Mide balonu hakkında bilmeniz gereken her şey

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Mide balonu, hekimler tarafından endoskopi işlemiyle mideye yerleştirilen silikon bir balondur. Günümüzde obezite ile savaş noktasında genel cerrahlar mide balonu uygulamasını gerçekleştirir.


Mide balonu nedir?

Vücut kitle indeksi 25 ve üzeri olan, obezite cerrahisi operasyonlarını tolere edemeyecek veya bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen veya obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gerekenler için uygun olan bir silikon balondur.


Mide balonuyla zayıflama

Mide içerisinde kapladığı hacim sayesinde kilo vermek isteyenlerin daha az porsiyonlarda yiyerek ideal kiloya daha erken ulaşmalarını sağlanır. Buradaki amaç, kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, besin değeri yüksek, ancak kalori içeriği düşük porsiyonlar tercih etmesi ve bunu yaşam tarzı haline dönüştürmesini sağlamaktır. Mide balonu midede 6-12 ay gibi uzun bir süre kaldığı için sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını kolaylaştırır. Zayıflamaya etkisi büyüktür. Obezite (bariatrik) cerrahiye göre daha basit bir işlem olup hastaların şişmanlık tedavisinde ameliyat gerektirmeden uygulanması nedeniyle çok tercih edilen bir yöntemdir. Şişmanlığın tedavisindeki tıbbi yöntemler arasında günümüze kadar mide kelepçesi, mide bandı gibi işlemler uygulanmış ancak 2016 yılının sonlarına doğru bu işlemler yerini mide balonuna bırakmıştır. Balon tedavisindeki en büyük handikaplardan biri, zayıflatıcı etkisinin yavaş gerçekleşmesidir.


Mide balonu kimlere takılır?

Vücut kitle indeksi 25-30 (hafif şişman) ve 30-35 (obezite) arasında yer alan ve metabolik rahatsızlık riski taşıyan, BKI değeri 35-40 (üçüncü derece obez) arasında olup obezite cerrahi operasyonlarını kaldıramayacak ya da bu özelliklere sahip oldukları halde cerrahi girişim uygulanmasını istemeyen kişiler, VKİ değeri 40 (morbid obezite) ve üzerinde olan obezite ameliyatı öncesi kilo vermesi gereken kişiler mide balonu operasyonu için uygundur. VKİ (vücut kitle indeksi) değerine göre morbid obezite seviyesine ulaşmış ve birçok yandaş rahatsızlığı bulunan hastalar obezite cerrahisi için uygun değilse, mideye balon uygulaması ile obezitenin yol açtığı tahribatları engellemek amacı ile kilo verimi sağlanır. Ya da 10-15 kilo fazlası olan, ancak diyetle ve egzersiz yolu ile kilo verememiş hastalara uygulanır. Cerrahi bir yöntem olmaması, hastanede kalınmasının gerekmemesi, işlemden sonra 1-2 saat içerisinde taburcu olunması, cerrahi işlemler gibi riskleri olmaması, tokluk hissi vermesi, sedasyon yolu ile uyutulması (ciddi anestezi alımı olmaması), zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tercih edilir.

VKİ değeri morbid obez statüsüne ulaşmış ve ameliyatı riskli olan hastalar için bu durumu kendilerine anlatmak hayata küsmelerine sebep olur. VKİ değeri yüksek bu hasta grubu transit bipartisyon (şeker hastalığı ameliyatı), sleeve gastrektomi (mide küçültme/tüp mide) operasyonlarını olmadan önce belirli bir kiloyu vermeleri ve operasyona daha güvenle girmeleri için mide balonu uygulaması yapılır.

Mide balonu, 18 ile 65 yaş arasındaki kişilere uygulanır.


Mide balonu nasıl takılır? 

Mide balonu alanında uzman gastroenterolog ve genel cerrahlar tarafından mideye yerleştirilir. Hava ya da sıvı şekilde şişirilebilen olmak üzere iki farklı türü vardır. Balonun büyüklüğü ve ne kadar şişirileceği hastanın kilosuna göre ayarlanır ve kişiye özel bir uygulama yapılır. Balonun sıvıyla ya da havayla şişirileceği ise hekim tercihine bağlıdır.


Mide balonuyla ne kadar kilo verilir?

Mide balonuyla kilo verme kişinin mevcut fazla kilosu, metabolizma hızı, cinsiyet, yaş, metabolik ve hormonal hastalıklar, kişinin diyete uyumuna ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Ortalama olarak kilonun yüzde 20-30’u verilir. Diyete uyum ve fiziksel aktivitenin artması bu oranı daha da arttırır.


Mide balonunun uygulanamayacağı durumlar

Alkolikler, uyuşturucu bağımlısı şişmanlar, mental bozukluğu olanlar, antikoagülan ve sistemik kortikosteroid kullanan şişmanlar, geçirilmiş majör laparaskopik ameliyatlı şişmanlar, enfeksiyöz bağırsak hastalığı olan şişmanlar, özofajitis, ülser gibi gastro intestinal sorunları olan şişmanlara mide balonu takılmaz. Balon uygulaması gastriti olan hastalarda, reflü gibi şikayetleri olan hastalarda da uygulanmaz. Önce tedavi istenir, daha sonrasında işlem uygulanır. Gebelik ve gebelik şüphesi olan kişilere uygulanmaz. Emziren anneler için de emzirme dönemi bittikten sonra uygulanması önerilir.

Mide balonu ameliyatı, endoskopi ünitesinde sedasyon altında ortalama 10-15 dk. sürer.


Mide balonu nasıl çıkarılır?

Hastaya sedasyon (anestezi) verilerek endoskopik yöntemle balonun söndürülmesi ve ağız yoluyla çıkartılması sağlanır. Balon çıkarıldıktan sonraki dönem kiloyu koruma dönemi olarak adlandırılır. Balon çıkarma sonrası hastalar kilo alacağını düşünebilir. Çünkü balon çıktıktan sonra dolgunluk hissi geçip daha fazla beslenme gözlenebilir. Verilen kilolarının alımı dikkat edilmezse mümkündür. Diyetisyen tavsiyelerine tamamı ile uyarak zayıflamanın sürmesi için katı beslenme döneminde olduğu gibi öğün araları ve öğünleri atlamaması ve diyetine devam etmesi gerekecektir.

Yazarlarımızdan

05 Haziran 2020, Cuma 08:03
05 Haziran 2020, Cuma 07:58
05 Haziran 2020, Cuma 07:53
Sıradaki haber yükleniyor...
holder