Binali Yıldırım

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İki ay sonra yapılacak olan erken seçimle Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen devreye girecek. Yeni modelde bir başbakan bulunmuyor. Devletin idari yapısı, cumhurbaşkanı, yardımcıları ve bakanlar şeklinde örgütleniyor. Parlamentodaki milletvekili sayısı da 550’den 600’e yükseliyor.

Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı olacak. Yıldırım, projeci kimliği, başarıları, insani özellikleri ve üslubuyla şimdiden siyaset tarihimizin en önemli liderleri arasına girdi.

Bir taraftan terörle mücadele, diğer yandan devletin en kritik yerlerinde örgütlenen FETÖ, içeride ve dışarıda yaşanan güçlükler, ekonominin hassas dengeleri, istikrarlı kalkınma ve büyüme gerekliliği...

Bir geçiş döneminde koltuğa oturmasına karşın Binali Yıldırım bütün bu konularda ciddi adımlar attı. Devletin son dönemde fonksiyonları değişmekte olan organlarını etkin şekilde koordine etti.

Recep Tayyip Erdoğan gibi çok güçlü ve karizmatik bir liderle uyumlu bir ilişki ortaya koydu. Bu ilişki samimiyet ve güvene dayalı olduğu için önemli bir sorun da yaşanmadı.Bir süredir Yıldırım’ın yeni dönemde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterileceği konuşuluyordu.

Ancak bu görevi hedeflemediğini biliyorum. “Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı” olarak görev yaptıktan sonra İstanbul’da yerel yönetimin başına geçmeyi uygun bulmuyor. Bir televizyon programında bu konuyla ilgili görüşü sorulduğunda “İyi kötü bir işimiz var işte” diyecek kadar tevazu sahibi ve esprili bir insan.

Mizah, siyasetin malum gidişatı içinde unuttuğumuz bir şeydi. Başbakan Yıldırım tebessüm ettiren ve düşündüren çıkışlarıyla son dönemde ağırlaşan siyasi hayatımıza güler yüzlü bir üslup getirdi.Böyle kritik konularda kesin bir şey söylemek zordur ancak benim duyumum şu; Yıldırım’ın İstanbul için “aday olmama” yönündeki ilkesel duruşuna saygı gösterilecek ve baskı yapılmayacak. Zira beklenen siyasi mücadeleyi İzmir’deki adaylık sürecinde vermiş ve AK Parti oylarını ciddi oranda artırmıştı.

Peki, Yıldırım bundan sonra ne yapar?

Siyasete nokta koymayı da seçenekler arasında düşünebilir ancak ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin büyük mühendislik projelerinde imzası olan Yıldırım’ın birikiminden yeni dönemde de faydalanmak isteyeceğini düşünüyorum. Erdoğan’ın seçilmesi durumunda cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinin Yıldırım’a önerilebileceğini tahmin ediyorum.

Yazarlarımızdan

04 Ağustos 2021, Çarşamba 12:25
04 Ağustos 2021, Çarşamba 07:00
04 Ağustos 2021, Çarşamba 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder