“Rusya’dan KKTC hamlesi gelebilir”

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yazımın başlığında kullandığım bu sözler Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ait. Kendisiyle uzun bir görüşme gerçekleştirdim. ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 için “soykırım” ifadesini kullanmasından Rusya ve Çin’in ürettiği aşıların Türkiye’ye gelişine kadar birçok konuyu konuştuk. Doğu Perinçek, uzun yıllardır Türkiye’nin Avrasya ile ilişkilerini güçlendirmesinin gerekliliğine vurgu yapan ve Batılı ülkeleri, izledikleri politikalardan ötürü eleştiren bir siyasi lider. Sohbetimizde bu bakışını koruduğunu hatta yeni bazı argümanlarla güçlendirdiğini gördüm. Perinçek, Washington’ın Türkiye’yi her cephede kuşatmaya devam ettiğini, ABD ile daha fazla yürümenin mümkün olmadığını dile getirdi. Perinçek’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Perinçek-İsviçre davası olarak bilinen süreçle birlikte elimizde 3 adet AİHM kararı var. Biden veya herhangi bir devlet başkanının soykırım hükmü verme yetkisi yok. Kaldı ki burada bir soykırım suçu işlenmediği de uluslararası bir mahkeme kararıyla içtihat hâline gelmiş ve saptanmış durumda. Tayyip Erdoğan’ı devirmek için ABD Başkanı Joe Biden hücum borusunu öttürüyor. Türkiye’nin etrafını kuşatan güçlere ‘hazır olun’ borusu bu.
  • AİHM kararlarının her üçünde de şu deniyor, “1915 olayları holokosta benzemez”. Dolayısıyla bu ikisi birbirinden farklı çünkü bir mahkeme kararı yok 1915 olaylarıyla ilgili. Mahkeme kararı olmadan bir ‘soykırım’ nitelemesi yapılamaz. Bunu Birleşmiş Milletler, Biden’ın kararından 6 gün önce söyledi ve Biden’ın açıklamasını mahkum etti.
  • Lafla cevap vermek yetmez. Türkiye, ABD’ye karşı hamle yapmalı. Gelin, tarih tartışması yapalım. Peki, tarih tartışmasında kim karar verecek? Bin sene tarih tartışırız. Kaldı ki burada bir otorite yok. Hakem kim? Ancak bu meseleyi hukuki olarak ele alırsak burada hakem mahkeme. Ve kararları da ortada. AİHM, Fransa Anayasa Mahkemesi’ne geri adım attırdı.
  • Ukrayna ile silahlı kapışma başlar diye hem insanlık adına hem Türkiye adına korktum açıkçası. Çünkü Türkiye’nin tavrı bocalama içindeydi. Rusya çok kararlı davrandı ve Amerika Boğaz’a sokacağı iki askerî gemi getirmişti, ondan bile vazgeçti. Rusya’nın şakası yok. Tatarlar, Türkler ezici çoğunlukta Rusya’da olmak istiyorlar çünkü diğer Türkler Rusya’da.
  • Biz Türkiye olarak Rusya’da önemli bir güce sahibiz. Onun için biz Rusya’da olmayı kendi menfaatlerimiz açısından daha faydalı görüyoruz. Hem ekonomik açıdan hem de halkların eşitliği açısından. Türkiye’nin Kırım ve Ukrayna politikasında değişikliğe gitmesi hâlinde Rusya’nın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyacağını biliyorum.
  • Rusya ve Çin’den aşı tedariki konusunda siyasi bir gerekçe aramak yanlış olur. Uygur meselesinde bir ayrışma yok. Çin, Türkiye’yi aşı göndermek konusunda öncelikli ülke görüyor. Rusya’nın uçuşları sınırlamasının da siyasi bir gerekçesi yok. Rusya’dan Türkiye’ye her yıl 7 milyon ziyaretçi geliyor. Kendi vatandaşlarının virüse yakalanıp Rusya’ya dönmelerinden endişe duymaları normal.

Bugün 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü. İşçilerin bayramı kutlu olsun.

Yazarlarımızdan

12 Mayıs 2021, Çarşamba 19:01
12 Mayıs 2021, Çarşamba 07:01
Sıradaki haber yükleniyor...
holder