Murat ÇelikGıda toptancılarının teyakkuzu
HABERİ PAYLAŞ

Gıda toptancılarının teyakkuzu

Deprem bölgesine yapılan yardımlarda devamlılık gerekiyor. Uzun soluklu planlamalara ihtiyaç var bölgede.

Küçük – büyük, yardımın her türlüsü önemli elbette ama birçok insan (ya da şirket) ilk bir – iki hafta bölgede olup sonrasında kendi normaline dönecek şüphesiz. İşte o yüzden, elini bölgenin üzerinden uzun süre çekmeyecek olanların süreklilik arz eden yardımları daha da kıymetli.

Reklamsız, sessiz sedasız devam eden iki örnek aktaracağım Ankara’dan.

KIRIKHAN’DA 10 BİN KİŞİYE YEMEK

Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yılmaz ile konuştum ve Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde yüksek kapasiteli bir organize mutfak kurduklarını öğrendim.

Haberin Devamı

Yılmaz şunları söyledi:

- Toptancı esnafı olarak depremi haber alır almaz harekete geçtik. Herkesin kendi imkanlarıyla yolladıkları da var ama biz site olarak ilk planda 10 tır gıda ve ihtiyaç malzemesi yolladık.

- O ilk 10 tırda toplam 260 ton kuru bakliyat, sıvı yağ, salça ve hijyen malzemesi vardı. Ayrıca kağıt ve plastik kase, çatal, kaşık, bardak gibi tek kullanımlık malzeme yolladık, yollamaya da devam ediyoruz.

- Gıda ve malzeme yolladık ama baktık bunların pişirilmesi gerekiyor. Bunun üzerine Hatay Kırıkhan’a, belediye ile koordineli şekilde bir organize mutfak kurduk. Her türlü ekipmanı tamamladık ve ilk planda 12 kişilik bir ekiple sıcak yemek dağıtmaya başladık. Ekip 30 kişiye çıkacak.

- Şu anda Kırıkhan’da 10 bin kişiye en az üç çeşit yemek veriyoruz. Hedefimiz kapasiteyi 15 bin kişiye çıkarmak.

- Bu iaşe yardımını en az üç ay sürdüreceğiz. Esnafımız, oradaki mutfağımızın ihtiyaçlarını göndermeye devam ediyor.

Gıda toptancılarının teyakkuzu

ADIYAMAN BESNİ’DEKİ AŞEVİ

Ertuğrul Yılmaz GİMAT’ın da büyük bir yardım faaliyeti içinde olduğunu söyleyince, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Aydoğan’ı aradım.

Aydoğan da şu bilgileri verdi:

- Yıllar içinde tabii afetlerde yardım faaliyetleri, biz GİMAT toptancı esnafının bir geleneğine dönüştü. Haberi alır almaz harekete geçtik ve dördüncü günün akşamı itibariyle 47 tır yardım malzemesi yollamıştık.

Haberin Devamı

- Bu bin 222 ton malzeme Kızılay’ın desteğiyle 10 ile dağıtıldı. Esnafın münferiden yolladıkları hariç… Halen de yardımlar devam ediyor. Eksik haberleri geldikçe tamamlıyoruz. Devam ediyoruz.

- Bu arada Ankara Üniversitesi’nin Adıyaman’ın Besni İlçesi’nde kurduğu aşevinin ihtiyaçlarını da GİMAT olarak biz karşılıyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile görüştük ve halihazırda yaklaşık 3 bin kişiye her gün üç çeşit yemek ikram ediyoruz.

- O aşevi orada ne kadar kalacaksa, biz de gıda ve ihtiyaç malzemesi yollamaya devam edeceğiz. Bir süre limitimiz yok. Gıdayı verecek esnafımızın listesi de hazır. Tırlarımız bölgeye malzeme taşımaya devam ediyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder