İki erkekten bir adam çıkarmak

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genellikle “öteki kadın” kavramını biliriz hepimiz. Evli bir erkeğin hayatındaki ikinci kadın için kullanılır bu terim. Emin olun çok fazla sayıda “öteki adam” da var. Bir kadının yaşamındaki kaçamak, heyecan... Ama hiçbir zaman gerçek anlamda sevgilisi olamayacak olan adam... Başkasıyla birlikte olan bir kadının yedek erkeği... Bir erkeğin bunu kabullenip, böyle yaşaması kolay değil elbette ama hayatta aşk diye bir şey var ve insan normalde kabul etmeyeceği birçok şeyi aşıkken kanıksıyor.

Böyle bir ilişki, insanın çok fazla fedakarlıkta bulunmasını gerektiriyor. Öncelikle bu ilişki herkesin gözünde “illegal”dir ve saklanması gerekir. Bir restoranda yemek yemeden, bir barda iki kadeh içmeden, pistte sarılarak dans etmeden, sokakta el ele yürümeden devam edecek bir ilişkidir bu. Dört duvar arasına sıkışmıştır. Hiçbir zaman dışarıya çıkamaz, kendini gösteremez.

Bazen sorar “öteki adam” kadına, “Neden ondan ayrılıp sadece benimle olmuyorsun?” diye... “Seviyorum onu” diye cevap alır. “Öteki adam” dayanamaz ve bu kez “Öyleyse neden benimle birliktesin?” diye bir soru daha yöneltir. Cevap “Sende başka, onda başka şeyler buluyorum”dur. İki erkekten bir tek adam elde etme düşüncesi...

Bencilliğin zirvesi

“Öteki adam” olmayı kabul etmiş bir erkek ister istemez ilişki boyunca hep ayrılığı, çekip gitmeyi düşünür. Gidebilenlere sözüm yok ama gidemeyenlere de suçlama getirmemeli. Dedim ya, aşktır bağlayıcı olan. Hele hele karşınızdaki insanın da size aşık olduğunu düşünüyorsanız hiç gidemezsiniz. Beklersiniz hep. Bir gün hayatındaki diğer erkekten ayrılmasını ve sadece size kalmasını...

Ama o, durumdan memnundur, mesuttur. Sizin umut ettiğiniz konuda bir tek adım bile atmaz. Sizden ayrılmayı da düşünmez. Bencilliğin en üst noktasındadır ve bu ona müthiş bir haz vermektedir. “İkisini de seviyorum” dediği erkeklerin kendisini sevmesinden vazgeçemez... Birinde eksik bulduğu şeyi başkasında tamamlar. Örneğin biriyle müthiş bir seks ilişkisi vardır, diğeriyle şefkat...

Bu tür ilişkiler “gittiği yere kadar gider.” Peki ne zaman biter? İşte bu sorunun yanıtını vermek çok zor. Kadın, gün gelip, “Tamam buraya kadar, ben ilk erkeğime dönüyorum” derse, ilişki sona ulaşır. Ama demezse? O zaman da “öteki adam” hayatına yeni bir kadın sokarak bunu bitirebilir.

Çünkü kadın, kendisine ait olarak hissettiği iki erkekten birinin bir başka kadına da ilgi duymasını kabul edemez, paylaşamaz. Kurduğu 3 kişilik dünyasına bir başkasının girmesine tahammül edemez, gider. Peki hayatına bir başka “öteki adam” sokar mı? Bazen evet... Bazen de asla...

Belki de sorun sende

Yukarıda yazdığım gibi üçlü bir ilişki yaşayan kişiye “Neden böyle yapıyorsun?” diye sorduğunuzda, var olan ilişkisi hakkında çok sayıda şikayette bulunacaktır. Bir ilişkiye başlarken hissettikleriniz ile, birkaç ay sonra hissettikleriniz arasında çok fark vardır. Birkaç sene sonra hissettikleriniz ise tamamen farklıdır. Bazan “İşte tam aradığım insan” diye başlarsın ilişkiye.

Birkaç ay sonra öyle olmadığını görürsün ama biraz daha zaman tanımak istersin. Çünkü bir yandan da seviyorsundur. Bir de bakarsın günler çabuk geçmiş, bu ilişkiye birkaç seneni vermişsin ama hep sorunlu gitmiş. Artık sevmenin de kar etmediğinin farkındasındır. İşte tam bu noktada gelir o ‘öteki insan’. Ayrılamıyorsanız, bir başkasına meyl etmeniz an meselesidir.

Tam da bu noktada kendimizi sorgulamamızda fayda var. Acaba bizi mutsuz eden ilişkilerde hiç sorumluluğumuz yok mu? Biz o ilişkiye gerçekten hak ettiği değeri verdik mi? Çaba gösterdik mi? Birilerini suçlamak kolaydır ve insanoğlu her zaman kolaya kaçar. Biten bir ilişkiden sonra kendimizi hemen soyutlayıverir ve bütün sorumluluğu eski sevgiliye atarız. Sanki biz o ilişkinin içinde hiç yoktuk.

Diyelim ki gerçekten her hareketiyle sizi mutsuz etti. En azından “Peki neden buna izin verdim, neden müdahale etmedim” diye sormalısınız kendinize. Yani bu durum bile sizin bu mutsuzluktaki sorumluluğunuzu gösterir. İlişki bir anlamda karşılıklı alış veriştir. Mutlu olursanız, mutlu edersiniz. İşte bu nedenle kendinizi ‘mutsuzluğa’ kodlamayın. Geçmişte yaşadığınız tüm ilişkilerinizin hesabını kendinize verin, temizlenin, arının ve mutluluğa hazır olun.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder