Birlikte yaşamayı başarmak

22 Ocak 2012, Pazar 05:00
AA

Aşkı ilişkiye dönüştürmek kolay değildir. Çünkü aşkın hormonal ve kimyasal dönemi geçtikten sonra çıplak gerçekle karşı karşıya kalırsınız. Hormonların etkisiyle her şeyini beğendiğiniz o kişinin hareketleri size batmaya, sinirlendirmeye başlar. Bu andan sonra kendi kişiliğiniz devreye girer. Aranızda uyum olup olmadığını sorgulamaya başlarsınız. Aslında birkaç önemli püf noktasına dikkat ettiğiniz takdirde ilişkiyi sürdürme iradenizi de ortaya koyabilirsiniz. Birkaç soruyla bu konuyu açalım.
* * *
 Çok sevdiğiniz birinin bile sizi sinirlendirmesi mümkün mü?
Evet, bu sıklıkla yaşanan bir durumdur. Üstelik insanı sevdiği kişi, diğerlerine göre daha fazla sinirlendirebilir. Çünkü siz aslında “Bu kadar sevdiğim biri böyle yapmamalı” diye düşünerek sinir katsayınızı yükseltirsiniz. Oysa unutmayın ki; çok da sevseniz onun da zaafları, hataları vardır.
[[HAFTAYA]]
* * *
 Sinirlendiğinizde bunu ona belli etmeli misiniz?
Sizin sinirlenmenize neden olan şey direkt olarak ilişkinizle ilgiliyse evet, belli etmelisiniz. Ama bunu ‘öfke nöbeti’ halinde değil, makul ve mantıklı konuşarak aktarmalısınız. Yani sorunun çözümüne yönelik adımlar atmalısınız. Belli etmediğiniz takdirde, bunu içinizde biriktirecek ve bir gün patlama noktasına geleceksiniz.
* * *
 Her şeye sinirlenme olgusunu nasıl aşarsınız?
Sevgilinizin yaptığı her şey size batıyorsa ve tahammül sınırınız giderek aşağı düşmüşse ilişkinizi gözden geçirmenizde fayda var. Aranızdaki sevgi düzeyinde azalma olmadığı halde sinirlenmenin önüne geçemiyorsanız, o zaman sevgilinizin olumlu yönlerini düşünün.
Sizin hoşunuza giden taraflarını düşünerek olumsuz duygulardan kurtulmayı deneyin.
* * *
 Birbirinize bu kadar sinirliyken sorunlarınızı nasıl konuşacaksınız?
Öncelikle öfke anında sorunları konuşmak çözüm getirmez. Sakinleşmeyi bekleyeceksiniz. Konuşurken birbirinizi suçlamayacaksınız. Bunun yerine “Bu şekilde davranman beni kırıyor” cümlesini kurmanızı öneririm. Yapıcı olduğunuz takdirde sorun mutlaka çözülür. Konuşma sırasında iğneleyici cümlelerle birbirinizi kırmaya devam ederseniz, ilişkiniz içinden çıkılmaz bir hal alır.
* * *
 Fikirleriniz birbirinizin tam zıttıysa, yani uzlaşma olanağı yoksa ne yapacaksınız?
Bu durum sizin zenginliğinizdir. Her konuda aynı fikirde olmak, aynı tepkileri vermek bir süre sonra sizi sıkacaktır. İlişkideki uyumu birbirinizin aynı olmak şeklinde algılamayın. Aksine, zıt fikirlerin birbirine öğreteceği çok şey vardır. Ama burada en önemli nokta ‘dayatma’dan uzak durmanızdır.
 kimseye fikrini dayatmayacak, kabul etmesi için zorlamayacaktır.
* * *
 Tartışmalarda alttan almak eziklik midir?
Taraflardan biri öfke patlaması yaşıyorsa, diğerinin sakin bir zamanda yeniden açmak üzere konuyu kapatması gerekir. İki tarafın da öfke ile bağrışarak tartışması hiçbir sonuca ulaşmayacaktır. Buna ‘alttan almak’ deniyorsa, evet alttan alın. Ama unutmayın, konuyu sakin bir zamanda tekrar açacak ve hatalarını söyleyeceksiniz. Bu arada sizin bu yapıcı davranışınıza karşın karşınızdaki kişi adım atmıyorsa ilişkinizde başka sorunlar var demektir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.