Mehmet CoşkundenizYeni bir aşka hazır mısınız?
HABERİ PAYLAŞ

Yeni bir aşka hazır mısınız?

Geçmişte yaşanan aşkların, ruhta bıraktığı tortu bir süre sonra bilinçaltına yerleşiyor. Sonra bilinçaltında biriken bu tortular, korku olarak gün yüzüne çıkıyor. Bir ilişkiye başlamak için önce insanın kendisini hazır hissetmesi şart. Bir önceki ilişkide meydana gelen yürek yaraları iyileştirilmeden insanın yeni birini hayatına alması büyük hata. Yürek yaralarını iyileştirmenin yolu da yüzleşmekten geçiyor. Sorulara bir bakalım....

  • En son 3 yıl önce biriyle ilişkim vardı. Ama aldatıldım ve bir aha kimseyle birlikte olma cesaretini bulamadım. Benim hayatım hep böyle yalnız mı geçecek? YASEMİN
  • Ayrıldığımızdan beri onu aklımdan çıkaramıyorum. Her şeyin iyi gittiğini düşünürken birden terk etti. Sebebini bile doğru dürüst anlatmadı. Ben nasıl düzeleceğim? HAKKI

İŞTE YENİ AŞKA HAZIR OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER...

1- YEDEK OYUNCU KULLANMA

İlişkin bittiğinde sakın yedekteki birini devreye sokma. Bu, hastalığın üzerini kapamaktan başka işe yaramaz. Üstelik hem bunun pişmanlığını yaşarsın hem de yüzleşmeyi geciktirdiğin için eskisinin etkisinden daha zor kurtulursun.

2- TEK SUÇLU O DEĞİL

Terk edildiysen ya da aldatıldıysan bile bu işin sorumluluğunu sadece bunu yapana yıkma. İlişkini baştan sona bir düşün. Onu buna iten etkenlerde senin rolün var mı yok mu? Bu sorunun yanıtını doğru veremezsen düzgün ilişki kuramazsın.

3- ARKADAŞLARINA GÜVENME

Arkadaşlar iyidir. Onlar hep seni haklı görür. Oysa senin acımasızca eleştirilmeye ihtiyacın var. Bu nedenle ilişkinin hesaplaşmasını yaparken bunu arkadaşlarına dert yanarak yapma. Ya becerebiliyorsan tek başına yap ya da bu işin uzmanlarından yardım al.

4- GİDEN GİTTİ, KABUL ET

Gidenin gerekçesi sana tatmin edici gelmemiş olabilir. Ama bu gerçeği değiştirmez, giden gitmiştir. Hala “Neden gitti?” sorusunun yanıtını arama. Ben sana o yanıtı veriyorum, paşa gönlünün keyfi için gitti. Bu soruyu sormak yerine “Gitti ama bana güzel anılar bıraktı” demelisin.

5- İNTİKAM BEYHUDE UĞRAŞIDIR

İntikam almak fikrine saplanıp kalma. “Onu geri döndüreceğim, süründüreceğim, yalvartacağım” gibi düşünceler ancak filmlerde gerçekleşir. E sen de film oyuncusu olmadığına göre? Yapman gereken şey, yeni hayatına adım atmak için geçmişi geride bırakmak olmalıdır.

6- UMUT ETMEYİ BIRAK

Yüzleşmeyi tam anlamıyla yapabilmen için onun tamamen gittiğini ve bir daha dönmeyeceğini kabullenmen gerek. Umudun devam ettikçe bu yüzleşmeyi gerçekleştiremezsin. Bu durumda da süreç uzar ve sen daha çok acı çeker hale gelirsin.

7- KENDİNE KARŞI DÜRÜST OL

Geçmişte yaşadığın ilişkinin ileride sende özgüven eksikliğine neden olmamasını istiyorsan kendine karşı çok dürüst olmalısın. Sadece sevgililik ilişkilerini değil, belki dostlarınla ve ailenle olan ilişkilerini de sorgulamalısın.

8- YÜZLEŞMEYE ZAMAN AYIR

“Saldım çayıra, mevlam kayıra” sözü ilişkiler için geçerli değildir. Bir ilişkiyi yürütmek bir mesai ister unutma. Aynı şekilde kendinle yüzleşmek de. Bunun için her gün zaman ayırmalısın.

9- HATALARINI KAĞIDA DÖK

Yazmayı dene. kendinde gördüğün her türlü hatayı yaz. Bir daha okumak istemeyebilirsin ama mutlaka yaz.

10- HAYDİ HAREKETE GEÇ

Bilinçaltındaki korkulardan kurtulduktan sonra nasıl tazelendiğini, yeni bir ilişkiye nasıl hazır olduğunu görüp şaşıracaksın. Öyleyse şimdi, şu an, seni bırakıp gideni suçlamayı bırak hemen yüzleşmeye geç.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder