Hakan Çelik Beyoğlu diplomasisi
HABERİ PAYLAŞ

Beyoğlu diplomasisi

Beyoğlu yüzyıllar boyunca kültür, sanat ve ekonomi merkezi olarak öne çıktı. Osmanlı’nın kalbi ve İstanbul’un en ışıltılı yeri oldu. Günümüzde olduğu gibi Cumhuriyetin ilk yıllarında da bu önemini korudu.

Eğitim kurumları, uluslararası nitelikte büyük şirketlerin varlığı, diplomatik temsilcilikler, yayınevleri ve çeşitli inanç gruplarının ibadethanelerinin burada bulunması Beyoğlu’na güç ve farklı kimlik kazandırdı. Beyoğlu, son dönemde restorasyonlar, yeniden açılan sinema salonları ve Kültür Yolu gibi girişimlerle renkli bir dönemin kapısını aralamaya çalışıyor.

Beyoğlu’nun bir uluslararası özelliği daha var. Türkiye’de Ankara’dan sonra en yoğun diplomatik faaliyet burada yaşanıyor. Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Rusya Federasyonu başta olmak üzere bir dizi ülkenin temsilciliği İstiklal Caddesi civarında. Beyoğlu Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Beyoğlu Buluşmaları”nın cuma akşamki son etkinliği, anlattığım bu tablonun özeti niteliğindeydi.

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilmiş olan Beyoğlu Buluşmaları’nın bu dönemdeki ilk konuğu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop oldu. Etkinliğin düzenlendiği Pera Palas, Avrupa’nın en tanınmış mekânları arasında. Paris, Londra ve Berlin gibi yerlerdeki tarihî otellerle yarışır bir geçmişi var.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de bir süre burada 101 numaralı odada kalmıştı.

Beyoğlu diplomasisi

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın moderatörlüğünde Mustafa Şentop’un ağırlandığı davet, medya ve kültür-sanat dünyasından isimleri bir araya getirdi.

Protokol masasında dünya Ortodokslarının ruhani lideri Ekümenik Patrik Bartholomeos, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Mor Filüksinos Yusuf Çetin, Katolik dinî önderler, merhum Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da vardı.

Gecenin en dikkat çekici yanlarından biri Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov ile Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi’nin aynı salonda buluşmaları oldu. Böylesine zor bir zamanda iki ismi bir arada görünce, İstanbul’un stratejik kimliğini, Türkiye’nin bölgesindeki konumunu ve yumuşak gücünü düşündüm.

Her türlü güçlüğe rağmen Türkiye farklı kutuplardan ülkeler ve halklar için bir buluşma merkezi olabiliyor. Tarihte de böyleydi. Türkiye komşularıyla iyi ilişkiler kurduğunda, uluslararası sistemde saygın konumunu sürdürdüğünde uluslararası sorunların çözümünde daha etkin rol oynayabilir. Nitekim Balkanların iki kritik ülkesi, Kosova ve Arnavutluk Başkonsolosları da konuşmalarında bunun altını çizdiler.

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız konuşmasında her iki diplomatın da salonda bulunduğuna işaret ederken, Mustafa Şentop da Türkiye’nin, Rusya ve Ukrayna arasındaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesini arzu ettiğini ifade etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder