Korkutan sonuçlar

17 Ocak 2015, Cumartesi 05:00
AA

Amerikan PEW araştırma kuruluşunun 2014 yılı verilerini içeren “küresel eğilimler” anketi çok ilginç. Özellikle de “Müslümanlara nasıl bakıyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlar hayli düşündürücü. Charlie Hebdo saldırısının yaşandığı Fransa, Müslümanlara en olumlu bakılan ülke!

Halkın yüzde 72’si Müslümanlar hakkında pozitif görüşlere sahip olduğunu söylüyor. Müslümanlara sempatiyle yaklaşanların oranı İngiltere’de yüzde 64, Almanya’da yüzde 58, Yunanistan’da 43, İtalya’da ise 28!

[[HAFTAYA]]

Nüfusunun önemli bölümü Katolik olan İtalyanların yüzde 63’ü Müslümanlar hakkında çok olumsuz görüşlere sahip olduklarını söylüyor. The Guardian Gazetesi’nde okuduğum başka bir makale; İngilizlerin, göçmenlerin durumunu ülkenin en önemli ikinci meselesi olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

Almanya’da yabancı düşmanı bir hareket olarak ortaya çıkan PEGİDA’ya verilen destek ürkütücü boyutlarda. Alman basınına yansıyan son bilgilere göre halkın yarıya yakını, PEGİDA yürüyüşlerine - bir şekilde- sıcak bakıyor. Quartz’ın yaptırdığı bir başka araştırma, ABD ve Avrupa’da halkın çok büyük bölümünün eşitsizlik ve etnik nefreti en büyük sorun olarak gördüğünü ortaya koydu. Göz attığım diğer araştırmalarda da benzer sonuçlar var. Gelelim yansımalarına: İspanyol hükümeti, giderek tırmanan terör eylemlerine karşı radikal ve tehlikeli bir adım atma hazırlığında.

Hükümetin girişimi yasalaşırsa Ortadoğu ülkelerinden gelen Müslümanları sınırdan içeri almamak için her şey yapılacak. Bir şekilde ülkeye kabul edilenler de yakın takibe alınacak. Schengen sistemi içindeki İspanya’nın bu önlemleri tek başına nasıl alacağı tam bir soru işareti. İsveç’te geçtiğimiz günlerde üst üste 3 camiye saldırı düzenlenmişti. Avrupa Parlamentosu’nun son seçimlerinden ırkçı, yabancı düşmanı ve aşırı sağcı partilerin zaferle çıktığı düşünülecek olursa önümüzdeki günlerde çok daha kaygı verici şeyler göreceğiz demektir.

* * *

Türkiye’de internet üzerinden yayın ve araştırmalar yapan bir sosyal anket platformu kuruldu. Adı “Poltio.com”. Kurucusu Ahmet Tosun ve editörlerinden Vildan Ay, Ankara’da beni ziyaret etti. Şu sıralarda kanaat önderleri ve siyasetçilere neler yaptıklarını anlatıyorlar. “Poltio.com”u yaşanan olayların kamuoyunda nasıl bir etki yaptığını anlamak ve eğilimleri ölçmek için başarılı bir mecra olarak gördüm. Kendilerini bir tür “sosyal röportaj platformu” olarak tarif ediyorlar. Poltio’nun arama motoru aracılığıyla herkes soru ve anket yayınlayabiliyor. Önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacağını tahmin ediyorum.

* * *

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yarın sabah 10.00’da CNN Türk’te canlı yayın konuğum olacak. Cizre’deki son gelişmeleri, Charlie Hebdo’ya yönelik saldırılar ve ardından yaşananları, yaklaşmakta olan seçimin dinamiklerini konuşacağız. Ses getirecek bir program olacağını düşünüyorum.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.