Kitaplar, CD'ler ve TRT Müzik

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
AA

Bayram dönemleri gündemin ağırlığı arasında ihmal ettiğimiz konuları hatırlamak bakımından güzel fırsatlar sunuyor. Okuyarak ya da sevdiğimiz müzikleri dinleyerek günlük hayatın kaosu içinde nefes alabiliyoruz.

Bayram süresince kitapçıları CD’cileri dolaşacaklara önerilerim var.

Tarihimizin az bilinen dönemlerini aydınlatan çalışmalarla ilgileniyorsanız, Doğan Kitap’tan Saygı Öztürk’ün “33 Kurşun”, Altan Öymen’in “Öfkeli Yıllar”, Krypto Yayınları’ndan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın “Pusu ve Katliamların Kronolojisi” kitapları ilginizi çekecektir. Yaşadığımız günlerin popüler konularını merak ediyorsanız, Doğan Kitap’tan Ahat Andican’ın “Türkiye ve Orta Asya”, Erdal Güven’in “Talat’ın Kıbrısı”, Soner Yalçın’ın “Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor” kitapları size göre. Psikolojik tahlil isterseniz Prof. Dr. Abdülkadir Çevik ya da Prof. Dr. Kemal Sayar’ın kitaplarını tavsiye ederim.

Posta yazarı Yazgülü Aldoğan’ın Alfa yayınlarından çıkan “Kiralık Adam”, Ece Vahapoğlu’nun Doğan Kitap etiketini taşıyan “Öteki” isimli romanları çok satanlar arasında. Star Gazetesi’nden Şamil Tayyar’ın derin devletin kurbanlarını anlattığı “Pusu” kitabı Timaş tarafından yayınlandı. Posta’da yeme içme kültürüne dair yazılarından da tanıdığınız Prof. Dr. Artun Ünsal’ın “Bezgin Martı ve Çılgın Kelebek” isimli çarpıcı denemesi Yapı Kredi Yayınları tarafından piyasaya sunuldu.

Sony, Odeon ve Ossi

Tarih okumak isterseniz ünlü hekimimiz Prof. Dr. Bingür Sönmez’in kaleme aldığı “Sarıkamış” kitabını İkarus yayınladı. İletişim dünyasının duayeni Hıfzı Topuz’un Remzi’den çıkan kitabından Abdülmecit’in 44 çocuğu olduğunu öğrendim!

Gelelim müziklerin dünyasına; Sony Music iddialı albümleri müzikseverlerle buluşturuyor. Bunlar arasında benim de çok beğendiğim “From Elvis in Memphis”, “Tempo Libre Bach in Havana”, “James Galway Celebrating 70”, “The Essential Leonard Cohen”, “Marc Anthony - Amar Sin Mentiras”, “Mario Frangoulis and Friends 2”, “Cafe de Pera 8” gibi albümler var. Klarnetin usta ismi Serkan Çağrıcı’nın Şükrü Tunar albümü de sıra dışı nitelikte.

Diğer taraftan Kaf Müzik, ünlü arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu’nun “Telveten” ve Tanini Topluluğu’nun “Dokunuşlar” isimli albümlerini yayınladı.

TRT sanatçısı Melihat Gülses’in “Beyaz Köpükler” adını taşıyan çalışması Akustik Müzik’ten çıktı.

Ossi Müzik’in kurucusu Hakan Eren Türkiye’nin en üretken yapımcılarından biri. Saymakla bitmeyecek kadar albüm yayınladı. Ossi’nin “Bir Zamanlar Serisi” mutlaka arşivinizde bulunsun. Müzik dünyasının köklü şirketlerinden Odeon’da Dani Grünberg ve Zeynep Göktürk müthiş işler çıkarıyor. Unutulmaya yüz tutan önemli eserleri müzikseverlerle buluşturuyorlar.

Bahtiyar Sis’i kutluyorum

Türkiye’de yayınlanan kaliteli albümlerin tanıtılabileceği ve çalışkan sanatçıların eserlerini icra edebilecekleri öne çıkan bir mecra yoktu. Kısa süre önce yayınlarına başlayan TRT Müzik kanalı süratle bu boşluğu doldurmaya başladı. Türkiye’nin kültür sanat gündemine çok iyi yerleşti ve farklı zevklere seslenebilen bir kanal haline geldi. TRT Müzik’te güzel projeleri ekrana getiren kanalın koordinatörü Bahtiyar Sis’i kutluyorum. Kanalın böyle enerjik şekilde yayına girmesinde kendisi de iyi bir müziksever olan TRT’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in önemli rolü var.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.