ABD’nin 7 cepheli hesap hatası

13 Şubat 2018, Salı 05:00
AA
Amerika’daki sığ görüşlü politik yaklaşım Ankara-Washington ilişkilerini her geçen gün felakete sürüklüyor.

Bu hafta yapılmakta olan diplomatik temaslar çöküşten önceki belki de son dönemeç.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul’da ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ile yaptığı görüşmede Amerika’nın tutumunun Türkiye’nin ve bölgenin güvenliğini ne kadar tehdit ettiğini açık şekilde anlattı. Kalın ile McMaster arasında aslında uzun süredir devam eden bir diyalog var. McMaster önceki görüşmelerde Kalın’a Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını söylemişti.

Yarın Brüksel’de Savunma Bakanı Nurettin Canikli ABD’li meslektaşı James Mattis ile bir araya gelecek. Mattis’in de daha önce benzer ifadeleri olmuştu. Dün de

“Türkiye’nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkar etmiyoruz” dedi.

Son kritik görüşme Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında gerçekleşecek. Eski bir işadamı ve petrolcü olan Tillerson da muhtemelen bilinen söylemleri tekrarlayacak.Amerika Birleşik Devletleri ve Batı’daki birçok ülke sivil kayıplarıyla ilgili endişelerini dile getiriyor. Bu ülkelerin aslında sivillerin hayatıyla pek ilgileri yok. Zira olsaydı bugüne kadar 1 milyon insanın hayatına mal olan Suriye savaşını bitirmenin bir yolunu bulabilirlerdi.

Mesele, bir ucu Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında diğer ucu da Kerkük ve Musul’a uzanan zengin petrol ve doğalgaz kaynakları.

Fırat ve Dicle nehirlerinin de içinden geçtiği bu önemli coğrafya son 100 yıldır ciddi iştah kabartıyor. İngiltere ve Fransa’nın yarım bıraktığı harita çizimi işini ABD devralmak ve yeni bir düzen kurmak istiyor. Diğer taraftan Rusya ve İran ile çıkar çatışması yaşandığı için bugünkü karmaşa ortaya çıkıyor.

ABD, Türkiye’nin “terörist” olarak gördüğü silahlı Kürt grupları Rusya ve İran’a karşı nüfuz alanı kazanmak ve gerektiğinde Türkiye’yi baskılamak için kullanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi operasyonlarla terörün önünü kesme hamlesine girişmeseydi önümüzdeki 25 yıl boyunca Türkiye’nin güvenliğinden ve istikrarından söz edemezdik.

Amerikan yönetimi tek taraflı ve yanlış analizlerle PKK-YPG ittifakıyla yola devam ederse Türkiye’nin müttefikliğini kalıcı olarak kaybeder.

Kısa bir alanda YPG desteğini almak Amerika’ya yedi cephede pahalıya patlayacaktır. Türkiye sadece Suriye sınırından ibaret bir ülke değil. Türkiye demek Boğazlar, Kıbrıs, Karadeniz, Ege, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslar demektir.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.