Kadınlar için erkeğin evrimi

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınların erkekleri değerlendirirken ilginç kriterleri vardır. Yakışıklı, romantik, anlayışlı, ilgili, dürüst, karizmatik gibi sözcükler ilişkinin ilk dönemlerinde kadınların ağzından eksik olmaz. Kız kıza toplandıklarında sevgililerini birbirlerine ballandıra ballandıra anlatırlar.

Alınan hediyeler, gidilen yemekler bire bin katılarak aktarılır. Amaç “Mükemmel bir ilişki yaşıyorum” görüntüsünü vermek, hatta bu görüntüyü verirken kendi oluşturduğu hayale kendini de inandırmaktır. Sanki öyle düşünürse, öyle anlatırsa, öyle olacaktır.

[[HAFTAYA]]

***

Bu dönem pek fazla uzun sürmez. Çünkü her ne kadar saklamaya kalksa da artık “yakışıklı, romantik, anlayışlı, ilgili, dürüst, karizmatik” erkeğin yerini ‘başka bir şey’ almaya başlamıştır. İşte o erkek için artık yeni bir sıfat gerekmektedir.

Kadınların yaratıcılığı sınır tanımaz. O erkek bazen ‘aptal’ olur, pazen ‘andaval’ olur, bazen ‘angut’ olur ama çoğunlukla ‘öküz’ olur...

Evet sevgili erkek okur, kadın kadına toplantılarda artık ‘öküz’ diye anılmaktayızdır ve kadın kriterlerine göre bir kez o mertebeye düşmüşsek bir daha ağzımızla kuş tutsak sınıf atlayamayız.

***

Peki ‘öküz erkek’ kriterleri nedir? Hangi erkekler bu mertebededir? Televizyoncu arkadaşım Yasmin Yıldırım tamamen kendi deneyimlerinden yola çıkarak bana şöyler bir liste hazırladı:

1- Öküzlerde genellikle duygu yoktur. Attığın güzel mesajlara “Biz liseli miyiz aşkım?” diye cevap verirler.

2- Öküzler romantizmden de anlamaz. Mesela güzel bir akşam yemeği hazırlarsın, salondan yatak odasına giden koridoru gül yapraklarıyla süslersin, hemen sana “Bunlara kaç para verdin? Sırf ziyansın” diye cevap verirler ve bütün şevkini yok ederler.

3- Öküzler arkadaşlarının yanında maço olmayı sever. Genellikle güzel bir şey söylediğinde sana saçma sapan bir cevap verirler ya da terslerler.

4- Öküzler sen gülerken gözünün içine bakıp, “Ne kadar sesli gülüyorsun?” derler. (Öküz gibi bakacağına eşlik etsene bana...)

5- Öküzler sevgililerinin nerde olduğunu bilmek ister. Ama kendileri bir yere gittiğinde haber verme zahmetine bile katlanmaz. “Neden haber vermedin?” dendiğinde de “Sana hesap mı vereceğim? Ben anneme babama hesap vermiyorum” deyiverirler. Sen ne yapacağını şaşırır, apışıp kalırsın.

6- Öküzler, yemeğe çıkıldığında sadece kendi tabaklarındakini değil, ortadakileri ve sevgililerinin tabaklarındakini de silip süpürürler. Üstüne de aklı sıra espriyle karışık “Sen çok yeme, biraz zayıfla” diyerek hakaret ederler.

7- Öküzler, sinemaya gidildiğinde ille kendi seçtikleri filmin izlenmesini ister. Yanılıp şaşıp “Hayır şunu izleyelim” dediğinizde anında “Offf çok kötü bir film o” deyip yine kendi söylediklerini kabul ettirirler.

***

Sevgili erkek okur, sana cevap hakkı doğdu. Kadınlara karşı varsa içinde söylemek istediklerin, bu köşe sana açık. Söz veriyorum, Yasmin Yıldırım’ın bu maddelerine karşı yazacağınız her şeyi yayınlayacağım. Bakalım siz kadınlara ilişkinin başında ve ilerleyen dönemlerinde hangi sıfatları yakıştırıyorsunuz?

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder