Mehmet Yalçınkaya Ramazanda en güzeli 'Anne böreği'
HABERİ PAYLAŞ

Ramazanda en güzeli 'Anne böreği'

İftar sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de börektir. Börek hem iftarda hem sahurda tokluk hissimizi sağlayan, içerdiği karbonhidrat nedeniyle enerji veren öğünlerden biri. Osmanlılar zamanında Fatih Sultan Mehmet döneminde börek, Türk mutfağında önemli bir noktaya ulaşmıştır. Padişahların tercihleriyle çeşnileri artan börek nedeniyle, Topkapı Sarayı’nın mutfağındaki aşçıların bir kısmı börek konusunda uzmanlaşarak ‘börekçi’, ‘börekçibaşı’ gibi ünvanlar almıştır. Basılı ilk yemek kitabı olan Melceü’t- Tabbâhîn’de çok çeşitli börek tarifleri bulunmaktadır. Börek yakın komşularımız olan Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek gibi ülkelerde içeriklerine göre farklı isimlerle sofralarda yerini alır.

Haberin Devamı

CEVİZLİ BÖREK CANDIR

Tüm börekler içerisinde en lezizi anne böreğidir bence. Geçtiğimiz günlerde ben de annemle bizim bölgeye has cevizli börek yapma fırsatı buldum. MYK’da birlikte pişirmek ve yemek nasip oldu. Anne bereketine, el lezzetine inanan biri olarak, ramazan bereketinin anne elinden pişen yemeklerde olduğuna inanırım. Biz şeflerin sığınağıdır anne lezzetleri. Sofralarınızdan anne lezzeti ve bereketi eksik olmasın.

CEVİZLİ BÖREK MALZEMELER (10 PORSİYON)

Ramazanda en güzeli Anne böreği

HAMUR İÇİN

* 7 su bardağı un
* Su
* 2 tatlı kaşığı tuz
* 22 gr yaş maya
* 1 tatlı kaşığı şeker
* 1 su bardağı ayçiçek yağı
* 500 gr ceviz

YAPILIŞI

Derin bir kap içine unu alıp ortasını açın ve unun alabildiği kadar suyu ekleyip yoğurun. Sırasıyla tuz, yaş maya ve şekeri ekleyip hamuru yoğurmaya devam edin. Tülbentle hamuru 2 saat kadar mayalandırın. Mayalanan hamuru 3 parçaya bölün ve hamurları oklava yardımıyla açın, börek tepsisini yağlayın. İlk katı tepsiye yerleştirip yağlayın ve parça cevizleri serpin. Sonra ikinci kat hamuru serin, tekrar yağlayıp ceviz serpin. Son kat hamuru da yerleştirip aynı şekilde yağlayın. Tepsiyi ocağa alın ve kısık ateşte kızartın. Daha sonra tepsiyi çevirin ve diğer yüzünü kızartın. Cevizli börek hazır, dilimleyerek servis edin.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder