Her önlemi aldım, yine aldattı

16 Temmuz 2016, Cumartesi 16:00
AA

SORU: Ben 26 yaşındayım, 5 yıllık erkek arkadaşım 40. O daha önce evlenip ayrılmış, bir oğlu var. Güzel bir ilişkimiz vardı, evlenmeyi düşünüyorduk. Eski karısı her şeye karışıyormuş. O yüzden uzaktan hep gözüm üstünde oldu. Belli etmeden takipteydim. Ailem istemese de üç yıldır beraber yaşıyoruz. Geçenlerde iş yerinden bir kızla yazışmalarını yakaladım. “Aramızda bir şey olmadı” dedi. Ne yapacağım? RUMUZ: ALDATMA

CEVAP: Bütün güvenlik önlemlerini aldığın ilişki, genellikle aldatılma ile biter. Çünkü aşk boğulur. Elbette “Git, sevgilini başka kadının kollarına at” demiyorum. Ama niye adamı takip etmekle harcadın zamanını? Ve niye kendinden bu kadar büyük biriyle bu yaşta birlikte yaşıyorsun? Bu soruların cevabı hayatına yön verecek. Önce ailenin yanına dön. Sonra da hafif karanlık bir ortamda yere uzan. Saatini yarım saat sonrasına ayarla. Gözlerini kapat ve cevapları düşün

Karım para harcatmıyor

SORU: Severek evlendik. Karımın maddi durumu benden iyi. Bunu bilerek evlendi. Son zamanlarda harcamalarıma karışmaya başladı. Birlikte seyahat etmek istiyorum, kendi yazlıklarından başka yere gitmek istemiyor. Orası da güzel ama karımla baş başa zaman geçiremiyorum. Ne olur bir yol gösterin, yoksa bu işin sonu kötü olacak. RUMUZ: PARA PARA

CEVAP: İlişkide sevgi ve saygı olduğu sürece her sorunun üstesinden gelinir. Ancak karı koca rollerinin değişmemesi, dengede olması önemli. Nazikçe, senin de isteklerinin olduğunu söylemen lazım. Yalnız kaldığın bir zamanda onunla baş başa zaman geçirmek istediğini, bunun ilişkinizi güçlendireceğini söyleyebilirsin. Sakın suçlama. Sadece kendi isteklerini ve duygularını dile getir.

Kayınvalidem yuvamızı yıktı

SORU: 35 yaşındayım. On senelik evlilikten sonra kocamdan boşandım. Zaten son beş sene kavga gürültü ile geçti. Annesinin sözünden çıkamayan bir adamla evlenmek hataymış. Düzelir sandım ama gün geçtikçe kötüye gitti.

Zamanım, emeklerim, annesi yüzünden boşa gitti. Öfkem dinmiyor, hatta gün geçtikçe artıyor. Geçmişin aklıma gelmemesi için ne yapabilirim? RUMUZ: CAN

CEVAP: “Geçmişe ağla” desem ne değişecek hayatında? Seçimi yaptın ve kaybettin. Çocuk gibi davranmayı bırak. Hata yapmadan doğru öğrenilmiyor. Her sabah yazdıklarımı yaparsan öfken kalmaz.

Günlük yaşamında, bütün faaliyetlerinde tüm dikkatini yaptığın işe vereceksin. İş yerinde merdiven mi çıkıyorsun, her adımına, nefes alıp verişine dikkat et. Ellerini yıkarken suyun sesine, verdiği hisse odaklan. Bu şekilde geçmiş aklına gelmeyecek.

Arada kaçak olursa hemen derin nefesler alıp ver. Şunu da sakın unutma; kimseyi istemediği sürece değiştiremezsin. Deli gibi aşık olsa da. Bundan sonrası için kulağına küpe olsun.

İlgisiz Ama Evlenmek İstiyor

SORU: Sekiz aylık bir ilişkim var. Başta her şey güzeldi. Bir ay sonra kavgaya başladık. İlgisi azaldı. “Bana ilgi göster” dediğim sürece “Sana ilgi göstermeyeceğim” dedi. Hayatında biri olduğundan şüpheleniyorum.

Sabahları Facebook’a giriyor. “Niye giriyorsun?” dediğimde “Öylesine bakıyorum, sen varken başkası olmaz” diyor. Evlenmek istediğini söylüyor. Ailesiyle de tanıştım. Ama her gün kavga ediyoruz. Defalarca arayıp halimi hatırımı sormuyor. Bu da beni üzüyor. Bu ilişkiyi nasıl düzeltebilirim? RUMUZ: İLGİ

CEVAP: Şüphelerle ilişki yaşanmaz. Daha başında böyleyse sonu hayırlı gelmez. Çocuk değilsin ki sürekli ilgi bekliyorsun. Önce neden bu şekilde davranmasını istediğini gözden geçir. Kendini düzeltmeden ilişkiyi düzeltemezsin.

Beraber olduğun kişiyi sadece sevgilin olarak gör. Eksikliğini hissettiğin neler var? Anne ve babanla ilişkilerin nasıl? Bu soruların cevabını ver. Sonra erkek arkadaşınla kavgalarının nedenini yaz. Sakın bu çalışmayı yapmadan evlenmeye kalkma.

Geçmişini anlatınca korktum

SORU: Erkek arkadaşımla güzel bir ilişki yaşıyoruz. Evlilik planları yapıyoruz. Ama kafamda soru işaretleri var. Bir süredir birbirimizi tanımaya çalışıyoruz. Sorularıma çok açık cevap veriyor. Bazen cevapları beni korkutuyor. Geçmişte çok çapkın olduğunu anlattı. Yaşadıkları hoşuma gitmedi. Korkuyorum. Acaba evlendikten sonra o hayata geri döner mi? RUMUZ: OYUNCAK

CEVAP: Sana dürüst olmuş. Gizlememiş. Üstelik onu yargılama hakkın yok. O da seni yargılayamaz. Şu an hayatı nasıl yaşadığı önemli. Geçmişte yaşadığı hayat tarzına kayma potansiyelinin olup olmadığına bak.

Korkuyla yaşamak sana ve ilişkine zarar verir. Başkasının geçmişi, onunla ilgili gelecek korkusu yaratamaz. Belli ki bu kişiyle ilgili gizli kalmış başka sorunlar var. Kendine mektup yaz.

Başlığı ‘iç sese kulak’ olsun. Önce 5 dakika, hareketli, sevdiğin bir müzikte dans et. Sonra olabildiğince kendini serbest bırak. Başta zorlanacaksın. Ama sonra kelimeler dökülecek.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.