Hakan Çelik Bu seçimin galibi Türk demokrasisi
HABERİ PAYLAŞ

Bu seçimin galibi Türk demokrasisi

savaşlar, sıkıntılar ve problemlerle dolu bir coğrafyada canlı, dinamik bir demokrasiye sahip olduğunu gösterdi. 31 Mart yerel seçimleri olgunluk içinde geçti, ciddi bir rekabet oldu, hareketli bir kampanya yürütüldü. Bu seçimin kazasız, sorunsuz ve sağlıklı geçmesi için emek veren, sandıklarda görev alan gözlemcilere, partililere, güvenlik sıkıntısı olmaması için gayret gösteren Emniyet mensuplarına bir vatandaş olarak teşekkür ederim. Muhalefet partileri ve özellikle CHP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde beklediği başarıyı yakalayamamıştı. Fakat yüzde 40’lar bandına ulaştığı bu yerel seçimlerdeki durum farklı.

Haberin Devamı

22 yıl aradan sonra ilk kez CHP politika arenasında AK Parti ile yarışma seviyesine gelmiş görünüyor. Halk, Cumhuriyet Halk Partisi’ne önemli bir kredi açmış oldu. İstanbul’da DEM’in oyu düşük kaldı, taban CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yöneldi. İstanbul’da İYİ Parti geriledi. İYİ Parti seçmeni de CHP adayına oy verdi. 2023 seçimlerinde güvenlik ve beka konuları ön plana çıkmıştı, dış politika başarıları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karizması etkili oldu.

Bu kez ise sandığa ekonomideki sıkıntılardan etkilenen geniş kitleler ve emeklilerin mutsuzluğu yansıdı. Ekonomik kriz 10 ay önceki milletvekili seçimlerine göre daha da derinleşti. Bu sıkıntı sandığa ciddi yansıdı. Zafer Partisi’nin bazı yerlerdeki yükselişinde de mülteci konusunu iyi incelemek gerekir. Özgür Özel’in de ilk sınavıydı bu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni yönetimi açısından da önemli bir başarı olarak değerlendirilebilir. İstanbul açısından bakıldığında Ekrem İmamoğlu sadece kazanmakla kalmıyor, CHP’nin belediye meclislerinde çoğunluğu kazanmasıyla elini çok rahatlatmış oluyor. Ankara’da Mansur Yavaş’ın seçim başarısının da altını çizmek gerekir. Sessiz, sakin ve polemiklerden olabildiğince uzak bir süreç yürüttü. Bu istikrarlı başarı ve merkez sağdan oy alma potansiyeli de düşünülünce Yavaş’ı 2028 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de önemli adaylardan biri olarak öne çıkarabilir.

SAKİN GÜÇ MANSUR YAVAŞ

Haberin Devamı

AK Parti’ye yönelik tepki belli oranda Yeniden Refah Partisi’ne kaydı. Parti lideri Fatih Erbakan son dönemdeki açıklamalarıyla siyasetin geleceğinde kalıcı olmak istediğini gösterdi. Önümüzdeki süreçte yakından izlenecek bir parti olacak. Şanlıurfa’da ve Yozgat’ta ciddi oy aldılar. Bu yazıyı yazdığım saatlerde Hatay’da AK Parti adayı Mehmet Öntürk önde gidiyordu. Depremin yarattığı büyük yıkımın siyasi etkisi ve CHP’nin Lütfü Savaş ismindeki aşırı ısrarı seçmenlerin tepkisini çekmiş görünüyor.

Gökhan Zan faktörünün de AK Parti’nin önünü açtığı anlaşılıyor. İYİ Parti belli bir süre boyunca merkez sağ blokta önemli bir alternatif olabileceği izlenimini vermişti. Bugünden itibaren en ciddi değerlendirmeleri yapması gereken partilerden biri de İYİ Parti olacak. Milliyetçi Hareket Partisi bu seçimde benim tahminlerimin altında oy aldı. Türkiye’nin geride bıraktığımız 22 yılına her alanda damgasını vuran Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu sonuçları iyi analiz ederek çok ciddi bir değerlendirme yapıp politika ve söylemlerini gözden geçirmesi gerekir.

Haberin Devamı

AK Parti’nin Bursa’yı kaybetmesi de dikkat çekici. Adıyaman ve Kilis’teki oy kayıpları da öyle.

Balıkesir’de CHP adayı Ahmet Akın gazete ilanları vermişti, haksızlıklara uğradığını ifade etmişti. Seçmenlerde karşılık bulduğu görülüyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, sevilen başarılı isimlerdi, dün de iyi sonuçlar almaya devam ettiler.

Mardin’de Ahmet Türk önemli bir marka. Yeniden seçilmeyi başardı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder