Yeniden aşka başlama zamanı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandemi yasakları hafifledi, artık kısıtlı da olsa sosyalleşiyoruz. Belki pandemiden önce, belki de karantina sırasında sevgiliden ayrıldıysanız yavaş yavaş aşk hayatına dönmenin zamanı geldi. Ama bunun için geçmişe takılıp kalmak yerine mutlu bir aşk için çaba göstermeliyiz. Geçmişimizle hesaplaşmak, bilinçaltımızda bizi aşktan uzak tutan her şeyi silip atmak gerekiyor. Peki nasıl yapacağız? Aşksızlığın en büyük nedenlerinden biri 'korkular'dır. Korkulan şey aşkın kavram olarak kendisi olmasa bile, getirebileceği sonuçlardır. Acı çekmek, ayrılık yaşamak, ihanete uğramak, aileyle, dostlarla bozuşmak gibi...

Daha önce yaşadığı aşkta acı çekenlerin yeniden aynı şeyi tatmamak için kendilerini aşktan uzak tutmalarına sıklıkla rastlanır. Onu bir daha görememe hissi, bir daha aynı şekilde yaşayamam hissi sizi deliye döndürür. Hele hele artık onun bir başkasıyla olabilme ihtimali acınızı daha da katlar.

NE ZAMAN DENEMELİ?

Geçmişte ne yaşadıysanız yaşadınız. Ama onlar geçmişte kaldı. Kötü biten ilişkiniz kendinize olan güveninizi epey zedeledi. Bunu yeniden kazanmalısınız. Beğenilmek duygusu çok önemli. Ciddi olmayan ve kimsenin kimseden bir şey beklemediği randevular size iyi gelir. Biriyle çıktınız diye ille de bir ilişkinin başlamasına gerek yok. Sizi beğendiğini belli eden insanlara kapılarınızı kapatmayın.

İnsan bir aşk yaşarken, beğendiği, sohbetinden hoşlandığı birine potansiyel sevgili gözüyle bakmaz. Ama artık yalnızsınız. İş yerinizde sizi çok güldüren arkadaşınız, geçerken bakmaktan gözlerinizi alamadığınız karşı masadaki tatlı kız ya da semtinizde rastlaştığınız genç neden sevgiliniz olmasın?

YENİ İLİŞKİNDE BUNLARI MUTLAKA YAP

1- BİR ŞANS VER

Bir insanın sana acı çektirmiş olması, diğerlerinin de aynı şekilde davranacağı anlamına gelmez. Madem yeni bir ilişkiye başladın öyleyse unutma her şey yeni... Geçmişteki tecrübelerini bu yeni ilişkine taşıyıp, kendine ve karşındaki insana zarar verme.

2- HASSASİYETLERİNİ ANLAT

Geçmişte yaşadıklarının tamamını harfi harfine anlatmayacaksın elbette. Ama korkularını, yaralarını, seni üzecek şeyleri söyle ona. Hangi konularda hassas olduğunu anlat. Ayrıca onunla ilgili şikayetlerini de söylemekten çekinme

3- ŞÜPHELENMEKTEN VAZGEÇ

Hayatına yeni giren insana her an her şeyi yapabilecek potansiyeli varmış gibi bakma. Olasılıklar üzerine ilişki kurulmaz. "Ya yaparsa..." diye düşünerek aşk yaşanmaz. Seni aldatabileceğini, seni üzebileceğini düşünerek geçirdiğin her an ilişkinin kalitesini düşürecektir.

4- KİŞİLİĞİNİ DEĞİŞTİRME

Bir ilişki için nelerden vazgeçebileceğini iyi hesapla. Bazı alışkanlıkların, karşındaki insanı rahatsız edebilir, onu dinle, eğer sana aykırı gelmiyorsa istediklerini yapmaya çalış. Ama kişiliğinden taviz verme. Seni sen yapan özelliklerinden vazgeçme.

5- KENDİNİ FEDA ETME

Bir ilişkinin olması, yaşamındaki her şeyi bu ilişkiye göre düzenleyeceğin anlamına gelmiyor. Kendi arkadaşlarına, yaşam tarzına, insanlarla ilişkilerine, beğenilerine, hobilerine sahip çık. Unutma, seni seven bu halinle sevdi zaten.

6- FARKLILIKLARI KABUL ET

Sadece sevgiline değil, tüm insanlara karşı hoşgörülü olursan içsel huzuru yakalarsın. Hiç kimseyi kendin gibi düşünme. Senin doğruların, değer yargıların, anlayışın, yetişme biçimin, eğitimin, aile terbiyen nasıl benzersiz ve sana aitse, onunki de öyledir.

7- HAYATIN SONU DEĞİL

Öncekiler gibi bu ilişkin de bir gün bitebilir. Üstelik bu kez bitmesini sen de isteyebilirsin. İlişkini 'bitecekmiş' gibi yaşama ama bittiği zaman da bunu hayatın sonu gelmiş gibi algılama.

8- GELECEKTEN ENDİŞE ETME

İlişkilerde yapılan en büyük hatalardan biri de günü yaşamak yerine hep gelecekle ilgili beklentileri gündeme getirmektir. Oysa "Ne olacağız biz?", "Nereye gidiyor bu ilişki?" gibi sorular seni mutsuz eder.

Yazarlarımızdan

Sıradaki haber yükleniyor...
holder