Buraya yakışır

02 Eylül 2018, Pazar 05:41
AABüyük Zafer’in 96’ncı yaşını, tüm devlet erkanının Anıtkabir ziyaretinden başlayarak ulusça kutladık. Az bayrak astık, coşkusu kalpte klavye cambazlığı ile yetindik. Ben de ilk defa gördüğüm bir fotoğrafla, bu kutlamaya iki gün gecikmeli de olsa katılmak istiyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ü, 23 Eylül 1936’da Beylerbeyi Sarayı’nda düzenlenen Balkan ülkeleri halk oyunları ekiplerinin katıldığı festivalde oyunlara eşlik ederken gösteren bu fotoğrafı bu köşeye koyayım da dursun.Bu aziz vatan, kendisini yoktan var eden Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerini, şerefli gazilerini her zaman yad edecek ve gönüllerde taşıyacaktır.


GEL DE KIZMA

İki bayram tatilini ve aradaki günleri sıcak dokunduğu için evde geçirdim. Ne yapılır? İlgili ilgisiz gazete okunur, sosyal medyada dolanıp durulur. Varsa maç seyredilir. Onca günde ne yazık ki birkaç küçük haberin dışında, haberlerin çoğu pek iç açıcı değildi. İnanın, görmüş geçirmiş bir kişi olarak çoğuna da kızdım. Kızmamak elde değildi çünkü. Gülmek sirayet eder ama, kızmayı da ben sirayet ettireyim size. Hazırlanın.

EĞLENDİNİZ Mİ BARİ?

Bizzat Bakan Bülent Tüfenkçi açıklamıştı. Ramazan Bayramı için Suriye’ye giden 185 bin Suriyelinin 27 bini Türkiye’ye dönmemiş. Kurban Bayramı için de yaklaşık 50 bin mülteci Suriye’ye geçmiş. Kaçı dönmez bilemem. Ama anlaşılan o ki, isterlerse ülkelerinde kalabilirler. Esad bile “Ülkenize geri dönün” diyor ama ekmek elden su gölden... Bir de cebine harçlık koyan, çoluk çocuk her türlü ihtiyaçlarını gören Türkiye’yi bırakırlar mı? Rahatlık battı ki, son zamanlarda fazlaca polisiye olaylara da karışmaya başladılar. Ekonomik sıkıntı içinde olan bizlerin, bu yıl da 5 milyar doları gidecek anlayacağınız. Bu duruma kızmayan var mıdır acaba?

YOK YA!

Kemal Kılıçdaroğlu, “Demokrasi mücadelesinin önderi olacağız” dedi geçen hafta. Olacağız ne demek Kemal Bey? 24 Haziran gecesinden beri susarak bunu ispat ettiniz zaten. Başkan vekiliniz Engin Altay ise sizi de geçti. Vurdu mu deviren cinsten. “Yeri geldiğinde en sert refleksimizi herkes görecek” diyor. Ne zaman? Herhalde yerel seçimlerden sonra. Oyların düştüğü bazı büyükşehir ve ilçeler kaybedilince mi acaba? Artık bu çıkışlara gülemiyoruz bile. Bunu bilin. Seçim sonuçları raporunu bile 65 günde hazırlatabilen sizlerin refleksini daha ne kadar bekleyeceğiz? Pardoon! Yeri geldiğindeydi. Çünkü sizlerdeki refleksin bir sabır harikası olduğunu öğrendik artık. Aydınlık gelecek umutlarını kendinizle beraber koltuğa yapıştırdığınızı da.

OLACAĞI BUYDU

Adamın biri çocuklar parkta oynarken gürültü yapıyorlar diye ateş açıyor. Minik Hiranur sırtından vuruluyor. Kurşun hâlâ içeride. Ama vuran serbest bırakılıyor. Kamuoyu ayaklanınca yeniden gözaltına alınıyor ve neticede zanlı tutuklanıyor. Şaşırdım ve merak ediyorum. Acaba bazı hakim ve savcıların önündeki TCK farklı mı?

Ee, bireysel silahlanmada yüzde 60 artış, her beş evden birinde silah olunca olacağı bu. Bakın Pendik’te de çocuk parkı tarandı. 3 yaralı. Bir zamanlar yapılan silahlanma çağrısının acı sonucu. Dikkat edin silah kullanılan polisiye vakalarda, kullanılan silahların yüzde 90’ı ruhsatlı değil. Gel de korkma.Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.