Mehmet Coşkundeniz Yılın manşeti
HABERİ PAYLAŞ

Yılın manşeti

MediaCat Dergisi, 2007'den beri her yıl gazetelerin en iyi manşetlerini seçer. Alanında uzman, birbirinden değerli jüri üyeleri, yaptıkları toplantılardan sonra onlarca manşet arasından en iyilerini belirler. MediaCat Dergisi de bunu bir sonraki yılın hemen başında açıklar. 2021’e kadar en iyi 10 manşet belirlenirdi, son üç yıldır sadece 3 manşet ‘en iyi’ olarak açıklanıyor. Ve evet, 2023’ün en iyi manşetlerinden biri POSTA’nın 8 Şubat 2023 Çarşamba günü attığı “SÖZÜN BİTTİĞİ YER” seçildi. Önce, ‘en iyi manşet’ hangi kriterlere göre seçiliyor, onu bir anlatayım. MediaCat jürisi, “Manşetin sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı, merak uyandırması, espri barındırması, nefret söylemi içermemesi, genel görsel ve grafik estetik” kriterleriyle manşetleri inceliyor. Ve jüri “AFP Foto Muhabiri Adem Altan’ın çektiği, depremin yarattığı yıkımı en dolaysızca anlatan fotoğraflardan biri olan Mesut Hançer ve kızının fotoğrafını manşete taşıyan POSTA’nın 8 Şubat tarihli ilk sayfası, fotoğrafı ve karedeki detayları okura gösterme biçiminin eşsizliği nedeniyle en iyiler arasında kendisine oybirliğiyle yer buldu” diyerek manşetimizi yılın en iyisi seçiyor.

Haberin Devamı

Yılın manşeti

O HABERİN HİKAYESİ

6 Şubat depreminin ardından yaşanan en sıcak günler... Gelen haberler, fotoğraflar hepimizin içini acıtıyor. Yıkımın büyüklüğü her geçen gün daha da göz önüne çıkıyor. 7 Şubat günü gazetemizin birinci sayfasını şekillendirmişiz. Birinci sayfa tasarımcımız Kazım Özdemir ile birlikte online bağlantı ile sayfa üzerinde çalışıyoruz. Enkazdan çıkarılan her can, herkes için umut oluyor. 29 saat sonra canlı olarak kurtarılan Eylül’ü manşetimize taşımışız, “BİR HAYAT BİN UMUT” diye manşet atmışız. Akşam üzeri Agence France Presse (AFP) muhabiri Adem Altan’ın Kahramanmaraş’ta çektiği bir fotoğraf düşüyor önümüze. Mesut Hançer, deprem anında ölen 15 yaşındaki kızının enkazdan dışarı çıkmış elini tutuyor ve öyle bekliyor... Fotoğraf hepimizi yüreğimizden vuruyor. Hemen Genel Yayın Yönetmenimiz Emre İskeçeli ve yazı işleri ekibimizle yeniden toplantı yapıyoruz, bu müthiş fotoğrafı manşete almaya karar veriyoruz. Kazım’la çalışarak akşam saat 20.30 sıralarında tamamlıyoruz sayfamızı. “SÖZÜN BİTTİĞİ YER” manşetini “Bir baba... 15 yaşındaki kızını depremin yaşandığı ilk gece kaybetmiş. Aradan 48 saat geçmesine rağmen enkaz altındaki kızının elini tutmaya devam ediyor. Bu görüntü, Türkiye’nin yaşadığı acının ne kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor” alt başlığıyla tamamlıyoruz.

Haberin Devamı

Yılın manşeti

BİZİM FARKIMIZ

Uluslararası bir ajans olan AFP’nin bu fotoğrafı, Türkiye dahil dünyada neredeyse her yayın organına geçiliyor aslında. Ama bu tarihe geçen fotoğrafa hakkını biz veriyoruz. Zaten Adem Kılıç da bizim gazetede yayınlanan bu fotoğrafıyla Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında büyük ödülü alıyor. Kurulduğu tarih olan 1995’ten beri bir çalışanı, bir parçası olmaktan gurur duyduğum gazetem POSTA’nın manşetleri daha önce de defalarca MediaCat’in yarışmasında yer aldı. Çok sayıda manşetimiz ya yılın en iyisi seçildi ya da ilk 10 arasına girdi. Sadece son 5 yıldan bazı örnekleri siz okuyucularımıza hatırlatmak istedim. Ayrıca 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017’de yılın en iyi manşetlerinin de POSTA tarafından atıldığını belirtmeliyim.

Haberin Devamı
Sıradaki haber yükleniyor...
holder