Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ve İsrail'in müdahalesine karşıyız

04 Ocak 2018, Perşembe 05:00
AA
İran’da istikrarın Türkiye ve diğer komşu ülkeler için önemli olduğunu belirten Mevlüt Çavuşoğlu “Bu sürece destek veren iki kişi var. Trump ve Netanyahu. Biz bu şekilde müdahaleye karşıyız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’daki Devlet Konukevi’nde POSTA Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in de aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mevlüt Çavuşoğlu özetle şunları söyledi:

‘O KADAR KÖTÜ DEĞİL’

İran’da 28 Aralık’tan beri süren protestolarla ilgili: İran Dışişleri Bakanı ile telefonla görüştük, söylediğine göre; durum o kadar kötü değil. İran’ın istikrarı Türkiye ve tüm komşu ülkeler için önemli. Arkasında kimin olduğu konusunda çok şey söyleniyor. Bu sürece destek veren iki kişi var. Amerika Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu. Biz bu şekilde müdahaleye karşıyız. İran’da yönetimler seçimle değiştirilebilir.

‘YPG REKABETİ VAR’

Amerika’nın PKK’nın Suriye kolu YPG’ye verdiği destekle ilgili: ABD’nin YPG’ye desteği ilişkilerimizi zedeledi. ‘Silah vermeyeceğiz’ dediler somut bir yardım da vermediler. Rusya ile Amerika arasında YPG’yi kullanma konusunda rekabet var. En azından Rusya hassasiyetimizi anlıyor. Amerika’ya anlatamadık. Amerika içinde sistemi kim yönetiyor, rekabet ve bunun gibi boşluklar kafa karışıklığı yaratıyor. Pentagon’un (ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı) ağırlığını koyduğunu görüyoruz.

‘METİN TOPUZ KRİTİK BİR KİŞİ’

Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un FETÖ soruşturmasında tutuklanmasının ardından Amerika’nın vize yasağı getirmesi ile ilgili: ABD gereksiz şekilde Metin Topuz olayından sonra vize konusunda hamle yaptı. Anladık ki; Metin Topuz çok kritik bir kişi. İkinci bir kişi var biliyorsunuz henüz ortada yok. Adını da Metin Topuz verdi Konsoloslukta saklandığı söyleniyor ama elimizde delil yok. Amerika vize yasağı ile bir netice elde edeceğini düşündü, biz de karşılığını verdik. Amerika baskı ile netice elde edemez bunu gördüler. ‘Amerikan vatandaşları veya ilgili kişiler konusunda soruşturma açılmayacak’ gibi bir taahhüt yok.

AVUSTURYALI BAKAN BÜYÜKADALI ÇIKTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya’da yeni kurulan aşırı sağcı ve Türkiye karşıtı hükümetin Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı: “Türkçe ‘İyi akşamlar’ dedi. Şaşırdım. Çocukluğu İstanbul Büyükada’da geçmiş. ‘Ben Türkiye’yi, Türkleri çok seviyorum. Çocukluğum yaz aylarında Büyükada’da geçti. Hâlâ sadece faytonlar mı var, araçlara izin veriliyor mu?’ diye sordu. İlişkilerimizi düzeltmek istediklerini söyledi. Ben de onu Büyükada’ya davet ettim.”


'PATRONLUK TASLAMA DÖNEMİ ARTIK BİTTİ'

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusunda: AB ile bu sene içinde fasıl açılır mı açılmaz mı bilmem. Ama en azından bizim pozitif bir ortam yaratmamız lazım. 2018’de AB, Türkiye’ye biraz daha saygı duymayı öğrenirse, değerlendirmesini AB üyelik kriterleri içinde yaparsa ilişkilerimiz sağlıklı yürür. Artık o patronluk taslama devri bitti.

'ALMANYA İLE SORUNUMUZ YOK'

 6 Ocak’ta Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Hannover yakınında küçük bir şehirde görüşeceğiz. Almanya ile problemimiz yok ama Almanya’nın bizimle problemi var. Almanya ve bazı ülkelerin sorunlarının ne olduğunu söylemesi gerekiyor. Medeniyetler İttifakı’nı 2018 içinde tekrar canlandırma konusunda İspanya ile teyitleştik. Medeniyetler İttifakı’na her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Artan ırkçılık, nefret, Batı dünyasında hat safhaya geldi.

'IKBY, İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK İSTİYOR'

 Irak’taki gayrimeşru bağımsızlık referandumuna başından beri karşı olduk. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) ve merkezi Irak hükümetinin diyalogla çözüme varmasını istiyoruz. Bu konuda her türlü desteği vereceğiz. Türkiye olmadan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bir anlamı yok. Bizimle ilişkileri tekrar düzeltmek, geliştirmek istiyorlar. Biz de bazı şeylerden emin olmalıyız. Tabii ki talepler var.

ENES KANTER'E YAKIN MARKAJ

 FETÖ ile uluslararası mücadeleyle ilgili: “Çok sayıda FETÖ mensubunu ilgili ülkelerden alıp buraya getirdik ve yargıya teslim ettik. Söz konusu ülkeler isimlerin verilmesini istemedi. NBA’de oynayan basketbolcu Enes Kanter Gülen dünya turuna çıkmak istedi, esasen FETÖ stratejisiydi. Singapur, Endonezya ve Romanya’da sınır dışı ettirdik. Sonunda Amerika’ya kaçtı. 10 ülkeyi ziyaret edip FETÖ propagandası yapmasına izin vermedik.
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.