şubat-Mart aylarına ait emekli maaşı olarak 2038 TL aldım. Nisan 2013’te 763.73 TL alarak düşük maaştan dolayı itiraz ettim. Bağlanan maaşımın düşük olduğunu düşünüyorum.  Nergiz AYGÜN/ANKARA Cevap: Şubat ve Mart ayına ilişkin dediğiniz emekli aylığınız iki aylık değil. İki aylık artı ay başı ile emekli aylığı aldığınız tarihe kadar geçen süreye ilişkin maaştır. Sorunuzdan emekli aylığınızın ayın 20’sinde banka hesabınıza yatırıldığı anlaşılıyor. İlk ödenen 2038 TL Şubat, Mart ayları aylığınıza ilave olarak 20 günlük aylık tutarının toplamıdır. Emekli aylıkları peşin ödenir. Yoğunluğu önlemek için TC kimlik numarasının son rakamına göre aylıklar farklı günlerde yatırılmaktadır. 1 Şubat’tan itibaren aylık bağlandığından Şubat ayının 20’sine kadar olan sürenizin aylığını peşin alıyorsunuz. Aylık bağlama işlemleri ilk aylığın ödenmesinde bir ay gecikmeye yol açtığından, ilk aylık ödemeniz içinde Şubat, Mart ayları ve artı 20 günlük olmak üzere yaklaşık 80 günlük aylık ödemesi var. İlk ödemeden sonra rutin aylık ödemeleri başlıyor. Nisan 2013 ve takip eden aylarda 763.73 TL emekli aylığı ödeniyor. Aylık ödemelerinizde bir yanlışlık bulunmuyor.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.