Ekrem Sarısu Kardeşim çalışmaya başladı, aylığım ne zaman artacak?
HABERİ PAYLAŞ

Kardeşim çalışmaya başladı, aylığım ne zaman artacak?

SORU: Kardeşimle ben ölüm aylığı alıyoruz. Kardeşim iki aydan beri bir fabrikada çalışıyor. Ama benim aylığım değişmedi. Acaba ben ne zaman ben tam aylık alırım? Fadime ÇELİK

CEVAP: Ölüm aylığını hangi sosyal güvenlik kurumundan aldığınızı bildirmemişsiniz. Şayet Emekli Sandığı’ndan alıyorsanız, kardeşinizin çalışması ölüm aylığını kesmez. Dolayısıyla aynı aylığı almaya devam edersiniz. Ancak aylığı SSK veya Bağkur’dan alıyorsanız kardeşinizin çalışması ölüm aylığını keser. Kardeşinizin çalışmaya başladığını SGK’ya bildirerek ölüm aylığını kestirmesi gerekiyordu. Çünkü kardeşiniz aylık bağlatırken çalışmaya başladığında ölüm aylığını kestireceğini beyan ve taahhüt etmişti. Kardeşiniz aylığını kestirmezse, SGK çalışmaya başladığını tespit ettiğinde aylığını keser ve yersiz ödenen aylıkların iadesini talep eder. Kardeşinizin aylığının kesilmesini takip eden ödeme döneminden itibaren de aylığınız yeniden hesaplanacaktır.

Haberin Devamı

EMEKLİ ABLAM BABAMDAN AYLIK ALABİLİR Mİ?

SORU: Ablam en düşük maaşla SSK emeklisi. Eşinden ayrı. Anne ve babamız vefat etti. Babamın maaşını annem alıyordu. Acaba ablama babamdan maaş bağlanabilir mi? Esra GÜNEY

CEVAP: Babanızın hangi sigortalılık statüsünden emekli olduğunu belirtmemişsiniz. Şayet babanız SSK veya Bağkur emeklisi ise ablanız emekli olduğundan babanızdan aylık bağlatamaz. Ancak babanız Emekli Sandığı emeklisiyse, ablanıza Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı bağlatabilirsiniz.

KALAN GÜNLERİ TOPTAN ÖDEYİP EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

SORU: 1 Mayıs 1966 doğumluyum. Askerliğimi 1986’da yaptım. İlk defa 16 Ocak 2002’de Bağkur’lu oldum. Askerliğimi borçlansam emekliliğimi ne kadar öne alabilirim? Veya kalan günleri toptan ödeyip hemen emekli olabilir miyim?
Kamuran ŞEN

CEVAP: Öncelikle prim eksiğinizi toptan ödeyerek yani prim satın alınarak emekli olma usulünün olmadığını belirtelim. Maalesef eksik günlerinizi toptan ödeyerek emekli olamazsınız. Askerlik borçlanması emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Ancak priminizi artıracağından erken emekli olmanızı sağlar. Çünkü emekli olmak için 9000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Boşluğunuz yoksa ve ara vermeden prim ödemeye devam ederseniz priminizi 9000 güne tamamlayacağınız 16 Ocak 2027’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi (18 ay kabul edilmiştir) borçlanmanız halinde, 16 Temmuz 2025’e kadar prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 1 Mayıs 2026’da emekli olabilirsiniz.

Haberin Devamı

ENGELLİ HAKKIYLA ERKEN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM?

SORU: 1972 doğumluyum. Sigorta girişim Haziran 1995 olup 2385 gün prim ödemem var. Yüzde 58 engelli raporum var. 3920 gün primim olursa emekli olabileceğimi söyleyenler var. Acaba bu doğru mudur? Funda AKKAYANLAR

CEVAP: Söylenen doğru. Ama engelli hakkıyla erken emekli olmak için, Maliye’den vergi indirim hakkı da almanız lazım. Vergi indirimi almanız halinde, 6 Ağustos 2003 itibariyle 6 yıldan fazla 9 yıldan az süredir sigortalı olan, vergi indirim hakkı almış 3’üncü derece engelli olarak emekli olmak için; 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 1535 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3920 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder