İlişki yorulur ama sen yorulma

01 Eylül 2018, Cumartesi 05:00
AA

İlişkiler yorulur ve mutlaka ‘aşk’ takviyesi gerekir. İşte bu takviyeyi sağlayacak 10 yol...

1- PAYLAŞIMI AZALTMA

Birlikte yapmaktan hoşlandığınız şeyleri tekrar gündeme getirmelisiniz. Sinemaya gitmek, birlikte mutfağa girmek, dışarıda yemek yemek gibi... Birlikte geçireceğiniz her an sizi birbirinize daha da yakınlaştıracaktır. Bu zamanlarda daha çok kendinizden ve ilişkinizden konuşmaya özen göstermelisiniz.

2- FLÖRT ETMEYİ UNUTMA

Küçük hediyeler, aşk mesajları, özlem dolu e-mailler... Aşkın en güzel yanı ‘baştan çıkarma oyunu’dur. “Bizden geçti artık” demeyin. Birbirinize verdiğiniz önemi göstermenin en güzel yoludur flört. Sokakta el ele yürümek, bir bankta oturup denizi seyretmek gibi romantik unsurları hayatınızdan eksik etmeyin.

3- İŞKOLİK OLMA

Modern çağda önceliklerimiz değişiyor. İşimiz hayatımızın önemli bir kısmını kapsıyor. Ama kendimizi işe verip sevgilimizi unuttuğumuzda bir süre sonra bakıyoruz ki yalnızız. Tamam iş önemli de ilişkin de önemli. Üstelik araştırmalar düzgün giden bir ilişkinin kişiyi iş hayatında başarıya götürdüğünü de kanıtlamış durumda.

4- TEKNOLOJİYE ESİR OLMA

Internette geçirilen zaman, ilişkileri yoran en önemli unsur haline gelmeye başladı. Evet, sosyal ağlardan kaçış yok. Birlikteyken elinizde cep telefonu, konuşmadan, Twitter ya da Instagram ile ilgilenmek sizi bitirir. Sosyal ağlarda birlikte de vakit geçirebilirsiniz.

5- SOSYALLİĞİ ATLAMA

Arkadaşlar, aile, akrabalar... Kendinizi eve kapamayın ya da her anı baş başa geçirmeyin. Sosyalleşin, arkadaşlarla buluşun, aile üyelerini, akrabaları ziyarete gidin. Birlikte kalabalık sofralarda yemek yiyin. Bunların hepsi sizi besler. Ayrıca bazen çiftler ayrı ayrı kendi arkadaşlarıyla da zaman geçirebilir.

6- TARTIŞMALARI UZATMA

Hiç tartışmamak diye bir şey mümkün değil elbette. Ama tartışmaları uzun saatlere hatta günlere yayanlar var. Tartışmak iyidir ama uzatmak kötüdür. Siz siz olun tartışmayı uzatmayın. Bir noktada tartışmayı bitirip sonuca ulaşmalısınız. Tartışırken de unutmamalısınız ki siz çiftsiniz. Haklıyı haksızı ilan etmek size bir şey sağlamaz.

7- ELEŞTİR AMA AŞAĞILAMA

Sevgilinizin beğenmediğiniz tarafları olabilir. Hatta bazı davranışlarını hiç hoşunuza gitmeyebilir. Onu eleştireceksiniz ama bu yapıcı bir eleştiri olmalı. Onun kendine güvenini zedeleyecek şekilde, hakaret eder gibi ya da aşağılayıcı tavırlarla yaptığınız eleştiriler ilişkinizi ayrılığa götürür.

8- YARINI UNUTMA

İlişkide ‘bugün’ü kaçırmamak çok önemli. Çünkü birlikte yaşadığınız her an bir daha gelmeyecek. Ama yarını da unutmamak gerekir. Gelecekten beklentiniz ne? Evliliği düşünüyor musunuz? Bunu ne zaman gerçekleştirmek istiyorsunuz? Bu konuları açıkça konuşup geleceğinizi planlamalısınız.

9- SORUNLARI ERTELEME

“Seni sorunlarımla sıkmak istemiyorum” demeyin. Sevgiliniz hayatınızdaki en önemli kişi olduğuna göre sorunlarınızı ona anlatmayıp kime anlatacaksınız? Üstelik onun bulduğu çözümlerle bu sorunların üstesinden gelme ihtimaliniz var. Sorunları konuşmak aranızdaki bağı da güçlendirir.

10- KISKANÇLIĞI ABARTMA

Kıskançlığınız ilk zamanlarda sevgilinizin hoşuna gitse de bir süre sonra onu bunaltacaktır. Baskı altındaki insanlar yorulur, sıkılır ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmak ister. Elbette “Onu hiç kıskanmayın” demiyorum ama olayı abartmayın. Tatlı kıskançlıklar ilişkiyi besler, abartılı kıskançlıklar bitirir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.