İki başkentten güzellikler saçıldı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

20 Ocak 2021 gününü bu köşeye ataçlıyorum. Çünkü aralarında sekiz saat fark olan iki başkentte, iki başkan tarafından güzelliklerin konuşulduğu bir gündü. Dinledikçe, siyaseti de, virüsü de, aşıyı da, soğuğu da unuttum o gün. Dileğim bu güzelliklerin o günde kalmaması. Saat farkıyla başlayalım.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: DİL OLMADAN MEDENİYET OLAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Bakanlığı Özel Ödülleri töreninde uzun bir konuşma yaptı. Tabii kısaltarak yazacağım. Büyüyen, gelişen Türkiye’ye yakışır bir kültür ikliminin tesisi için emek sarf eden, ilim, kültür ve sanat erbabının her birine şükranlarını sunan Erdoğan, Türkiye’nin dört bir tarafında medeniyetlere beşiklik yapmış yerlerin olduğunu belirterek, Topkapı’daki eserlerin, kapasite ve çeşitlilik itibarıyla dünyada hiçbir müzede bulunamayacağını vurguladı ve “Bugün ödül alan, kendini tarihe, sanata ve kültüre adamış insanlar, sergilerle, kurdukları müzelerle hazinemizi yaşatmaya çalışıyor” dedi. Bu arada, kültürün taşıyıcısı olan dilin ihmal edildiğini belirten Erdoğan, “Dil olmadan insan, aile, toplum, millet, kültür ve medeniyet olamaz” dedi.

BİZİM DİLİMİZ NEREDE?

“Caddelerde dolaştığınız zaman, dükkanları, marketleri, gördüğümüz zaman bakıyorsunuz ki buralarda bizim dil yok. Tabelalarda bambaşka şeyler var. Milli kimliğimizin ve hafızamızın nişanesi olan Türkçeye hak ettiği ihtimamı göstermiyoruz. Günümüzde siyasetten sanata, beşeri ilişkilerden eğitime kadar karşılaştığımız sıkıntıların temelinde dil meselesi vardır. Bu vahim tablo, son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan sosyal medya ve plaza dili ile daha da kötüleşmektedir. Ne Türkçeye, ne İngilizceye uyan garip bir dil ortaya çıktı. Yaşayan bir varlık olan dil, her canlı gibi emek ister” diyen Erdoğan, sonra da ödülleri dağıttı.

JOE BIDEN: İTTİFAKLARIMIZI TAMİR EDECEĞİZ

ABD’nin 46’ncı Başkanı Joe Biden da, yeminini ettikten sonra Amerikalılara ve dünyaya seslendi.

“Bugün, tarihe geçecek bir gün. Halkın iradesi dinlenmiş ve demokrasinin bir kez daha değerli olduğu görülmüştür. Bugün demokrasi kazanmıştır. Tarihimizin en zor dönemini yaşıyoruz. Virüs can almaya devam ediyor. Cihan savaşlarından daha fazla kayıp verdik” dedi.

Bir demokraside en zor şeye yani, birlikteliğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen ve “Ben de onun için buradayım. Tüm Amerikalıların bana katılmasını istiyorum” diyen Biden, daha sonra, “Size söz veriyorum. Bütün Amerikalılar için, herkes için başkan olacağım” dedi ve devam etti, “Son günler bize gerçekleri ve yalanları öğretti. Yalanları yenmeye davet ediyorum sizi. Yurttaşlarımızın çoğu geleceğe endişeyle bakıyor. Kalbimizi açarsak, tolerans gösterirsek bu endişeyi yeneriz. Siyaseti bir kenara bırakmalı ve bu ölümcül salgını yenmeliyiz. Sistematik ırkçılık her yerde, iklim krizi kapıda. Bugün cesaret günü. Bu cesareti bulduğumuzda, çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakabileceğiz.”

***

Biden’ın bizi de ilgilendiren cümleleri de şöyleydi: “İttifaklarımızı tamir edeceğiz. Dünya ile tekrar iletişim haline geçeceğiz.”

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder