Türkiye Sırbistan stratejik hattı

12 Ekim 2017, Perşembe 05:00
AA
“Türkiye Avrupalı değil” diyenler gelip Balkanları görsün. Her gelişimde şuna tanık oluyorum: Bu topraklarda Türkiye’nin müthiş etkisi ve izi var.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile günübirlik Ukrayna temaslarının ardından Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a geçtik.

Bugünkü Sırbistan topraklarının önemli bölümü neredeyse 500 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kaldı.

Eski Yugoslavya’nın parçalanması sürecinde büyük acılar yaşandı, yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. En büyük kaybı Müslümanlar verirken Hıristiyanlar da ağır bedeller ödedi. Yugoslavya’nın dağılmasının travmasını en ağır yaşayanlar arasında Sırplar var. Bu nedenle barışa, dünya dengesine ve istikrara çok değer veriyorlar.

Sırplar Türkiye’yi çok yakından izliyor. Türkiye’nin gücünü ve başarısını takdir ediyor ve destekliyorlar. Tarihi takıntılara kapılıp milliyetçi duygular besleyen ya da Türkiye’ye önyargıyla bakanların sayısı hayli az.

ABD, Avrupa ve Rusya’nın dışında Türkiye’nin güçlü ve etkili bir ülke olmasını bu nedenle önemsiyorlar.

ABD’nin doğrudan saldırmış olması, Avrupa’nın sırtını dönmesi ve Rusya’nın Yugoslavya’yı kendisine mahkum etmeye çalışması Sırpların gözünü Türkiye’ye çevirmiş.

Türkiye alternatif bir güç olarak ortaya çıkarsa kendilerini güvende hissedecekler. Belgrad sokaklarında sohbet ettiğim Sırplarda bu duyguyu çok net hissettim. Erdoğan Belgrad’a ayak bastığı andan itibaren büyük coşkuyla karşılandı. Hatta Sırbistan Cumhurbaşkanı bakanlarıyla birlikte akşam geç saate kadar havalimanında hazır bekledi.

Bu uluslararası ilişkilerde çok nadiren rastlanabilecek bir durum.Erdoğan burada çok yakından takip edilen bir lider. Cumhurbaşkanı’nın yoğun uluslararası mesaisini ve Türkiye’nin Avrasya coğrafyasında artan etkinliğini dikkatle takip ediyorlar. Her Sırp’ın hayalinde İstanbul var; Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas’ın Belgrad-İstanbul uçuşlarında doluluk oranları çok yüksek. Air Serbia da Türkiye’ye uçuşlar yapıyor.

Belgrad’daki temaslarımızın ardından dün Sırbistan’ın Sancak bölgesine hareket ettik. Buradaki manzara görülmeye değerdi. Cumhurbaşkanı ve Türk heyeti tam bir duygu seliyle karşılandı.

Sancak, Osmanlı’nın Balkan coğrafyasında son terk ettiği toprak. Osmanlı’dan sökülüp alınan bu topraklar günümüzde Balkanlar ve Anadolu arasında barış köprüleri kuruyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic Yeni Pazar bölgesindeki dar gelirli ailelerin çocuklarına Türk malı 200 bisiklet hediye etti. Bisikletleri temin eden Türk üretici Salcano firması Türk ve Sırbistan Bisiklet Milli Takımları’nın da sponsoru durumunda. Erdoğan, Vucic’e de özel tasarım bir bisiklet hediye etti.
 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.