Fatih Öztürk Sınav sonuçları açıklanmayacak
HABERİ PAYLAŞ

Sınav sonuçları açıklanmayacak

Kasım ayı sonunda gerçekleşecek merkezi sınavlar konusundaki soru işaretlerini gidermek için Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yaptı. Öğrenciler, sınavda, Talim ve Terbiye Kurulu’nun belirlediği müfredata göre sınava kadar işlenen konulardan sorumlu olacak. Merkezi ortak sınavlara, hastanede ya da evde bakım gören öğrenciler bulundukları yerlerde girebilecek.

Bu öğrencilerin sınavına iki sınav görevlisi eşlik edecek. Sınav esnasında öğrenciler dışarı çıkamayacak. Hava durumunun müsait olmaması gibi beklenmeyen durumlarda, sınav takviminde yer alan mazeret sınavı oluşacak mağduriyetlerin önüne geçecek. Doğal felaket gibi durumlarda öğrenciler mazeret sınavına girecek. Öğrenci sayısı 20’nin altında olan okullar gerek duyulması halinde birleştirilerek sınav merkezi haline getirilebilecek.

[[HAFTAYA]]

Merkezi ortak sınavlara girmek isteyen açık ortaokul öğrencileri, illerde oluşturulacak başvuru merkezlerine başvurmak suretiyle sınavlara girebilecek. Kaynaştırma öğrencileri de bu merkezi ortak sınavlara girecek. Öğrencilerin sınav sonuçları Bakanlığın e-okul sistemine işlenecek. Ancak sınav sonuç analizi yapılmak suretiyle il ve ilçe sıralaması yapılmayacak.

Sınavlara ilişkin sonuç analizleri yayınlanmayacak. Dolayısıyla birinci olan iller ve öğrenciler açıklanmayacak. Sınavda branş öğretmeninin, aynı dersin sınavında görevlendirilmemesi esası uygulanacak. Bu kriter göz önünde bulundurulmak suretiyle öğretmen ve öğrencinin taşınamayacağı okullarda, öğretmenler kendi okullarında görevlendirilebilecek. Özel okul öğretmenleri sınavlarda görevlendirilmeyecek. Yeterli sayıda asil öğretmen olmayan okullarda ücretli öğretmenler, ilkokul öğretmenleri de ortaokulda görevlendirilebilecek.

Konservatuar, müzik ve bale ortaokullarında da diğer okullardaki aynı müfredat uygulandığı için bu okul öğrencileri de aynı sınav uygulamasına tabi tutulacak. Özel okullarda yapılacak sınavlar için kurulacak sınav komisyonlarının başkanı il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince görevlendirilen bir personel olacak. Ancak o özel okulun müdürü de sınav komisyonunda yer alacak. Sınav esnasında rahatsızlanan ve sınava devam edemeyen öğrenci mazeret sınavına girebilecek. Mazeret sınavına giremeyen öğrenciler sınava katılmamış olarak değerlendirilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş misafir öğrenciler sınava girecek. Ancak geçici vatandaşlık verilmiş misafir öğrenciler sınava alınmayacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder