Hakan Çelik Boğaziçi önemli bir geleneği canlandırıyor
HABERİ PAYLAŞ

Boğaziçi önemli bir geleneği canlandırıyor

Dünyanın önde gelen üniversiteleri ve kurumları artık birer küresel marka haline gelmiş etkinliklere imza atıyor. Bunların bir kısmı oturum, konferans veya panel şeklinde oluyor. Türkiye’nin en saygın yüksek öğrenim kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi 2013 yılında ilk kez başlatılan önemli bir geleneği yeniden canlandırdı. “Boğaziçi Lectures” adı verilen etkinlik serisiyle çeşitli alanlarda küresel anlamda fark yaratmış isimler üniversitede ağırlanıyor. Bu platform akademik ve bilimsel konuları derinlemesine incelemeyi hedefliyor. Türkiye’nin ve dünyanın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ele alarak yeni bakış açıları sunmayı ve anlamlı diyaloglar kurmayı amaçlıyor.

Haberin Devamı

Boğaziçi Lectures; bilim, kültür, sanat, edebiyat, ekonomi, siyaset ve uluslararası ilişkilerde küresel anlamda öncü bilim insanları, akademisyenler, entelektüeller, düşünürler ve karar alıcıların Boğaziçi topluluğuyla buluştuğu bir forum hizmetini görüyor. Boğaziçi Lectures’un geçen haftaki konukları Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah ile TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve “Boğaziçi Fellow in Global Studies” Dr. Hulusi Akar oldu. Katar ve Türkiye bölgenin iki önemli ve güçlü ülkesi. Doha ve Ankara arasında pek çok alanda stratejik düzeyde bağ bulunuyor.

Boğaziçi önemli bir geleneği canlandırıyor

Türkiye yakın geçmişte Katar’ın güvenliğine ve istikrarına duyduğu güveni somut şekilde ortaya koydu. O dönem Milli Savunma Bakanlığı görevinde bulunan Hulusi Akar bu süreçleri en iyi bilen ve çok ciddi katkı veren önemli isimlerden biri. “Orta Doğu’da Küresel ve Bölgesel Meydan Okumalar” başlığıyla yapılan söyleşide Bakan Al Attiyah, “Türkiye ile bizim ortaklığımız sıradan bir iş birliğinin çok ötesinde, stratejik bir ortaklık. Enerji, ticaret gibi her alanda Türkiye’yi desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci yaptığı konuşmada “Boğaziçi Lectures, çeşitli alanlarda etkili şahsiyetlerin düşüncelerini paylaşmaları ve anlamlı diyaloglar geliştirmeleri için bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Ekselansları Dr. Khalid Bin Mohamed Al Attiyah’ı büyük bir şükran ve onurla karşılıyoruz.

Haberin Devamı

Dr. Al Attiyah, uluslararası güvenlik ve politikada önemli bir figür. Küresel ve bölgesel zorlukları ele almadaki derin katkıları ve liderliğiyle tanınıyor. Kendisi, deneyimi ve bakış açısı şüphesiz anlayışımızı zenginleştirecek. Dr. Hulusi Akar ise Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora derecesini tamamladı, askeri ve siyasi kariyeri boyunca önemli roller oynadı. Örnek liderliği ve özverisi yalnızca milletimize önemli katkılar sağlamakla kalmamış, aynı zamanda dâhil olduğu kurumlara uluslararası tanınırlık da getirmiştir” diye konuştu. Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Dr. Al Attiyah ise Gazze’de Filistinlilere yönelik devam eden katliama dikkat çekti. Türkiye ve Katar’ın iki devletli çözümü birçok platformda birlikte savunduğunu vurguladı. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Dr. Hulusi Akar da Milli Savunma Bakanlığı yaptığı dönemde Al Attiyah ile yakın ve etkili çalıştıklarını ifade etti. Kendisinin de doktora çalışmalarını Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü bünyesinde tamamladığını hatırlatan Akar, Dr. Attiyah’ı Türkiye’nin en iyi yükseköğretim kurumunda ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder