Mehmet Coşkundeniz Aldatıldıktan sonra nasıl yüzleşmeli?
HABERİ PAYLAŞ

Aldatıldıktan sonra nasıl yüzleşmeli?

Aldatıldığını öğrenen kişinin ilk yaptığı şey genellikle öfkelenmektir. Bu insani bir duygudur ve bunun önüne geçilemez. Daha sonra nedenlerini sorgulamaya başlar. Ve son aşamada, kendisini aldatan kişiyle yüzleşir. İşte bu yüzleşme anı çok önemlidir. Çünkü o yüzleşme sonrası kişinin hayatı yeniden şekillenecektir. Peki yüzleşme nasıl yapılmalı?

1-KESİN DELİLLERLE ÇIKIN

Aldatma işinin şakası yoktur. Sevgilinizin ya da eşinizin aldattığından şüpheleniyorsanız bunu kesin delillerle kanıtlamanız gerekir. Deliliniz güçlü değilse, karşınızdaki kişi mutlaka sizi haksız çıkaracaktır. Yani aklınızda soru işaretleri varsa, bunları yanıtlamadan yüzleşmeye kalkışmayın. Çünkü sevgilinize ve eşinize suçlama getireceksiniz. Bu suçlamada haksız çıkarsanız, onun size bakış açısı değişecek hatta ‘ruh hastası’ olmakla bile suçlanacaksınız. Haklıyken haksız konuma düşmek istemezsiniz.

Haberin Devamı

2-TEKRAR ALDATIR MI?

Aldatanı affettikten sonra akla gelen ilk soru “Tekrar aldatır mı?” sorusudur. Evet bu risk var. Ama hiç aldatmayanda da bir risk var. Aldatanı affettiğinizde ona sizi bir kez daha aldatma şansını verirsiniz. Peki o bu şansı kullanır mı? Eğer gerçekten pişman olmuşsa, sizi kaybetme korkusunu hissetmişse hayır kullanmaz. İşte bu noktada ‘kaybetme korkusu’nu ona hissettirmeniz gerekiyor. Çiftlerin en büyük problemi de zaten ilişkileri süresince ‘O artık benim’ mantığını taşımaları. Hayır, hiç kimse, kimsenin sahibi değildir. Siz kimsenin olamazsınız, kimse de sizin olamaz. Öyleyse kaybetme korkusu aldatmanın önündeki en büyük engeldir.

3-SİNİRLENMEDEN KONUŞUN

Böyle bir durumda sinirlerinize hakim olmanız çok zordur. Ama başka da çareniz yoktur. Çünkü sinirlendikçe sevgiliniz ya da eşiniz de sesini yükseltecek, böylece konuşma kavgaya dönüşecek ve bir noktaya varamayacak. Oysa ona, elinizdeki delilleri çok net gösterirseniz ve sakin bir dille “Neden yaptın?” sorusunu sorarsanız yanıt alma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Zaten sizin aradığınız da o yanıttır.

4-ONU DA DİNLEYİN

Tüm suçlamalarınızı yönelttikten sonra ona da savunma hakkı vermelisiniz. Bu işe neden kalkıştığını bir de onun ağzından dinlemelisiniz. Belki de size o ana kadar hiç aklınıza gelmemiş bir şey söyleyecek. Aslında söyleyeceği şey sizin tüm ilişkinizin özetini de ortaya koyabilir. Örneğin, “Ben senin sevgini hiç hissetmedim” diyorsa bu dikkate alınacak bir cümledir. Bu ilişkiniz bitse bile bir sonraki ilişkiniz için bu söz bir rehber olacaktır.

Haberin Devamı

5-DİĞER KİŞİYİ ÖNEMSEMEYİN

Aldatma, aldatmadır ve bunun kimle yapıldığının önemi yoktur. Birçok kişi “Beni en yakın arkadaşımla aldattı” derken sanki yabancı biriyle aldatmasını kabullenecekmiş gibi bir izlenim bırakır. Sevgilinizin ya da eşinizin sizi adlattığı kişi ile kendinizi kıyaslamamanız gerekir. Bu tür yüzleşmelerde “Nasıl benden güzel mi?” ya da “Benden yakışıklı mı?” veya “Daha iyi mi sevişiyor” gibi sorular sorulur. Oysa bu sorular karşınızdaki kişiyi tahrik etmekten ve kendinizi küçük düşürmekten başka bir işe yaramaz.

6-SAKIN İÇKİ İÇMEYİN

Bu konuşma sırasında içki içmemenizi şiddetle öneririm. İçki sizi uyuşturdukça aklınızdan geçenleri söyleyemez hale geleceksiniz. Cesaret almak için içkiye ihtiyacınız yok. Zaten sizin elinizde aldatıldığınıza dair kesin deliller var. Cesareti alacağınız şey de o deliller olmalı.

Haberin Devamı

7-SANAL OLARAK KALMIŞSA

Aldatma eylemi internet üzerinden yaşanmış ve henüz gerçeğe dönüşmemişse bu, aldatan için bir avantaj gibi görünür. Nitekim “Bu sadece fanteziydi, hiçbir zaman hayata geçmedi” gibi bir savunmayla karşılaşabilirsiniz. Bu savunmayı kabul etmek ya da etmemek sizin elinizde. Sevgiliniz ya da eşiniz, sizinle geçireceği vakti bilgisayar başında bile olsa başka biri için harcıyorsa bunu da aldatma olarak sayabilirsiniz. Ya da saymazsınız. Bu size kalmış...

8-KARARLI OLUN

Bu yüzleşme sonrasında mutlaka bir karar vermelisiniz. Sevgilinizi ya da eşinizi dinledikten sonra verdiğiniz kararı da ona söylemelisiniz. Ayrılmayı seçmişseniz, bu kararınızın arkasında durmalısınız. Yok affedilebilecek bir yön görmüşseniz bu sefer de artık tekrar tekrar bu konuyu gündeme getirmemelisiniz. “Biraz düşünmeliyim” de diyebilirsiniz. Ama bu düşünme sürecini da fazla uzun tutmamalısınız. Aldığınız kararı mutlaka uygulamalı, arkasında durmalısınız.

9-SAKİN BİR ORTAM SEÇİN

Böylesine önemli bir konu, bir gece kulübünde, bangır bangır müziğin çaldığı bir yerde ya da arkadaşlarınızın, ailenizin olduğu bir ortamda konuşulmaz. Öncelikle baş başa olacaksınız ve sakin bir yer seçeceksiniz. Evliyseniz, eviniz bunun için gayet uygundur. Değilseniz, sakin bir kafeyi seçmeniz gerekir.

10-AYRILMAYI SEÇERSENİZ

Evliler için söylüyorum, sadakatsizlik boşanma sebebidir. Eşiniz sizi aldattığı için ayrıldığınızda kimse sizi kınamayacaktır. Devreye girip aranızı düzeltmek isteyenler olacaktır, “Yuvanızı yıkmayın” diyenler de olacaktır ama ayrılma kararı almışsanız bu sizin tercihinizdir. Ayrıldıktan sonra pişmanlık yaşayabilirsiniz. Yalnızlık çekebilirsiniz. Onu özleyebilirsiniz. Hatta zaman zaman geri dönmek bile isteyebilirsiniz. Ama dayanmalısınız. Bunun bir süreç olduğunu ve zamanla geçeceğini unutmayın. Kriz anlarında mutlaka yakın dostlarınızı yanınızda bulundurun. Emin olun bugünleri unutacak ve yeniden sevebileceksiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder