Hakan Çelik Türkiye'nin deneyimi Romanya'ya taşınacak
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye'nin deneyimi Romanya'ya taşınacak

Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan, Romanya’daki yatırımının da katkısıyla uluslararası bir otomotiv şirketi haline geliyor. Ford Otosan, Avrupa'nın en büyük elektrikli araç üreticisi olma yolunda. Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketi Ford Otosan, bir ilke imza atarak değer yaratmaya devam ediyor. Ford’un Romanya’daki fabrikasının bünyesine katılmasıyla faaliyetlerini uluslararası alanda genişleten Ford Otosan, elektrifikasyon konusundaki deneyimini Romanya’ya taşıyacak. Avrupa’nın ticari araç üretim lideri Ford Otosan, kısa süre önce hattan indirdiği E-Transit ve 2023’ün ikinci yarısında üretilmek üzere tanıtımını gerçekleştirdiği E-Transit Custom ile kazandığı bilgi birikimini Craiova’da üretilecek yeni nesil araçlara aktaracak.

Türkiyenin deneyimi Romanyaya taşınacak

2 ÜLKEDE 4 TESİSTE ÜRETİM

Craiova’nın Ford Otosan üretim ağına dahil olmasıyla, tasarımını ve mühendisliğini Ford Otosan’ın üstlendiği yeni nesil Courier’nin içten yanmalı van ve kombi versiyonları gelecek yıl itibarıyla, bunların tam elektrikli versiyonları ise 2024 itibarıyla Craiova’da üretilecek ve piyasaya sunulacak. Ayrıca halihazırda Craiova’da üretilen Ford Puma’nın ve 2024 senesinde devreye alınacak yeni tam elektrikli versiyonunun üretim sorumluluğu da Ford Otosan’a geçecek. Bu iki aracın ürün portföyüne eklenmesiyle Ford Otosan, 2 ülkedeki 4 tesisinde Transit, Transit Custom, Courier ve Puma modellerinin elektrikli versiyonlarını üretecek.

Türkiyenin deneyimi Romanyaya taşınacak

Ford Otosan, Craiova’da 2023 yılında başlayacak yeni Nesil Courier üretimi için 3 yılda mühendislik harcamalarını da içeren 490 milyon Euro yatırım yapacak. Kocaeli fabrikalarının kapasitesini de 650 bin araca çıkaracağını duyuran Ford Otosan, Craiova fabrikasının kapasitesinin de eklenmesi ile yılda 900 binin üzerinde araç üretebilecek.

ELEKTRİKLİ VE TİCARİDE BÜYÜME

Craiova’nın üretim tesisleri ağının önemli bir parçası olması ile birlikte Ford Otosan’ın üretim tecrübesinin uluslararası boyuta taşındığına dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Elektrifikasyon, 100 yılı aşkın süredir sektörümüzün en dönüştürücü değişimini temsil ediyor ve önemli ihracat pazarımız Avrupa elektrifikasyonda hızla yol almakta. Ford’un kısa süre önce açıkladığı Avrupa elektrifikasyon planı ve Ford Otosan’ın Custom PHEV ile başlayan, E-Transit ile devam eden elektrifikasyon konusundaki geniş deneyim ve bilgi birikimi göz önüne alındığında, Craiova’nın Ford’un elektrifikasyon ve ticari araç büyüme planlarında daha da güçlü bir rol oynayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiyenin deneyimi Romanyaya taşınacak

Mokka, Opel Vizör’e ve tamamen dijital Pure Panel kokpite sahip ilk modellerden biri olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Elegance donanımda opsiyonel olarak çift renk tavan (siyah, beyaz ve kırmızı) seçilebiliyor. Gelecek dönemde ise tamamen elektrikli Mokka-e modelinin satışa sunulması bekleniyor.

5 BİN ADETLİK SATIŞ BAŞARISI

Opel’in sınıfında dengeleri değiştiren B-SUV modeli Mokka, başarılı 1 yılı geride bıraktı. Ülkemizde satışa sunulalı kısa bir süre olan Mokka, zamanın ötesinde cesur tasarımı, sahip olduğu yenilikçi teknolojileri ve zengin sürüş destek sistemleriyle rakiplerinden pozitif ayrışarak Türkiye’de 1 sene içinde 5 bin adetlik satışa ulaştı. Kendi segmentinde hali hazırda ilk 5 içindeki yerini koruyan Mokka, bu yılın ilk 6 ayında da başarılı satış rakamlarına imza atarak, yıllık hedefine hızla ve emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Kompakt ölçüleri, kullanım kolaylığı ve sıkıcılıktan uzak dinamik tasarımı Mokka’yı öne çıkaran unsurlar arasında.

ABONELİK SİSTEMİYLE AVANTAJLAR GELİYOR

BMW’nin Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv, Türkiye otomotiv sektöründe bir ilk, dünyada ise nadir uygulanan yeni bir abonelik sistemini hayata geçirdi. BMW kullanıcılarına özel 99 TL’den başlayan aylık ödemelerle, pek çok ayrıcalığın sunulduğu BMW Prime aboneliği, avantajlı servis hizmetlerinden indirimli akaryakıt alımına, ücretsiz araç yıkama ve otopark hizmetinden özel transfere kadar günlük hayatı kolaylaştıran pek çok hizmeti bir arada sunuyor.

Türkiyenin deneyimi Romanyaya taşınacak

Sıradaki haber yükleniyor...
holder