Gaziantep küresel markamız oluyor

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gaziantep birçok alanda Türkiye’nin yükselen yıldızı. Ekonomik büyüklük kriterinde Türkiye’nin altıncı şehri durumunda. Dünya Bankası da Gaziantep’i en rekabetçi yedi şehirden biri olarak gösteriyor.

Çalışkan insanları, zengin kültür mirası ve endüstri birikimiyle yurt dışında da çok dikkat çekiyor. Gıda ve tekstil başta olmak üzere stratejik iş kollarında önemli markalar burada üretim yapıyor. Türkiye ve dünyanın her tarafından insanları sık sık Gaziantep’te ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin bu kez farklı bir şey yaptı. Şehrin önde gelen isimlerini İstanbul’a getirdi ve şahane Antep yemekleri eşliğinde gazetecilerle buluşturdu.

Fatma Şahin, Gaziantep’in son dönemdeki yükselişinde çok önemli rol oynuyor. Aile Bakanlığı döneminde de çok başarılı projelere imza atıyordu. Tükenmek bilmeyen enerjisi ve vizyoner yaklaşımıyla Gaziantep’i birçok alanda marka şehir kimliğine büründürüyor. Gaziantep bugün sanayi bölgelerinden hayvanat bahçesine kadar bölgesel bir çekim noktası durumunda.

Suriyeliler konusu başlı başına bir tez konusu olmaya aday. Fatma Şahin ve arkadaşları sayıları 1 milyona yakın Suriyeli sığınmacıların barınması, ihtiyaçlarının karşılanması ve entegrasyonu konusunda olağanüstü bir performans ortaya koydu.

Fatma Şahin ile İstanbul Conrad Otel’de bu kez “GastroAntep” festivalini konuşmak üzere bir araya geldik.

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin ikincisi, 12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Amaç, Gaziantep’in çok iyi bilinen mutfak zenginliğini küresel düzeyde daha da güçlü bir seviyeye taşımak ve kurumsal bir nitelik kazandırmak. Etkinlikler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın öncülüğünde Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Festivalin sponsorları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı da bulunuyor. Gazeteci dostum Zeynep Göğüş de ailesi tarafından kurulan mutfak müzesiyle bu faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

“GastroAntep kapsamında neler yapılacak?” derseniz şöyle özetleyeyim:

■ Festival kapsamında konuklar için geziler, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, konserler düzenlenecek.

■ Gıda, tohum ve hasat konularında uzmanlar buluşacak.

■ Michelin yıldızlı dünyaca ünlü şefler Gaziantep’in ürünlerini kullanacak.

■ Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine global platformlarda staj imkânı sağlanacak.

■ Zeugma mozaiklerinin bir kez daha dünyaya anlatılma fırsatı olacak.

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’i bu güzel proje için yürekten kutluyorum.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder