Mehmet Coşkundeniz Ayrılık ciddi iştir oyuncağa çevirmeyin
HABERİ PAYLAŞ

Ayrılık ciddi iştir oyuncağa çevirmeyin

Çiftler en küçük bir tartışmada bile “Bu ilişki bitti” deyip ayrılma yolunu seçiyor. Tabii ki bu gerçek bir ayrılık olmuyor. Birkaç günün ardından sinirler yatıştıktan sonra bir araya geliyorlar. Bir başka deyişle ayrılık oyuncağa dönmüş oluyor. Oysa ilk ayrılıktan itibaren geri dönülmez bir yola giriliyor. Öyleyse, ayrılmak yerine iletişim kurup sorunu çözmek gerek. İşte bunun yolları...

1-MEMNUNİYETSİZLİĞİ DİLE GETİRMEK

Çiftler birbirleri hakkındaki olumsuz düşüncelerin üstünü örtmek yerine bunu mutlaka dile getirmeli. Ancak bu dile getiriş kavga şeklinde değil, anlaşmaya ve sorunu gidermeye yönelik olmalı. Taraflar vücut dilleriyle değil (ağız eğerek, burun kıvırarak, göz işaretleri yaparak, umursamaz davranarak) sözlerle memnuniyetsizliklerini anlatmalılar. Böylece sorun kavgaya dönüşmeden çözülme imkanına kavuşuru.

Haberin Devamı

2-KARŞI TARAFI DİNLEMEK

Tartıştığınız konuda haklı olabilirsiniz. Ama unutmayınki ilişki bir rekabet değildir. Sevgililer birbirinin rakibi değil, tarafıdır. Sevgilinizi kaybettikten sonra haklı olmanızın zerre kadar önemi kalmaz. Bu yüzden haklı olduğunuz durumda bile sevgilinize söz verip onu dinlemelisiniz, kestirip atmamalısınız. O davranışı neden yaptığını bir de onun ağzından dinlemelisiniz.

3-ÇATIŞMAYI OLUMLU HALE ÇEVİRMEK

Farklı karakterdeki insanlar elbette ki çeşitli olaylar karşısında farklı davranışlar sergileyecektir. Davranışlarımızı karakterimizle birlikte eğitimimiz, kültürümüz, terbiyemiz de belirler. Örneğin sizin üzüldüğünüz bir olaya, sevgiliniz kayıtsız kalabilir. Bu onun sizi sevmediği, önemsemediği anlamına gelmez. Bu bir çatışma gibi görünse de aslında bir zenginliktir. Onun bu davranışı belki de size bambaşka şeyler öğretecektir.

4-ÇEVREDEN ETKİLENMEMEYİ ÖĞRENMEK

Çiftlerin en önemli sorunlarından biri de çevrelerinden (aile, arkadaşlar vs.) etkilenmeleridir. Bazen küçücük bir sorun çevrenin faktörüyle içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. İnsan sosyal varlıktır ve ailesiyle de arkadaşlarıyla da sevgiliyken ilişkilerini sürdürecektir. Ama iç meseleler, özel sorunlar çiftin kendi arasında çözülmelidir. “Arkadaşım senin hakkında şöyle diyor” şeklindeki bir cümle ilişkinizi sonsuza kadar bitirebilir, dikkatli olun.

Haberin Devamı

5-GEÇMİŞİ ASLA GÜNDEME GETİRMEMEK

Herhangi bir sorundan başlayan tartışma büyüdüğü andan itibaren ne yazık ki çiftler geçmişte yaptıkları ya da yapmadıklarını da gündeme getirir. Örneğin, randevuya 5 dakika gecikilmişse ve bu tartışma uzamışsa “Zaten sen sorumsuzsun. Kuzenimin düğününe bile bilmemkaç dakika gecikmiştin” şeklinde suçlamalar yöneltilir. Aslında bunun nedeni geçmişte yaşanan o sorun çözülmeden üstünün kapatılmasıdır. Yine de bir tartışma konusu varsa, sadece o konu üzerinde odaklanmalı ve geçmiş gündeme getirilmeden sorunun çözümü sağlanmalıdır.

6-DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMAMAK

Tartışmalarda taraflardan biri olayı duygusallığa taşıdığı anda maalesef sorun yine çözülmeden üstü kapatılır. Gözyaşlarına kimse dayanamaz. Ama dikkat edin o gözyaşları ileride ayrılık gözyaşlarına dönüşebilir. Elbette sevdiği kişiyle sorun yaşaması kişiyi üzer. Bu durumda yapılacak şey şudur. Üzüntünüz geçene kadar konuyu ertelemek. Daha sağlıklı düşünmeye başladığınız anda sorunu konuşursanız daha sağlıklı karar alabilirsiniz.

Haberin Devamı

7-KISKANÇLIĞI ABARTMAMAK

Çiftlerin sık sık ayrılma nedenlerinin en başında kıskançlık geliyor. Dozunda kıskançlık aşkı besler, aşırı kıskançlık öldürür. Nitekim başta çok kıskanılmak hoşunuza gitse de bir süre sonra baskı hissetmeye başlayacaksınız. Bu baskı sudan sebeplerle tartışmanıza hatta kavga etmenize sebep olacak. Aşırı kıskançlığı hissettiğiniz anda bunu mutlaka konuşmalısınız. Çiftler birbirine güvenmiyorsa zaten o ilişkiyi yürütmenin de hiçbir önemi yoktur.

8-AYRILIK KELİMESİNİ KULLANMAMAK

Tartışma ne kadar büyük olursa olsun eğer seviyorsanız ayrılığı asla gündeme getirmemelisiniz. Sinirli olduğunuzu, sevgilinizi kırabileceğinizi düşünüyorsanız ayrılmak yerine “Birkaç gün görüşmesek iyi olur” gibi çözümler bulmalısınız. O birkaç gün hem sinirinizin yatışmasını hem de sevgilinizi özlemenizi sağlayacaktır. Yalnız burada önemli bir nokta var. Birkaç günü birkaç haftaya çıkarırsanız o zaman da bunun hiçbir değeri kalmaz. Kısa tutmak iyidir.

9-TUTAMAYACAĞINIZ SÖZLER VERMEMEK

İnsanın yapabileceği şeyler vardır, yapamayacağı şeyler vardır. İlişkilerde değişmemek asıldır. Ama iyiye doğru değişim de elbette ki ilişkinin sağlıklı yürümesi açısından önemlidir. Kendisini tanıyan kişiler ilişkilerde daha başarılı oluyor. Öyleyse ilk adım, kendinizi iyi tanımak olacaktır. Kendinizi tanıdıktan sonra da yapabileceğini ya da yapamayacağınız şeyleri belirlersiniz. Sevgilinizi etkilemek için olmadık sözler vermeyin. Sonra mahçup olursunuz.

10-AYRILIĞI BİR TEK KEZ KONUŞMAK

Ne demiştik? Zırt pırt ayrılık, ayrılığı değersizleştirir. Ayrılıp sürekli geri dönüyorsanız sizin sözünüzün de bir değeri kalmaz. Öyleyse ayrılığı gündeme getirecekseniz bunu çok iyi düşünmeniz gerekli. Yani konu ayrılıksa bu ciddi olarak konuşulmalı ve nokta konulmalı. Kendinize güvenemiyorsanız ayrılmayacaksınız. Evet, ayrılık üzücüdür, hele karşınızdaki insan sizi seviyorsa çok üzülecektir. Ama aşkta güle oynaya ayrılık da yoktur zaten.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder