Mehmet Coşkundeniz Aldatanı affetmek ne kadar doğru?
HABERİ PAYLAŞ

Aldatanı affetmek ne kadar doğru?

Başınızdan bir aldatılma olayı geçmişse, nasıl berbat günler yaşandığını iyi bilirsiniz. Bir şekilde atlatılıyor, hayat devam ediyor. Ama nasıl devam etmeli? Sizi aldatan kişiyle mi yoksa sil baştan yapıp yepyeni bir düzenle mi? Bu kararı sadece aldatılan kişi verebilir. Başkalarının söyleyeceği hiçbir şey, karar verme konusunda etkin olmamalı bence. Affedene de affetmeyene de bir şey söylemek kimsenin haddine değil. Herkesin koşulları farklı, duygu durumları farklı. Öncelikle şunu bilelim ki; aldatan kişi erkekse bir gün mutlaka yakalanır. Çünkü detayları atlar. Bugüne kadar yakalanmamış olanlar kendiyle övünmesin. Yakalanmayan erkek yoktur, yakalamak istemeyen kadın vardır. Henüz koşulları uygun değildir de o yüzden bilmezlikten geliyordur. Ancak o gün gelecektir ve o erkek sevgilisi ya da eşi tarafından yakalanacaktır. İşte o an sizi yakalayan o kadının karşısında olmak istemezsiniz. Müthiş bir öfkeyle dolmuştur çünkü. Bir gün önce sevgiyle sarıldığı o erkeğe, olay ortaya çıktıktan sonra iğrenerek bakar. Öfkesini mutlaka dışa vurur. Bunu sözlerle de yapar, hareketlerle de yapar. Henüz o erkekle devam edip etmeme konusunda karar verme sürecinde değildir. Bedel ödetmek ister önce. Aldatılmanın yarattığı intikam ateşiyle doludur. Sonra yasını tutar, ardından da hayata dönüş süreci başlar. İşte o süreç aynı zamanda karar verme sürecidir.

Haberin Devamı

Aldatanı affetmek ne kadar doğru

AFFETME REHBERİ

Yazının bu noktadan sonrası “Affetmeli miyim, affetmemeli miyim?” diye düşünen kadınlara bir rehber niteliği taşıyor. Affetmek “Büyüklük bende kalsın” düşüncesiyle yapılmamalı. Affettiğiniz kişinin hayatı boyunca size minnet duymasını ve bu minneti sürekli göstermesini beklemeyin. Karşınızdaki kişinin af dilerken eğilip bükülmesini, pişman olduğunu göstermesini de beklemeyin. Kurallarını sizin koyduğunuz bir af dileme şeklini tabii ki bilmemektedir. Siz sadece af dilerken samimi olup olmadığına bakın, şekle takılmayın. “Hele bir sürünsün de öyle affederim” diyerek intikam yoluna gitmeyin. Bu durumda sizden af dileyen kişiyi de umutsuzluğa ve belki de yapmak istemediği şeylere itersiniz. Genellikle böyle durumda olan insanlar “Nasılsa beni affetmiyor” diyerek acısını biraz olsun hafifletebilmek düşüncesiyle başkalarına yönelebilirler. Bu da ilişkinizin tamamen bir çıkmaza girmesine neden olur. Affederken neyi affettiğinizi, neden affettiğinizi bilin. Sevgilinizin, eşinizin yaptığı hatayı yumuşatacak hafifletici sebepler aramaktan vazgeçin. Bu sebepler sizin affetmenizi kolaylaştıran etkenler gibi gelir. Ama sonra gerçeğin öyle olmadığını öğrendiğinizde yeniden bir yıkım yaşarsınız. Yani, “Bu hatadan o sorumlu değildi, onu buna başkaları itti” gibi düşünceler işe yaramıyor.

Haberin Devamı

Aldatanı affetmek ne kadar doğru

YENİDEN OLABİLİR

Affettiğinizde o size istediği kadar “Sana söz veriyorum, bu bir daha asla olmayacak” desin. Hepimiz insanız ve ne yazık ki hatalardan ders almayı bilmiyoruz. Bu yüzden de zaman zaman aynı hataları tekrarlayabiliyoruz. “Affetmeseydim tekrarlamazdı” gibi bir düşünce de yanlıştır. Sevgilinizi affetmeyi düşünüyorsanız, hatasını herkese duyurmayın. Bu sizi ilgilendiren, sizin aranızdaki bir şey. Hatayı ne kadar çok kişiye duyurursanız affetmeniz o kadar zor olacaktır. Çünkü affetmeye kalktığınızda “Ama şimdi benim hakkımda ne düşünecekler?” diye bir ikilemle karşı karşıya kalabilirsiniz. Hâlâ hangi seçeneği tercih edeceğiniz konusunda karar vermemişseniz affetmiş gibi yapmayın. Çünkü bu kez sizin istikrarsızlığınız söz konusu olacak. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Bugün affedip, yarın bundan vazgeçmek hiç hoş bir davranış değil. Affettikten sonra artık geri dönüp her kavgada hatasını yüzüne vurmayın. Geçmişte yaşanmış olanlar, orada kalmalı. Siz yeni bir sayfa açtınız. Hatasını onun yüzüne vurarak baskı altına alırsınız. O da aslında görünürde affettiğinizi, içten içe kin beslediğinizi düşünür ve “Ne yapsam olmuyor” diyerek sizden ve ilişkiden uzaklaşır. Affedebilmeniz için arada bir sevgi bağı olması gerektiğini unutmayın. Affetmek için sizin seviyor olmanız da yetmez. Onun da sevdiğine kesin olarak inanmalısınız. Sevmediğiniz birini affetmek sizde pişmanlık duygusu yaratacaktır. Başka bir hata ile karşılaştığınızda “Ben bu insanı mı affetmişim?” diye kendinizi suçlarsınız. Bu arada aldatma olayını affedip affetmemek size kalmış. Ama şiddet, aşağılama, hakaret, saygısızlık, sürekli yalan söyleme gibi hataların affedilmemesi gerektiğini ben size bir kez daha hatırlatayım.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder