Kiralama şampiyonları

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

4.2 MİLYAR TL'LİK YATIRIM

Araç kiralama sektörünün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), bağımsız araştırma şirketi Nielsen işbirliği ile hazırladığı 2021 yılının ilk çeyrek (ocak-mart) sonuçlarını içeren ‘TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nu açıkladı.

Operasyonel araç kiralama sektörü yılın ilk çeyreğinde 4.2 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yaparak Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 10.9’u olan 17 bin 100 adet aracı filosuna kattı. Bu dönemde, sektörün aktif büyüklüğü 42.4 milyar TL oldu. Yılın ilk çeyreğinde, 2020 yılı sonuna göre yüzde 3.5 daralan sektörün filosunda bulunan araç sayısı ise 254 bin adede düştü. Sektörün 2020 yılı sonundaki araç parkı 263 bin adetti.

ELEKTRİKLİLER YÜKSELİYOR

TOKKDER raporuna göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde Renault yüzde 23.2 pay ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih edilen markası olmayı sürdürdü. Renault’u yüzde 14.9’la Fiat, yüzde 11.2’yle Volkswagen ve yüzde 11.1 payla Ford takip etti.

Bu dönemde, sektörün araç parkının yüzde 50.7’si kompakt sınıf araçlardan oluşurken, küçük sınıf araçlar yüzde 27 ve üst-orta sınıf araçlar yüzde 18 pay aldı. Hafif ticari araçların operasyonel kiralamadaki payı ise yüzde 4.3 olarak gerçekleşti. Raporda kiralama sektörünün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların oranı da yüzde 3.6’ya ulaştı. Ağırlık yüzde 82 ile hala dizelde. Otomatik vitesli araçların oranı ise yüzde 66.7’ye yükseldi.

75 YILLIK EFSANE

Bu yıl 75’inci yaşına giren motosiklet dünyasının ikonik markası Vespa, aynı zamanda büyük bir üretim başarısını da kutluyor. 1946 yılından bu yana her dönem teknolojisi ve özgün tasarımıyla fenomenliğini sürdüren Vespa, sadece son 10 yılda 1 milyon 800 binin üstünde olmak üzere, toplam 19 milyon adet scooter üretimine imza attı. Vespa’nın bantlardan inen 19 milyonuncu motosikleti ise 75’inci yıl özel koleksiyonundan GTS 300 oldu. İtalya, Hindistan ve Vietnam olmak üzere dünyada 3 üretim tesisinden çıkan ürünlerle 83 ülkede satışa sunulan Vespa, her modeliyle bireysel ulaşımın evrimine öncülük ediyor.

HAFİF TİCARİDE SIFIR EMİSYON

Toyota, hibrit başta olmak üzere çevreci ve alternatif yakıt enerji kaynaklarını otomobillerine taşırken, hafif ticari araç segmentinde de sıfır emisyonlu seçeneklerini artırıyor. Yeni Toyota Proace CITY Electric, Avrupa’da yüksek satış adetleri olan kompakt van segmentinde güçlü bir model olarak öne çıkacak.

2021’in son çeyreğinde ilk olarak Avrupa’da satışa sunulacak Proace CITY Electric daha sonra kademeli olarak diğer pazarlardaki yerini de alacak. Araç, hem panel van hem de 5 ya da 7 kişilik Proace CITY versiyonlarıyla satılacak. Elektrikli versiyonlarda 800 kilogram yükleme ve 750 kilogram çekme kapasitesi var. Tüm Proace CITY Electric modelleri 136 beygir (100 kW) üreten elektrik motoruna ve önden çekişli sürüşe sahip. Araç tek şarjla 280 kilometre menzile ulaşıyor.

TÜRKİYE’DEN DÜNYAYA HİZMET İHRACATI

Türkiye’deki 50 yıldan fazladır hizmet veren Mercedes-Benz Türk, İstanbul Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası ile sağladığı istihdamı, bilişim, mühendislik, satın alma gibi alanlarda üstlendiği yeni sorumluluklar ile artırmaya devam ediyor. Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Türkiye’den dünyaya gerçekleştirdiğimiz ihracatımızı, sadece üretim ve araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerimiz ile değil, yetkinliğimizi kanıtladığımız birçok farklı alanda artırarak ülkemizin istihdamına katkı sağlıyoruz.

Mercedes-Benz Türk olarak aldığımız yeni sorumluluklarla; Almanya, Fransa, Portekiz, Rusya, Çin, Japonya, Brezilya ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine hizmet ihracat ediyoruz. Küresel pazarlarda ülkemizin kalifiye işgücünü tüm dünyaya kanıtlayarak yeni görevler üstlenirken, Türkiye ekonomisine de katkımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

ÖDÜLLÜ MİNİKLER

Dünyada Yılın Otomobili Ödülleri’nde (World Car of the Year 2021) Honda e, ‘Yılın Şehir Otomobili’ seçildi. Honda e, aynı zamanda ‘Dünyada Yılın Otomobili’ kategorisinde ilk üç arasına girerken; kompakt tasarımıyla dikkat çeken model ‘Dünyada Yılın Otomobil Tasarımı Ödülü’ne de aday gösterildi. Honda’nın güvenlik donanımlarıyla dikkat çeken bir diğer şehir otomobili Jazz Hybrid de ‘Şehir Otomobili’ kategorisinde ilk üçte yer aldı.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder