Dostlar ittifakı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Koronavirüsün hâlâ çok ciddi bir tehdit olmaya devam ettiği bugünlerde Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nın nasıl yapılacağı merak ediliyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse ben zor şartlar altında bu kadar iyi bir hazırlık yapılabileceğini düşünmemiştim.

Kurultay için belirlenen Bilkent Odeon çok doğru bir seçimdi. Mekanın büyük oranda açık bir yer olması, doğal hava sirkülasyonu bakımından ciddi avantaj getirdi. Basına ayrılan yerler için de titiz bir çalışma yapılmış, belli aralıklarla konulan vantilatör sayesinde Ankara sıcağında serin bir ortam elde edilmiş. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması TBMM grup konuşmalarından daha ılımlıydı.

Bundan sonra yapılacaklara odaklanmıştı. Kılıçdaroğlu konuşmasında “18 yılda 2.4 trilyon dolar harcandı, para nereye gitti bilen yok” dedi. Türkiye’nin 5 temel sorununun, demokrasi, ekonomi, dış politika, toplumsal barış ve eğitim olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 13 öneri getiren “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”ni delegelerin oylamasına sundu.

Seçim yasasında cinsiyet kotası getirilmesi, seçim barajının kaldırılması ve siyasi ahlak yasası gibi vaatlerin yer aldığı beyanname, oybirliği ile kabul edildi. Kılıçdaroğlu’nun “Önümüzdeki ilk seçimlerde dostlarımızla birlikte iktidar olacağız” ifadesi, sandığa gidilen süreçte CHP’nin Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ile işbirliği arzusu içinde olacağını, HDP tabanına büyük önem verdiğini gösteriyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun son 10 yıldaki konuşmalarından derlenen “Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş” isimli kitabı Tekin Yayınevi’nden çıktı.

İsmen zikredilmese de Kılıçdaroğlu’nun Abdullah Gül ile de beraber hareket etmek istediğini düşünüyorum. Kurultay öncesinde genel başkanlık için adaylıklarını ilan eden İlhan Cihaner ve Prof. Dr. Tolga Yarman’ın konuşmaları keskindi. Her iki isim de mevcut yönetimi, Ayasofya konusunda yeterince net bir tavır ortaya koymamakla suçladı. “İktidar kurultayı” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçileceğine kesin gözüyle bakılıyordu.

Bu anlamda bir sürpriz olmadı. Bedri Baykam’dan Şahin Mengü’ye kadar bir dizi isim kurultay boyunca parti yönetimini etkili olamamakla eleştirdi. Partinin ağır toplarından Muharrem İnce’nin, konuşmaları en arkalarda bir yerde izliyor olması da kameralara yansıdı. CNN Türk’te gerçekleştirdiğim özel yayına, Eskişehir’in sevilen ve başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de katıldı.

Daha çok kurultay çerçevesinde görüşlerini paylaştı. CNN Türk’te daha detaylı bir sohbet yapmak üzere sözleştik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla selamlaştık. Faik Öztrak, Gürsel Tekin ve Mehmet Sevigen, Berhan Şimşek ile ayaküstü sohbet ettik.

Kılıçdaroğlu’nun 80 kişilik anahtar listesinde yer alan ve CHP Parti Meclisi (PM) için aday gösterilen ilk başörtülü siyasetçi olan Sevgi Kılıç, 365 delegenin desteğini aldı. Ünal Çeviköz ve Tuncay Özkan’ın da aralarında olduğu dört genel başkan yardımcısı Parti Meclisi’ne giremedi.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder